Batman od Granta Morrisona 1/3

21. srpna 2013 Morzael Diskuze (25)
Batman od Granta Morrisona 1/3

Už dlouho jsem to sliboval, ale až nyní jsem se k tomu konečně dokopal. Omlouvám se, že to tak trvalo, ale víte, jak to je - venku je hezky, a tak se člověku moc nechce trávit čas u počítače, každopádně odkládání bylo dost, pusťme se do toho. Sliboval jsem, že tu udělám rozbor/návod/vysvětlení k Morrisonovu sedmiletému běhu Batmana, zde přichází jeho první část.

Knihy Dobrovský

Část 1: Batman R.I.P

Celkově rozdělím článek na tři kapitoly, které bych si dovolil pracovně pojmenovat, aby v tom byl lepší pořádek.

  1. Batman R.I.P
  2. Batman & Robin (coming soon)
  3. Batman Incorporated (coming soon)

Dnes jsme tedy u čísla jedna, a sice kapitoly Batman R.I.P.. Proč jsem pojmenoval kapitolu po třetím Morrisonově svazku? Protože všechny předchozí díly k němu směřovaly, a bylo to finále první velké části Batmanovi epochy, do které se Grant Morrison pustil.

Grant Morrison je autor, který mezi čtenáři komiksů často vyvolává ostré debaty. Jedna strana ho má za skvělého autora a druhá za přeceňovaného pisálka, který píše zbytečně složitě a nepřehledně. Asi vás nepřekvapí, že patřím k té první skupině (jinak bych tohle nepsal), takže se možná sem tam nechám unést. Dost bylo ale řečí okolo, přejděme k faktům.

Začátek Morrisonova působení ve světě Batmana můžeme datovat už k roku 1989, kdy vyšel příběh Batman: Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě, který se dodnes bere jako jeden z nejgeniálnějších příběhů o Batmanovi, a rozhodně tomu vypomohla i vynikající kresba Davea McKeana. Rok na to vyšel další skvělý Grantův příběh o Temném rytíři – Batman: Gothic. Ten vyšel pod sérií Legends of the Dark Knight. Nicméně tohle je spíše pro vaši zajímavost, protože s pozdějším Morrisonovým během Batmana nemají téměř nic společného, každopádně jsou to dobré a kvalitní komiksy a pokud unikly vaší pozornosti, je čas to napravit.

Opravdovým startem onoho dlouholetého běhu byl až komiks Batman #655, který vyšel v září 2006. Ten byl později obsažen ve svazku Batman & son, na který navazoval svazek Batman: The Black Glove, a pak Batman R.I.P.

 

Ještě než se pustím do rozboru těchto tří hlavních příběhů, je nutné vás informovat o svazku Batman: The Black Casebook. Protože většina lidí ví, jaký je Morrison s prominutím magor, když jde o odkazování a čerpání ze starých příběhů, které, si myslím, běžný čtenář nemůže znát, byla sestavena tato sbírka příběhů. Ty vám orientaci usnadní (díky bohu).

Jak jsem různě procházel fóra, s odkazováním na tento svazek jsem se setkával celkem často, ale spíše na něj bylo odkazováno jako na doporučený. Až jsem jednou někde četl, že je to v podstatě nezbytnost, pokud chcete Morrisonovu běhu rozumět. To přitáhlo mou pozornost a já se nakonec přemluvil k tomu, abych si ho přečetl. Musím uznat, že se přikláním k názoru, že se jedná o esenciální záležitost, pokud chcete rozumět všemu, na co autor odkazuje, a co se příběhem snaží říct. A že tam toho je mraky.

Asi vám úplně nedoporučím si tento svazek koupit, pokud nejste vyloženě fanoušky Temného rytíře, protože obsahuje pouze příběhy ze Silver age, které určitě číst znovu nebudete, a dva krátké příběhy z eventu 52. Příběhy ze Silver age mají každý 7-8 stránek, jsou kresleny onou typickou kresbou s lacinými barvami na zažloutlý papír a většinou se točí kolem mimozemšťanů, robotů nebo nadpřirozených příšer. Výjimkou jsou čísla, která nám vyprávějí vzniku Batmanů po celém světě a formaci The Club of Heroes, spolku, který všechny tyto Batmany a Supermana zaštiťoval. Ale upřímně je to celkem utrpení, pokud je člověk rozmazlen Modern age komiksy. Všechno je totiž jasné, přímé, dokonalé, žádné pitvání se v charakteru hrdiny, natož padouchů, zkrátka nuda.

Zajímavé ale je, že většina autorů, kteří dnes píší superhrdinské komiksy, ignorují právě tyto Silver agové komiksy svých hrdinů, jakoby se ony příběhy nikdy nestaly, protože se v nich děli opravdu zběsilosti. Jenže Grant Morrison není jedním z nich. Rozhodl se přemostit tyto dva naprosto rozdílné světy a nějak logicky to vysvětlit, a to není sranda.

Nejsem žádný propagátor pirátství a stahování komiksů, ale i přes to, že vám tento svazek doporučuji přečíst, raději si ho stáhněte jako takový tutoriál a peníze utraťte za něco, co si budete chtít přečíst více než jednou (při nejlepším).

 

To bychom měli podkladový materiál, ještě tu ale chybí jeden svazek. Jedná se o Elseworlds příběh, tedy příběh z alternativní reality, Batman: Son of the Demon. Zde se dozvíte příběh o početí potomka Bruce Waynea a Talii al Ghul, kterého se Grant Morrison rozhodl přivést do hlavní linie Batmanových příběhů. Což byl právě jeden z největších šoků Morrisonova runu. Proto můžeme v komiksu Batman č. 655 poprvé spatřit Damiana Waynea, syna Batmana.

Svazek Batman & syn je složen z komiksů Batman 655-658 a 663-666. Jistě jste si všimli krátké mezery, a sice čísel 659-662, ve kterých běžel čtyřdílný příběh Batman: Grotesk. Ten vás ovšem nemusí moc zajímat, protože nebyl nijak zvlášť dobrý a Morrison se na něm vůbec nepodílel. Jinak zajímavostí je, že Batman & son je název pouze příběhu prvních čtyř sešitů, i když se tak jmenuje celý svazek všech osmi. Pokud chcete vědět o čem to je, odkážu vás na mou recenzi.

Co je na tomto příběhu zatím tedy zvláštního? Tak zaprvé Batman dostal syna, za druhé elitní vrazi z League of Assassins dostali do žil Man-Batovo sérum, za třetí Bruce Wayne potkává jemu velmi sympatickou a zajímavou ženu Jezebel (patrně odkaz na Biblickou postavu Jezábel, která se později stala synonymem pro všechny špatné ženské vlastnosti), za čtvrté se v pozadí pomalu rozjíždí příběh tří Batmanových duchů, kteří jsou odkazem na minulost Temného rytíře, k tomu se ještě dostanu. Vidíte tedy, že Morrison se s tím od začátku nepáře.

 

Nyní přikročíme k další Morrisonově kapitole s názvem The Black Glove (Černá rukavice). Skládá se z komiksů Batman 667-669 a 672-675. Svazek je opět rozdělen na dva příběhy. Jméno má podle tajemného spolku, který se objevil v Gothamu a snaží se Batmanovi všemi způsoby znepříjemnit a ukončit život. Ano, tato situace tu už byla mnohokrát, ale tentokrát se zdá, že i Batman je na ně krátký.

V prvním příběhu se dostáváme zpátky ke The Club of Heroes, respektive k jejich setkání po letech, které se zvrtne v boj o holý život. Zde začíná Morrisonova šílená záliba v odkazování na staré komiksy. V Modern agových komiksech jste se s The Club of Heroes nebo s Batmen of all Nations ani jednou nesetkali, a najednou tady jsou - místnost plná Batmanů z různých zemí, kteří si vyměňují historky.

Velmi zvláštní je, jak po přečtení Batman: The Black Casebook, kde byli všichni milí, a oddaní bezmeznému obdivování Batmana, se zde dostáváme někam, kde vše tak růžové už zdaleka není. Mezi členy jsou různé staré i nové zášti, někdo se zřekl své role superhrdiny kvůli penězům, a jiné věci vyvracející dokonalost a blýskavé pozlátko typické pro hrdiny Silver age, kde hrdinství bylo jasně danou věcí, o které se nediskutovalo a nespekulovalo.

Ovšem ta pravá psychozábava začíná v další části příběhu, kde Batmana složí třetí (a pravděpodobně nejnebezpečnější) z Batmanových duchů. Temný rytíř dostane během souboje infarkt a v jeho hlavně se mu pomalu začnou odkrývat vzpomínky na experiment, který prodělal, aby si zažil naprostou izolaci člověka a ještě pod vlivem nejrůznějších léků a psychotropních látek.

To byl odkaz na jeden příběh právě ze Silver age, kdy se Batman dobrovolně nechal zapojit do experimentu, který by simuloval nouzové přistání astronauta osamoceného na cizí planetě. Při jedné z halucinací viděl umřít Robina, kterého zabil ohromný fialový golem (trochu se podobající totemu). Batman se poté s vědomím, že Robin zemřel a on nic neudělal, zhroutil a experiment byl ukončen. Bruce si ovšem odnesl určité psychické následky.

Ovšem Morrison příběh předělal tak, že se Batman zúčastnil experimentu, který měl vytvořit záložního Batmana z řad Gothamské policie v případě, že by Temný rytíř někdy zemřel nebo zmizel. Během experimentu Doctor Hurt sledoval Batmanovi reakce a motivace, aby je mohl předat jeho kandidátům na nového Batmana. Bruce si navíc od experimentu sliboval, že by dokázal více nahlédnout do hlavy Jokera. Jak to celé dopadlo, si ale budete muset přečíst, protože bych vám nerad všechno vyspoileroval.

Poprvé se tu také objevuje Bat-Mite, což je šílenost ze Silver age na entou a paradoxně ho zde Grant Morrison staví jako patrona a průvodce zosobňující rozum a logické uvažování.       

 

Abychom to měli komplet, tak jste si určitě všimli mezery dvou dílů v sérii Batman, které se neobjevily v Black Glove. To nastalo proto, že se totiž v tu dobu odehrával event Resurrection of Ra’s al Ghul. Zde se starý dobrý Ra’s snaží vrátit všemi možnými způsoby do světa živých, včetně použití Damiana jako nového hostitele. To se ale nelíbilo Batmanovi, a tak propuká bitva Batfamily versus League of Assassins. Morrison se na eventu účastnil pouze díly Batman 670-671. Doporučuju přečíst, pokud chcete vidět arogantního a nebojácného Damiana pos***ého strachy.

A vlastně vůbec není na škodu si event přečíst, je tu odkaz právě na Brucův Thödgal rituál (odehrál se v eventu 52), který podstoupil, aby očistil svou mysl od zátěží a strachů minulosti. Pokud jste obdivovateli východní filosofie, tak vás jistě Morrisonův běh potěší, jako mě, protože jeho Batman hodně čerpá z Dzogchenového Buddhismu.

 

A zde už máme poslední svazek dnešní prohlídky - Batman R.I.P. Díl, který je i nejspíš nejvíc diskutovaný. Můžete ho milovat, ale můžete ho i nesnášet (I fucking love it!). Proč ho miluji? Protože je zde opět vidět, že Bruce Wayne je především charakterem mysli a její síly. Kombinací východních učení a psychologie dokázal Batman i to, že si vytvořil záložní osobnost, kdyby mu někdy někdo odvařil tu jeho.

Ačkoliv si myslíte, že je to šílenost, když vidíte běhat červeno-fialovo-žlutého Batmana po Gothamu a křičet nesmyslnosti jako Zur-en-arrh, má to všechno svůj řád a odkaz v minulosti. Totiž v jednom z příběhů ze Silver age teleportoval Batmana na svou planetu vzdálenou od té naší neskutečnou dálku mimozemšťan, který byl oděn právě v těchto křiklavých barvách a říkal si Batman ze Zur-en-arrh.

Od našeho Batmana potřeboval pomoct se záchranou jeho planety před invazí. Díky fyzikálním podmínkám na jeho planetě (Planeta X), měl náš Batman stejné schopnosti, jaké má Superman na Zemi. Poté, co spolu tedy porazí okupanty, věnuje Batman ze Zur-en-arrh našemu Batmanovi své bat-rádio, které na jeho planetě dokázalo ovládat počasí. Na naší je sice k ničemu, ale chtěl, aby si ho nechal na památku. Když se Batman poté vrací na Zemi, pochybuje, že to, co se stalo, bylo reálné. Pak se podíval na rádio, které dostal a věděl, že to být reálné muselo.

Proto Zur-en-arrh, a proto ono důležité bat-rádio, co nosil šílený Batman pořád s sebou. Někde v hloubi mysli má stále tušení, kdo je, ale nebyl si jist, jestli je to pravda. Artefakty z jeho mise na Planetě X jsou jeho totemem, dokazujícím, že to tak skutečně je, že je Batman! Víte, jak měli všichni ve filmu Inception nějaký svůj totem, který používali, aby poznali, jestli jsou v realitě nebo ne? Tak tohle je stejný princip.

Opět se tu navíc objevuje Bat-Mite, tvor z Batmanových dřívějších časů, který umí ohýbat realitu a člověku připadá jeho existence neskutečná. Stejně neskutečná, jako kdyby Vám někdo řekl, že jste Temný rytíř Gotham City, proto se stává tento symbol šílenosti jeho průvodcem a představitelem logiky a pravdy.

Mezitím nalézá Tim Drake (aktuální Robin) Brucovu Černou knihu případů (The Black Casebook), a tady je to zajímavé, tam se totiž dočítá o stejných šílenostech, co jste mohli číst vy ve svazku, na který jsem Vás výše odkazoval, a sám Tim tomu nevěří. Začne pochybovat o Brucově zdravém rozumu a je téměř připraven zneškodnit Batmana pro jeho vlastní dobro. Doctor Hurt zatím obsadil Batcave a oblékl si oblek prvního Batmana – Brucova otce. Ten totiž šel kdysi za netopýra na maškarní a zneškodnil v něm dva mafiány, kteří ho unesli.

Rozebírat tu všechny odkazy na příběhy Silver age bych mohl celý den. Batmana R.I.P. si můžete u nás v klidu přečíst sami, osobně to vřele doporučuji. Na konci vás ale čeká zmatení. Batman se totiž nachází v jakémsi zařízení, kde se mu promítají jeho vzpomínky a jacísi tvorové se ho snaží naklonovat. Tak tyto kapitoly se odehrávají během velkého eventu DC – Final Crisis, kde naši realitu ovládl Darkseid. Batman umírá právě až při tomto eventu, nikoliv během svazku Batman R.I.P. Co se dělo s Temným rytířem po pádu vrtulníku si můžete přečíst v dílech Batman 701-702.

Pokud vás zajímá můj názor na Batman R.I.P odkáži vás na mou recenzi.

Final Crisis není ke čtení nezbytná, pokud si přečtete Batmana 701 a 702, každopádně vám rozšíří rozhledy. Nedoporučuji ji ale, pokud jste slabší s angličtinou, nebo začátečníci ve světě DC, protože je to docela hardcore čtivo (také práce Morrisona).

Každopádně po těchto událostech je Bruce Wayne pryč (všichni myslí, že mrtev) a jeho místo musí zaujmout někdo jiný. Že to není lehká volba, si můžete přečíst v eventu Battle for the Cowl, který také musím doporučit. V Gothamu zuří válka gangů, protože všichni tuší, že Batman není přítomen, Dick se stále odmítá ujmout své role, Damian neví, co si o posledních událostech myslet, Tim Drake nevěří, že je Bruce mrtev, Jason Todd se převlíkne za nového Batmana a začne zločincům na ulici vystřelovat mozky z hlav… zkrátka paráda. Je podle mě škoda tyto události přeskočit a pustit se rovnou do začátku Morrisonovi série Batman a Robin, ale o tom až příště. 

 

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Mr.FREAKE Offline
Mr.FREAKE 01/09/2013 (1. září 2013)
Niečo pre Morzaela: http://www.goodreads.com/interviews/show/601.Grant_Morrison
Const.ex Offline
Const.ex 22/08/2013 (22. srpna 2013)
Parádní článek, který je hlavně důkazem, že aby i zaběhlý Batmanův fanoušek úplně pochopil Morissonův run, tak se to musí hodint na papír a tím pádem trochu uspořádat. Samozřejmě pokud je čtenář aspoň trochu magor, tak to není vůbec na škodu ba spíše naopak.
Morzael Offline
Morzael 22/08/2013 (22. srpna 2013)
Odpověd na #2699 příspěvek od LittleJohn
Přestože patřím mezi fanoušky, kteří považují Morissona za přeceňovaného pisálka, který píše zbytečně složitě a nepřehledně, tak musím článek pochválit. Je to super roadmap, když si chcete Morrisonův run přečíst a nevíte odkud začít (což já osobně považuji za nejkrásnější fázi - když se snažíte...
Tak to jsem rád, že článek líbil i Tobě :-), vím, že Morrisona nemusíš, tak si cením, že si článek i přesto přetrpěl. A jinak máš pravdu, ale Morrison je prostě blázen, on svět komiksů miluje, a tak takovéhle vychytávky a šílenosti dělá rád, pak už záleží, jestli...
LittleJohn Offline
LittleJohn 22/08/2013 (22. srpna 2013)
Přestože patřím mezi fanoušky, kteří považují Morissona za přeceňovaného pisálka, který píše zbytečně složitě a nepřehledně, tak musím článek pochválit. Je to super roadmap, když si chcete Morrisonův run přečíst a nevíte odkud začít (což já osobně považuji za...
Morzael Offline
Morzael 22/08/2013 (22. srpna 2013)
Odpověd na #2697 příspěvek od The First Robin
Díky moc za skvělý článek, díky nemuž jsem zas o něco vzdělanější a některé věci jsem si tak ujasnil. The Black Casebook stažen (doufám, že to neva, ale ty peníze co jsem ušetřil, stejně půjdou do komiksů :-)). Jen malý, ujasňující dotaz - ten Batman: Gothic patří do té klasické Batmanské linie a mytologie ne?...
Jasně, že to neva, vlastně to u tohohle díla fakt doporučuju, měli by ho dávat zadarmo jako manuál k Morrisonovým Batmanům :-D. JInak Batman: Gothic patří do klasické linie :-)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku