World of Warcraft 1

4. července 2013 Damien Diskuze (0)
World of Warcraft 1

Herní legenda se vrací na stránky komixu. Svět Warcraftu, ať ve své podobně strategie nebo MMO, si získal po světě miliony fanoušků. Hráči vědí proč. Svět, postavy a mytologie tohoto kosmu jsou velmi návykové a doplňující knihy k dějinám vesmíru Warcraftu jdou na dračku. Po komixu Ashbringer je českému čtenáři k dispozici další příběh, jehož první díl je k dispozici díky nakladatelství Crew.

Knihy Dobrovský

Příběh sleduje putování tří gladiátorů. Elf, člověk a krvavá elfka, kteří nade všechny očekávání vyhrají největší tajný turnaj v prastaré aréně zničeného elfského města se pochopitelně rozhodnou nebýt jen otroky, kteří riskují životy pro pobavení druhých. Proto se elf Broll a jeho lidský společník zvaný Žrádlo rozhodnou utéct. Stejně tak krvavá elfka Valeera, která má později vlastně dějovou linii. Klíčovou postavou je v příběhu právě člověk, kterého gladiátorský mistr, ork Rehgar, nalezne vyplaveného na břehu. Muž zjišťuje, že ztratil paměť a neví, kdo je ani kde se nalézá. A právě to se Broll a Žrádlo rozhodnou zjistit, za nemalé asistence jejich spolubojovnice.

To by byl v kostce příběh. Seznámení s postavami, vysvětlení zápletky a uvedení do děje. Počátek putování trojice hrdinů s otevřeným koncem, který k pokračování přímo nabízí. Nejsem si jistý, do jaké míry kniha zaujme čtenáře bez herní průpravy nebo bez zájmu o fantasy úplně. V textu jsou často hvězdičkou označeny místní názvy a jména s jejich překladem do originálu, aby bylo jasno, o který aspekt ze hry se jedná. Odkazů na herní svět je v knize požehnaně a na rozdíl od Ashbringeru se zde objeví mnohem více figur, které jste mohli ve světě Warcraftu potkat (Wyverny, Nagové, Taureni i se svým hlavní městem, Hypogrif, Goblini a jejich vzducholodě atd.).

Komix World of Warcraft je něco, co podle mě na českém trhu chybělo. Není to superhrdinská sága jako Superman nebo Spidey ani městská fantasy typu Sandman. Warcraft je prostě svůj a tak se i svébytně chová. Inspirace hrou je na první pohled patrná z několika úhlů.

Jednak kresbou, která sice připomíná mangu, ale hráčům bude jasné, kde tento design už viděli. Ostatně sami tvůrci tvrdí, že se snažili co nejvěrněji kopírovat vzhled hry. Narážíme zde na starý problém, který se objevil už v předešlé knize. A totiž že kresba je i zde do jisté míry nepřehldená (kdybych měl srovnat, v Ashbringru to bylo ještě horší.) Je to dáno tím, že ilustrace skutečně kopíruje reálie hry (obrovité svaly, obrovitá prsa, robustní budovy a brnění, zbraně o velikosti domů, …) a z toho důvodu je někdy nutné se na obrázek chvilku dívat, než skutečně pochopíte, co na něm vlastně je. S tím trochu souvisí i to, že v některých bublinách jsou písmenka tak titěrná, že jsou takřka k nepřečtení, což je jeden z mála nedostatků.

Kromě kresby je to i skladba komixu, co připomíná hru samotnou.  Postavy jsou výjimečné, vybírají si zbraně, objevují nové schopnosti a pořád dokola bojují se silnějšími a silnějšími protivníky. Sečteno a podtrženo, při čtení máte pocit, jako byste sledovali nějaký záznam hry. Z tohoto a výše uvedených důvodů se proto domnívám, že skutečně si čtení užije jedině ten, kdo WoWko hrál nebo je s jeho světem nějak obeznámen. Zbytku se to sice může líbit, ale rozhodně nepochytí skryté odkazy nebo jednání některých postav. 

Příběh, převedení MMO do komixu, doplnění Warcraft universa
Občas nepřehledná kresba a titěrné písmo

Verdikt

Kdyby to bylo na mě, dal bych tomu klidně deset z deseti, ale musíme brát objektivně v potaz, že ne každý je zanícený pařan a tak si to tolik neužije. Takže ve výsledku se jedná o velice podařenou adaptaci hry se sympatickými postavami a slušnou porcí akce.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku