100 nábojů 08: Posmrtné blues

18. srpna 2013 gumidekmedvidek Diskuze (0)
100 nábojů 08: Posmrtné blues

Horké léto se nám přehouplo přes polovinu a i v této době pro Vás máme další recenzi. Nakladatelství BBart přichází již s osmým dílem kriminální a noir série 100 nábojů a tentokrát nám zahraje své temné melodie Posmrtný blues.

Knihy Dobrovský

Není to tak dávno, co se v českých zemích objevila první kniha 100 nábojů Briana Azzarella. Podle mého názoru to byla opravdu skvěla volba. Vydávat tento skvost amerického nakladatelství Vertigo a představit jej českému čtenáři. Po pořádném krimi bylo dlouho sucho a tento tah byl více než vítaným překvapením. Pro ty z Vás co vytrvali věrně u 100 nábojů a přečetli sedm předchozích dílů, tak díl osmý je vyzrálý kousek po všech stránkách. No ale nebudu předbíhat.

Už od prvních pohledů se nám do rukou dostala opět stejná kvalita jako u dílů předchozích. Za veliký plus považuji tloušťku samotné knihy. Přes 220 stránek je opravdu vítané čtení. Tomu všemu vévodí samotná obálka laděná do oranžovo-černé kombinace se siluetou trumpetisty. Celý tento koncept dokonale líčí tu pravou bluesovou atmosféru New Orleans.

Samotná kniha obsahuje dva příběhy. V podstatě se můžeme bavit o jednom, protože ten první je takový jedno sešitovkový kraťasék. Ten druhý co do rozmachu je opravdu působivý a dovoluji si říct, že se jedná o vůbec nejlepší příběh z tohoto kriminálního světa plného kufříků s náboji. Pokud máte načtené předchozí díly tak jste jako na domácí půdě a provázanost příběhu vám odpoví na další otázky. K tomu se zde sejde hromada známých. Ale hlavní duo tohoto kousku je Wylie Times a známý pan Shepherd. Právě tato dvojice zapříčiní jednu z významných událostí ve světě 100 nábojů. Samozřejmě Vám ji neprozradím, ale opět v tom bude mít prsty kufřík se 100 nevystopovatelnými náboji.

Příběh se vypráví svým způsobem retrospektivně, a tudíž vyžaduje po čtenáři určitou dávku pozornosti. Celý tento styl vyprávění lze považovat za další plusový bod, neboť příjemně dodává na napínavosti a postupnému gradování děje. Obzvlášť toto čtenáři ocení, protože konec stojí za to. Na druhou stranu musím přiznat, že ten konec postupně tušíte, ale do poslední chvíle nevíte Jak? a mnohdy Proč? Dále vám, ale nebudu motat hlavu a doporučuji nejlépe co nejdříve přečíst.

Za hlavní rys série považuji autorův scénáristický úm v napínavých rozhovorech. Dokonale mu stačí par židliček v baru barman a dva co vedou konverzaci. Člověk by až žasnul, jak dokážete hltat celou konverzaci, která klidně může být i na 30 stránek komiksu a vůbec vám to nevadí, ba naopak. Žádnou akci nepotřebujete a jste v napětí až po uši. A když se už nějaká ta akce stane, no panečku to stojí za to. Rozhodně se nebojte. O tuto stránku ochuzeni nebudete.

Celá tato série je propletená určitým mysterióznem o samotné organizaci Trust. Postupně v každé knize se dozvídáte další střípky a s každým dílem si je dáváte dohromady. Osobně doporučuji si před začátkem čtení dát opáčko předchozích dílu. Mohu zaručit, že se zážitek zintenzivní. A také hrdě říci, že 100 nábojů je 100% dospělé čtení a svým způsobem i složitějším vypravěčem příběhu než jsme na české překladatelské scéně zvyklí. Osmý kousek je tomu jen živoucím důkazem.

perfektně vyvážené rozhovory, atmosféra New Orleans, pro fanoušky série odměna za věrnost, kresba Eduarda Rissa
nováčci ruce pryč

Verdikt

Pokud potřebujete opravdu poctivé krimi a noirovou atmosféru, tak Posmrtný blues Vám ji nabídne se vším, co k tomu patří a navíc budete mít pocit, že čtete opravdu komiks na úrovni, za který by se nestyděl i čtenář striktně náročných knih. Pro fanoušky série odměna za věrnost je tu!

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku