Jak číst Batmana?

26. července 2013 Morzael Diskuze (93)
Jak číst Batmana?

Nedávno za mnou přišel kamarád a ptal se mě, jak má číst Batmana? Co si vlastně musí přečíst, než si koupí ten a ten komiks, aby vůbec chápal, o co jde. To mě samotného vrátilo do doby, kdy jsem s Batmanem začínal a byl jsem naprosto vyveden z míry množstvím sérií, které vycházely. Proto jsem se rozhodl, že se pokusím nováčkům trochu ulehčit jejich začátky a napíšu stručný úvod do toho, jak číst ságu Temného rytíře, a vezmu trochu obecně i velké události v DC comics.

Knihy Dobrovský

Tento článek nebude pro staré komiksové mazáky asi moc přínosný, je určen především nováčkům. Snad jim pomůže. Budu se zaobírat převážně komiksy vydanými v Česku a těmi, co mají výhledově vyjít. Informace budu prokládat ještě dalšími zajímavostmi a na konci přidám kompletní seznam chronologie všech Modern age Batmanových příběhů.

Na úvod zabrousím trochu do historie. První komiks Batmana vyšel roku 1939 a jeho sága se obecně dělí do tří velkých období. Golden Age, Silver Age, (někdo počítá i Brozne Age), Modern Age. Rozebírat tu Golden a Silver agové komiksy nemá moc smysl, protože to jsou kousky jen pro opravdové skalní fandy. Kvalitativně je to vcelku hrozné - špatná kresba a laciné barvy, nudné scénáře (ve většině případů), a na hlavní příběh Batmana tyto komiksy nemají v podstatě žádný vliv (výjimku tvoří autoři jako Grant Morrison, kteří rádi zabrousí do minulosti a čerpají ze starých příběhů). Proto bude nejlepší, když to vezmeme od Modern Age.

    

Batmanova Modern Age sága (která trvá dodnes) byla nastartována Frankem Millerem. Prvním a také zlomovým komiksem, nejen pro Batmana, je komiks Batman: Návrat Temného rytíře. Je to klasika, která spolu s Watchmeny změnila žánr. Dnes už to taková převratná pecka není, ale určitě je to pořád skvělý komiks, který stojí za přečtení. Ovšem pozor, pokud knihu budete číst, vězte, že nečtete o hlavní Batmanově linii, nýbrž o alternativní realitě.

Hlavní linie, nebo-li kánon, Batmanovi mytologie byla nastartována stejným autorem v komiksu Batman: Rok jedna. Zajímavostí tohoto komiksu je, že se jedná o tzv. origin (příběh zrodu postavy) Batmana jak pro hlavní linii, tak pro onu výše zmíněnou alternativní realitu Návratu Temného rytíře, a dodnes se bere jako TEN hlavní a směrodatný origin Batmana. Scott Snyder ho doplnil a inovoval svým Zero Year, který vyšel v USA ve dvou svazcích. My se prvního z nich dočkáme na podzim roku 2015.

 

Taková vsuvka, v podstatě nedůležitá a upřímně moc nechápu, proč tu vůbec byla vydaná, je komiks Batman: Deset nocí KGBeasta. Nejedná se o vyloženě špatný komiks, ale pro celkovou mytologii je nedůležitý a myslím si, že by si vydání zasloužily zajímavější kousky než tento. Každopádně jako čeští čtenáři si ho můžete také opatřit. Jedná se v podstatě o ryzí batmanovskou detektivku, o které je v dnenšní době docela nouze.

Na Rok jedna by poté v podstatě měl navazovat Batman: Dlouhý Halloween a následně Batman: Temné vítězství (oba se skládají ze dvou svazků). Jenže v Dlouhém Halloweenu už se objevuje Joker a jeho origin se dozvídáme v komiksu Batman: Muž, který se směje (ten u nás vyšel v Jokerovském svazku Batman: Kameňák a další příběhy), proto by bylo správné si tento příběh přečíst před Dlouhým Halloweenem.

Po Temném vítězství následuje Batman: Kameňák, který je také součástí výše zmíněného svazku o Jokerovi. Za ním pokračuje Grant Morrison se svou šíleností a jedním z nejlepších komiksů Batmanovské historie Batman: Arkham – pochmurný dům v pochmurném městě. Pak už je všemi milovaný komiks Batman: Ticho. Ten u nás vyšel již dvakrát: jednou ve dvou svazcích s pevnou vazbou, a jednou v souhrnném svazku s brožovanou vazbou (plus v limitované edicí s pevnou vazbou).

Pak nastupuje Morrisonova sága, která následujících šest let v USA utvářela svět Batmana. První je Batman a syn. Pro mě zcela nepochopitelně po něm nevyšel druhý svazek Batman: The Black Glove (Batman: Černá rukavice), ale až třetí svazek: Batman R.I.P. Takže fanoušci mají jistě mnoho otázek z obou dílů, u kterých se dočkají vysvětlení nejspíš až časem, až a jestli vyjde zmíněný druhý svazek. Po Batman R.I.P, i když v USA vyšlo mezi tím mraky komiksů, následuje komiks Batman a Robin: Znovuzrození, který má ještě tři pokračování, kterých bychom se také časem měli dočkat. Nejspíš se ale dočkáme pouze dvou, protože ten poslední svazek není od Morrisona.

 

Tím jsme skončili českou linii komiksů Batmana až do New 52. A teď tedy co je to New 52? Je mi jasné, že o tom musíte číst často, ale pokud pořád nevíte, o co jde, dovolte mi to objasnit.

V DC comics se rozhodli, že udělají v září roku 2011 velkolepý restart svého univerza. Protože některé komiksy už měly téměř 800 čísel, v rámci vesmíru už proběhlo několik (desítek) událostí, které upravily realitu a změnily některé věci, začínal v tom být slušný guláš. DC si drželo hlavně své dosavadní čtenáře, ale velmi těžko se jim nabírali noví. Představte si, že si koupíte Batmana číslo 735, kde je deset postav, o kterých jste v životě neslyšeli, a baví se o věcech, které se děli před X dalšími čísly. Tak máte možnost, buď rozbít prasátko a zběsile začít dokupovat, o co jste přišli, nebo říct: „Fuck this shit!“ a jít třeba k Marvelu.  

Proto byl původní plán věci zjednodušit, rozjet série od znovu a dát jim nový kabát. Výsledek? Obchodní tah dobrý. Začít si kupovat série svých hrdinů pěkně od čísla jedna, přitáhlo hodně nových i starých čtenářů. Zbytek se ale moc nepovedl. Většina postav dostala nový (ne vždy povedený) design a trochu jinou roli v univerzu. Co se ale té jednoduchosti týče, tak ta je celkem mimo. Protože New 52 se drží některých věcí před restartem a některé se vytváří zcela samostatně, takže upřímně, je v tom ještě větší bordel než předtím, tedy pokud jste dlouholetý čtenář. Pokud jste nováček, tak je to pro vás asi lepší, protože přeci jen je to vlastně jednodušší, když se moc neptáte. A abych byl upřímný, momentálně se DC docela plácá a zamotává do vlastní problematiky vesmíru. 

 

Na začátku New 52 začaly v USA vycházet čtyři série jen o Batmanovi. Batman, Batman and Robin, Batman - Detective Comics, Batman: The Dark Knight. S těmi se to má tak, že série Batman udává hlavní mytologii Batmana. Ta určuje jeho příběh, hlavní osu. Ostatní jsou v podstatě jen příběhy, které se tu a tam kříží a doplňují s hlavní linií, ale nejsou esenciální pro kánon, skoro až by se daly nazvat fillery (výplňové příběhy nedůležité pro směřování postavy). Důležitá je ještě Batman and Robin, protože to je dost o Robinovi, který se v jiných sériích objevuje vždy jen krátce. Pak ale začala vycházet pátá série: Batman Incorporated, která v tom udělala další bordel. Protože od té doby na nějaký čas určovaly hlavní příběh v podstatě dvě série.

Ale teď už zpátky do ČR. U nás vycházejí Temnému rytíři tři New 52 série. Batman, od které vyšel zatím Batman: Soví tribunálBatman: Noc Sov, Batman: Smrt rodiny a v dohledné době má vyjít Batman: Rok nula - tajné město (zmíněn už výše). Toto je ta hlavní, určující a asi nejlepší New 52 série o této postavě. Další dvě jsou spíše doplňkové. Batman – Detective Comics (vyšly: Tváře smrti, Zastrašovací taktiky, Imperátor Penguin) a Batman: Temný rytíř (vyšly: Temné děsy, Kruhy násilí, Šílený). New 52 můžete číst v podstatě bez předchozí znalosti Batmanovi mytologie, ale moc to nedoporučuji, alespoň komiksy Batman: Rok jedna a ty od Granta Morrisona jsou důležité (především Batman a syn).

Pokud chcete vidět Batmana v týmovce, tak doporučuji sérii JLA od Granta Morrisona. Ta se řadí chronologicky mezi Batman: Arkham a Batman: Ticho. Spíše ale doporučuji poutavější New 52 sérii Justice League (vyšly: Počátek, Zrození zla), ta je v podstatě o tom jak se všichni dali dohromady, takže k tomu žádné jiné materiály nepotřebujete.

Další možností jsou alternativní reality. Hlavní je již zmíněný Návrat temného rytíře, pak určitě je skvělé Království tvé a svou roli sehrál Batsy i v Superman: Rudá hvězda. Jinak tu vydala Crew příběhy Batman vs Soudce Dredd: Rozsudek nad Gothamem; Batman vs Soudce Dredd: Zemřít smíchy 1,2; Batman vs Lobo.

 

Pokud Vám stále něco není jasné, tak mi rozhodně napiště do diskuze a já se pokusím nějak to objasnit. Na závěr, jak jsem slíbil, něco pro ty, co si to chtějí dát komplet a nebojí se angličtiny:

Batman Year One

Batman Shaman

Batman & the Monster Men

Batman& the Mad Monk

Batman Prey

Batman the Man Who Laughs

Batman Gothic

Batman Venom

Batman Four of a Kind

Collected Legends of the Dark Knight

Batman Other Realms

Batman Snow

Batman and The Long Halloween

Batman Dark Victory

Robin Year one

Batgirl Year one

Batman The Gauntlet and Robin Year One

Batman Haunted knight

Batman Faces

Batman Terror

Batman Monsters

Batman Rules of Engagement

Batman Night Crisis

Batman The Cat and the Bat

Batman King Tuts Tomb

Batman Tales of the Demon

Batman The nights of the Beast

Batman The Killing Joke

Arkham Asylum A Serious House on Serious Earth

Batman Death in the Family

Batman A Lonely Place of Dying

Batman Blind Justice

The Sword of Azreal

Batman Knight fall vol 1 - 3

Batman Prodical

Batman Anarky

Zero Hour: Crisis in Time

Batman Contagion

Batman Legacy

Batman Cataclysm

Batman No Mans Land Vol 1 - 5

Batman Evolustion

Batman Officer Down

Bruce Wayne Murderer?

Bruce Wayne Fugitive Vol 1 - 3

Hush Vol 1 - 2

Batman Death in the Maidens

Batman Broken City

Identity Crisis

Batman As the crow Flies

Batman War Drums

Batman War Games vol 1 - 3

Batman Hush Returns

Batman City of Crime

Batman Under the Hood Vol 1 – 2

Countdown to Infinite Crisis

Infinite Crisis

Batman War Crimes

Batman Face the Face

Batman Detective

Batman and Son

Batman Death in the City

Batman The Resurrection of Ras Al Ghul

Batman and the Black Glove

Batman Private Casebook

Batman Heart of Hush

Batman R.I.P.

Final Crisis

Batman What Ever Happened To The Caped Crusader

Batman Battle for the Cowl

Batman Battle for the Cowl Companion

Batman Reborn

Batman Vs Robin

Batman Long Shadows

Batman Hush Money

Batman Life After Death

Batman Arkham Reborn

Time and the Batman

Batman Must Die

Batman The Road Home

Batman The Return of Bruce Wayne

Batman Eye of the Beholder

Batman and Robin must die

Batman: The Black Mirror

Batman, Incorporated

Flashponit: Batman Knight of Vengeance

Flashpoint

Batman: A Court of Owls

Batman: The Night of Owls

Batman: Death of the Family

Batman: Requiem

Batman: Zero Year

Batman: Endgame

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Tommy99 Offline
Tommy99 30/04/2019 (30. dubna 2019)
Ahoj. K tomu seznamu anglických komiksů na konci článku. To je doplnění k tomu, cos doporučoval v češtině nebo je to komplet anglická verze univerza? Neviděl jsem tam totiž třeba Zero year. :-)
jardoom Offline
jardoom 08/11/2017 (8. listopadu 2017)
Odpověd na #7307 příspěvek od Criss Gunner
Ještě bych měl jednu prosbu. Jak sám píšeš, o Supermanovi toho zatím v češtině nevyšlo tolik, proto jsem koupil všechno :D Dokázal bych mi prosím dát doporučený chronologický seznam, jak by bylo nejvhodnější knihy číst? 
Hele se Supermanem je to daleko jednodušší, žádný z komiksů není přímým pokračováním, takže vlastně stačí číst a nemusíš chronologicky na nic hledět. Já mám Supermana načteného duchr a četl jsem to tak, jak jsem to prostě kupoval, podle toho, kdy jsem měl na co finance...
Criss Gunner Offline
Criss Gunner 07/11/2017 (7. listopadu 2017)
Ještě bych měl jednu prosbu. Jak sám píšeš, o Supermanovi toho zatím v češtině nevyšlo tolik, proto jsem koupil všechno :D Dokázal bych mi prosím dát doporučený chronologický seznam, jak by bylo nejvhodnější knihy číst? 
Criss Gunner Offline
Criss Gunner 02/11/2017 (2. listopadu 2017)
Odpověd na #7301 příspěvek od Morzael
Je to tak. Nakladatelé jsou teď hodně opatrní s tím, co se rozhodnou vypustit na trh, aby se to vůbec prodávalo. Důvodem jsou právě superhrdinské komplety DC a Marvelu, které tenhle žánr naprosto ovládly. Těžko můžou konkurovat svojí knihou za 600, když si jí čtenář může sehnat v kompletu za 220 :( 
Jasně, rozumím. Děkuji ti za cenné informace! 
Morzael Offline
Morzael 01/11/2017 (1. listopadu 2017)
Odpověd na #7299 příspěvek od Criss Gunner
Takže pokud některé díly nemůžu sehnat, doporučuješ vytáhnout si je z komiksového kompletu? Ale to je přece škoda už kvůli nesoudržnému vizuálnímu pojetí. Například Halloween část 1. taky není jinde k dostání. Říkáš teda, nedá se dělat nic jiného, než vzít ty díly z DC kompletů? Resp. je to nejednodušší...
Je to tak. Nakladatelé jsou teď hodně opatrní s tím, co se rozhodnou vypustit na trh, aby se to vůbec prodávalo. Důvodem jsou právě superhrdinské komplety DC a Marvelu, které tenhle žánr naprosto ovládly. Těžko můžou konkurovat svojí knihou za 600, když si jí čtenář může...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku