Ultimátní komiksový komplet #29: Tajná válka

27. srpna 2013 gumidekmedvidek Diskuze (2)
Ultimátní komiksový komplet #29: Tajná válka

Tak jsme opět zde. Tentokrát z recenzí Tajné války, kterou si pro Vás přichystali TommyEmko, jardoom a gumidekmedvidek. Morzael si tentokrát bere dovolenou tak poprvé v této sestavě.

Knihy Dobrovský

TommyEmko - Úžasná kresba až máte pocit, že se vám to jen zdá!

„aneb pohled redaktora/fanouška Marvel komiksů“

Tajná válka je v pořadí již 18tým komikovým titulem, který vyšel pod jednotnou značkou UKK (Ultimátní komiksový komplet) a hned jména Brian Michael Bendis a Gabriele Dell’Otto na titulní straně nám slibují parádní zážitek z četby. Ale je tomu opravdu tak? Pojďme se na to společně podívat.

Brianův scénář je kvalitní ucelený a dobře zpracovaný pohledem Nicka Furyho a mezi kapitolami nám nabízí i náhled do počítačových souborů S.H.I.E.L.D.u a dozvíme se díky tomu i něco o jednotlivých postavách, ať jsou jimi hrdinové tak padouši. Dále jsou zde záznamy rozhovorů, které mají mít doplňující charakter. Ty sám osobě ovšem považuji za zbytečné a myslím, že pro příběhovou linku až tak potřebné nejsou. Co se týče závěru komiksu myslím si, že by mohl být více propracovaný. Jelikož finální epická bitva končí z ničeho nic jedním řekněme úderem a vy si musíte říct: „Co to do pr… je!?“

Ovšem díky ohromující, detailní a zkrátka jedinečné kresbě Dell’Otta, by jste autorům odpustili skoro cokoliv. A tak na trochu nedotažený závěr hned zapomenete a vychutnáváte si poslední parádně namalované stránky.

Co se týče celkového dojmu ze zpracování knihy mám dobrý pocity, lettering se zlepšil až na drobné překlepy v textu i korektoři odvedli slušnou práci. Trochu sice nechápu na konci knihy jednotlivé sketche, když si je vlasntě v příběhu ani nijak moc nevychutnáte, když jsou všechny útržky z Tajné války jen černobílé. Ale co už i tak nemůžu jinak než hodnotit takto.

8/10

 

jardoom - Tma i v nejjasnější letní den

„aneb pohled redaktora/fanouška všech superhrdinských komiksů“

 Bendis je sice hodně dobrý a z jehož děl si vesměs odnesete kladný pocit, ale jeho jedinou a dost podstatnou chybou je užvaněnost. V tomto komiksu obzvlášť a to hlavně když mluví skrz ústa ukecaného Spider-Mana. To ale nic nemění na tom, že každou jeho bublinu dost věrohodně hltáte a to doslova.

Scénář sice vypadá jednoduše, opak je však pravdou. Bendis vše podstatné skrývá a nechává si to na velký finiš, který podle mě není až tak velký. Což je škoda.

Jinak se mi ale hodně líbí, že je věrný žánru a ctí osobnost každého hrdiny. V komiksu ani nemáte pocit že jsou hrdinové jen sebranka supermlátiček, jelikož se do děje zaplete mnoho zábavných dialogů, které Vám připomenou, že i oni jsou jen lidé.

Dále mě trochu mrzí že jsou do komiksu vraženy zápisky a zprávy Nicka Furyho v databázi S.H.I.E.L.D.u. Ne že by nebylo podstatné to, co se tam dočtete, ale mám radši, když se prodírám obrázky. Rád si užívám kresbu. Tenhle kiks omlouvá jedině samotná kresba Dell´Otta. Pro něho byla tahle kniha první, kterou nakreslil. Předtím se soustředil hlavně na obálky. Neříkám, že je kresba škaredá, Dell´Otto má svůj vlastní styl, který je příjemný. Jen se podle mě moc snažil udělat prostředí temné, ponurné a chladné.  Dopadlo to tak že je scéna prostě moc tmavá, nepřehledná a všechny ty úžasné prvky jeho kresby se v té tmě ztratí a nevyniknou ani při 100W žárovce.

Příjemné čtení, které si při dobrém osvětlení užijete i po grafické stránce.

7/10

 

gumidekmedvidek - Vizuální orgie s vyšumělou myšlenkou.

„aneb pohled redaktora neovlivněného superhrdinskými komiksy“

V první řadě po delší době hlásím návrat spolu se svým nezaujatým pohledem na superhrdinovksý žánr. Tak snad můj názor opět pomůže těm začínajícím čtenářům superhrdinovského komiksu.

Přejdu rovnou k věci. Tajná válka je rozhodně povedený komiks, který se může pyšnit jak kresbou, tak poměrně dobrým gradováním děje. Za toto rozhodně palec nahoru. Celý příběh přináší takový svěží závan z neprozkoumaných vod a čtenáře už od prvních chvil láka svoji záhadnou myšlenkou.  Pokud překousnete skákání dějové linky hnedka od začátku, tak vám to později příjemně zapadne. No, vlastně toto je takový menší kamínek úrazu. Nezapadne totiž úplně vše tak jako má. U většiny komiksů je chvályhodné čtenáři podsouvat v postupných dávkách napínavý příběh, který si časem tvoří čím dál tím více otázek. Logikou je poté konečná a definitivní odpověď nebo alespoň odůvodněné otevření konce, který si každý zhruba doplní sám.

Tajná válka toto bohužel nenabízí. Sice to není tak razantní, ale určitě zamrzí, že vlastně hlavní důvod tajných válek tak nějak vyšumí do ztracena a budeme se muset spokojit pouze s nastíněním.

Ach tak kresba. No prostě naprosto mistrovský kousek. ALE. I když je kresba opravdu více něž líbivá, tak v akčních pasážích trochu selhává a mezi množstvím hrdinů či padouchů nerozeznáte co se vlastně v dané vyobrazené situaci vlastně děje. V rozhovorech a menších panelech naopak kresba vyniká bez problému.

Osobně Tajné války můžu doporučit. Bohužel nečekejte na konci „wow“ efekt, protože se opravdu nedostaví. Spíše čekejte: „A to je opravdu vše?“ Poté začnete hledat za poslední stránkou komiksu dalších tucet stránek navíc. Ale marně.

 

7/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

gumidekmedvidek Offline
gumidekmedvidek 27/08/2013 (27. srpna 2013)
Děkujeme za upozornění překlep byl odstraněn
Elhonzo Offline
Elhonzo 27/08/2013 (27. srpna 2013)
Jen menší chybka v Tommyho části : Nicka Furyho ne Rudyho . Pokuď je to tak úmyslně chyba je na mé straně ;-)
Minotaur.cz