Criminal

21. března 2013 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Criminal

Hrdinové těchto příběhů se pohybují na hranách zákona, jejich činy jsou nečekané. Přesto jsou jejich příběhy uvěřitelné a cítíte s nimi. Pokud jsou v nesnázích tak se všichni potkají na jediném místě. V zapadlém baru Podzem. Vítejte ve světě zločinců a kriminálních živlů, vítejte v Criminalu Eda Brubakera a Seana Phillipse.

Knihy Dobrovský

Kriminální série Criminal konečně zavítala na český trh a hnedka ve vynikající formě v podobě Deluxe edice. Ed Brubaker sérii považuje za něco, co chtěl podniknout už kdysi dávno. A tak v roce 2006 začal Criminal vycházet. Rok na to se hnedka mohl pyšnit čtyřmi cenami pro nejlepší scénář a Eisnerovy ceny pro nejlepší sérii za rok 2007.

„S podporou Phillipsovy noirem nasáklé kresby Brubaker dokazuje, že je skutečným veršotepcem tohoto sice na první pohled obnošeného, ale v podstatě neomezeného a atmosférického žánru“

Entertainment Weekly


 

Zpracování je na špičkové úrovni. Český standart pod štítkem BBart dostává to pravé kvalitní provedení. Velký formát Deluxe edici dodává komiksu ten pravý požitek ze čtení. Opravdu není co vytknout.

Edice nám přináší první tři příběhy, Zbabělec, Lawless a Mrtvý a umírající. Dále nás čeká hromada bonusů v podobě esejí Eda Brubakera, ilustrací a různé články popisující jak samotný komiks vznikal. Právě samotné eseje a popis vzniku komiksu považuji jako třešničku na dortu. V esejích se autor zamýšlí nad jeho nejoblíbenějšími noirovými a krimi filmy a dále rozvíjí jejich myšlenku. Po přečtení máte okamžitě chuť si některých z těchto filmů pustit a zažít stejné prožitky jakou autor Criminalu.

„Criminal je obdivuhodné dílo“

Howard Chaykin (American Flagg, Black Kiss, The Shadow)

Co se týče obsahu jednotlivých příběhů, tak můžu všechny hnedka uklidnit, že se nejedná o žádné nastavované klišé. Samotné příběhy vzdávají holt krimi a noir žánru. I když se počáteční zápletka jeví více tuctová, tak věřte, není tomu tak. Když si myslíte, že je jasné jak to bude pokračovat tak vám scénář dá takovou facku, že vůbec nebude chápat, jaký velký zvrat se stal, a že není všechno tak ideální jak se na první pohled zdá. V tomto ohledu bych chtěl pochválit hlavně první příběh.

Další zajímavostí je to že všechny příběhy mají cosi společného a to, že se odehrávají ve stejném světě, kde se postavy ocitnou v jiném příběhu, už ne jako hlavní, ale jako vedlejší vsuvka, která potěší. Vidíte oblíbenou postavu s předešlého příběhu a víte, že si žije svůj kriminální příběh tiše dál. Jedním velkým spojením je pak zapadlá putika jménem Podzem, kde se hlavní postavy schází. Jedná se v podstatě o takový generační bar, kde otcové hlavních postav popíjeli už před lety.

„Nejlepší kriminální komiks všech dob…“

Comic Book Resources

Po grafické stránce se nám před oči dostává opravdu řemeslná práce. Sean Phillips opravdu má noirové cítění a obrazy na vás skutečně dýchají svůj dekadentní život. Společně se špičkovým scénářem Vám zaručují opravdovou čtivost. Já osobně jsem komiks nemohl odložit, dokud jsem ho nepřečetl celý. Každá postava má svůj smysl a dostane svůj prostor se předvést. Příběhy jsou uvěřitelné. Jinými slovy, nečekejte nějakého Ramba, co vystřílí 30 lidí, jak jste zvyklí u Punnishera. Tady jsou pravidla založené na skutečných reáliích.

Ve výsledku jsem byl s komiksem náramně spokojen a vím, že až vyjde druhý díl, který bychom mohli očekávat někdy v roce 2014, tak dostanu tu pravou dávku krimi a noir. Jako celek Deluxe edice působí jako vytříbený sběratelský kousek, který nesmí chybět v žádné žánrové knihovničce.

„… Naprosto přesný a nádherně nesmiřitelný“

Frank Miller (Sin City, 300, Návrat temného rytíře)

 

Špičkový scénář, uvěřitelné postavy, nečekané dějové zvraty.
Strašně rychle to uteče.

Verdikt

Uvěřitelné příběhy plné nečekaných zvratů, které Vás ani na moment nenechají klidným. Perfektní zpracováni v podobě Deluxe edice. Dokonalá kresba, která se špičkovým scénářem zaručují neskutečnou čtivost od začátku až do konce. A o to přece tady jde ne?

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku