Star Wars: Vzestup Sithů

4. června 2013 gumidekmedvidek Diskuze (4)
Star Wars: Vzestup Sithů

S dalším vydaným kouskem Star Wars Omnibusu přichází také další recenze. Od vydání Vzestupu Sithů uplynulo několik měsíců a nyní se tomuto mohutnému kousku podíváme pořádně na zub. Všichni vyznavači Sithů ať se připraví.

Knihy Dobrovský

Čas plyne a máme tu v pořadí již sedmý Star Wars Omnibus. Nakladatelství BBart si pro nás tentokrát připravilo Omnibus s jiného soudku než doposud. Měli jsme zde starou Republiku, Eskadru Rogue nebo také starou dobrou původní sérii z období původní triologie. Vzestup Sithů nás zavádí do neprozkoumaných končin období těsně před první filmovou epizodu Skrytá Hrozba.

Už v samotném názvu tušíme, že se bude jedna především o samotný vzestup sithských pánů a že Omnibus bude naplněný více než temnou tématikou. Zdání může klamat a také klame, protože se k nám v podstatě dostávají příběhy rytířů Jedi a nikoliv Sithského pokolení. Jedinou výjimkou je příběh poslední, kde se nám dostává opravdu zasloužená Sithská jednohubka v podobě Darth Maula.

Mezi hlavní tahouny tohoto Omnibusu patří známí hrdinové z filmové ságy. Potkáme se zde Qui-Gon Jinnem, Obi-Wanem Kenobi, Mace Windu, Yoda nebo také mistr Jedi Ki-Adi-Mundi. Že ho neznáte? Hned v prvních stránkách komiksu Vám to dockvakne. Z té druhé strany tu máme samotného Palpatina a jeho sithského učně Darth Maula. Celá tohle silné zastoupení buduje v komiksu tu pravou Star Wars atmosféru, především pak první epizody.

V komiksové knize se několik příběhů a dal by se rozdělit na takové tři hlavní celky. Prvním jsou dva středně delší příběhy Qui-Gona a Obi-Wana, které působí nenuceně a celé se nesou v takové nadlehčené atmosféře. Nezasahují nijak zvlášť do hlavní dějové linky, ale to vůbec nepotřebují, neboť vypráví příběhy jako epizody ze seriálu. Právě tak nějak bych si nějaký Star Wars seriál představoval. První příběh bych přirovnal k Vraždě v Orient expresu Agathy Christie. Sice se nejedná o vlak, ale dostává se nám krátké detektivní vyprávění obalené ve Star Wars kabátku, kde vlak nahradí luxusní výletní křižník Aurorient Express. Hlavními vyšetřovateli se stane oblíbená jediaská dvojka. V druhé části se nám opět dostává do rukou další vyšetřování, tentokrát rozsáhlejšího rázu. Přesto to celé dobře uteče a jen si řeknete, že je velká škoda, že těchto případů není mnohem více.

Následuje takový druhý blok omnibusu, který se více zaměřuje na samotnou radu Jediů. Právě ta se celá pouští do vyšetřování. Ano zase to vyšetřování, kterým by se dalo označit hlavní motto tohoto kousku. Osobně k tomuto příběhu nemám co dodat, protože se Vám zde představí celá rada a zjistíte, jak i ta přichází o své členy v těžkých bojích. Grafická stránka je opravdu na parádní líbivé úrovni a stejně jako předchozí na mě působí moderním dojmem a filmovou atmosférou.

Jako další na řadu se nám dostává, velkolepé vyprávění životního příběhu mistra Ki-Adi-Mundi. V tomto příběhu se nám představuje jeho domovský svět Cerea, kde řeší jako rytíř Jedi i politické nesrovnalosti vstoupením samotné Cerei do Republiky. Konečně se čtenář dozví, jak lidé na tomto světě žijí a hlavně také o jejich kultuře. Pokud jste ještě neměli v lásce tohoto zajímavého Jediho (i co se do vzhledu týče), tak právě tento příběh by Vás mohl příjemně překvapit a nakonec i přesvědčit. Hned po tomto mohutném příběhu následuje, krátký příběh z dětství, kde se dozvíme něco o osudu rodiny Ki-Adi-Mundi a jeho pomstě.

Jak jsme zmínili tak, celý omnibus by se dal rozdělit do třech hlavních částí. K tomu bychom mohly dodat něco jako přílohu, kterou reprezentují dva zbývající příběhy. Prvním z nich je Auřina Píseň, která vypráví, jak už název napovídá, o nájemné lovkyni odměn zvané Aurra Sing. Pokud si opět zkontrolujete název omnibusu, tak si řeknete, co tady ten příběh dělá? Všechny příběhy vypráví o rytířích Jedi a z ničeho nic přijde něco takového. Samotný příběh není vůbec špatný, jen to vypadá, že ho tvůrci neměli kam šoupnout.  

Posledním příběh by se dal nazvat jako vrchol celé knihy. Příběh jednoduše nazvaný „Darth Maul“, je vůbec tím nejlepší co kniha nabízí. Příběh vypráví úkol, který byl Darth Maulovi svěřen samotným Palpatinem. Ten zní: ochromit zločineckou organizaci Black Sun. V okamžiku, kdy je Maul vyslán na cestu, tak se čtenář stává divákem či ohromeným pozorovatelem, neskutečně promyšleného vyvražďování. Ono se toho moc do konce ani nenamluví. To ale není potřeba, protože s perfektní kresbou a vytříbeným coloringem se nám dostávají tak výrazné momenty, že tento příběh si prostě zamiluje každý. Přesně tento druh zpracování si Dathomirian jménem Darth Maul právem zaslouží.

Pokud bych měl shrnout knihu jako celek, tak musím přiznat, že se k nám dostal vůbec nejlepší Star Wars Omnibus, který na českém trhu vyšel. Samozřejmě sedm je pořád malé číslo a na to že v zámoří vyšlo už přes třicet takovýchto kousků, je ještě předběžné a unáhlené dělat závěry ve větším měřítku. Ale v rámci české trhu nic vybranějšího neseženete. K tomu dodáme fakt, že k pochopení tohoto Omnibusu stačí bohatě zhlednutí Star Wars Epizoda I Skrytá hrozba, tak můžou po tomto kousku šáhnout i nováčci žánru.

bohaté a pestré příběhy z období před první filmovou epizdou, známé tváře, příběh Darth Maul.
příběh Auřina Píseň zde koncepčně nezapadá

Verdikt

Sečteno a podtrženo. Star Wars Vzestup Sithů je důstojným kouskem z řad Omnibusů a právoplatně se může zařadit mezi ty nejlepší Star Wars Omnibusy. Pro fanouška naprostí povinnost! Pro ty, kteří zatím váhali, zda do Star Wars v komiksu jít je koupě tohoto komiksu rozhodně správná volba i v případě, že jste nic komiksového nikdy nečetli. Významný kousek si zaslouží významné hodnocení.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Const.ex Offline
Const.ex 05/06/2013 (5. června 2013)
9/10, páč ten jeden bodík bych si ve Star Wars universu přeci jen rezervoval pro těžší kalibry.
damic Offline
damic 05/06/2013 (5. června 2013)
Nic ve srovnání s tvou vyčerpávající a vynikající recenzí, není zač )). To jsem rád, hned se podívám do šrajtofle, kolik mi zbývá financí a pořídím si to, minimálně přístí týden! Fakt už se na to moc těším a jsem rád, že nemám nic rozečteného, půjdu do toho!))...
gumidekmedvidek Offline
gumidekmedvidek 05/06/2013 (5. června 2013)
Odpověd na #1555 příspěvek od damic
Bravo a třikrát hurá )). Na tuto recenzi jsem čekal a jsem příjmeně potěšen. Včera jsem dočeta Captain America - Smrt, takže se směle můžu dát do čtení tohoto kousku!) No, ačkoli jsem to ještě nečetl, tak už teď vím, že s tvého popisu to bude nejlepší komiks, který jsem četl, minimálně ze světa Star Wars ))....
Moc děkuji za vyčerpávající shrnutí recenze . Říkam, že s tímto rozhodně ty nebo někdo jiný nemůže trefit vedle. Opravdu pestré příběhy, které nenudí. Opravdu doporučuji si vychutnat obzvlášť ten poslední příběh s Darth Maulem. Je to opravdu klasa. Výborný po všech...
damic Offline
damic 05/06/2013 (5. června 2013)
Bravo a třikrát hurá )). Na tuto recenzi jsem čekal a jsem příjmeně potěšen. Včera jsem dočeta Captain America - Smrt, takže se směle můžu dát do čtení tohoto kousku!) No, ačkoli jsem to ještě nečetl, tak už teď vím, že s tvého popisu to bude nejlepší komiks, který...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku