Živí mrtví 05: Nejlepší obrana

17. října 2012 TommyEmko Diskuze (0)

Čekejte nečekané, jelikož příběh nabírá na tempu!

Živí mrtví 05: Nejlepší obrana

Od mojí poslední recenze na Živí mrtví 4: Touha je slepá, kvůli mé větší zatíženosti, uplynulo už hodně vody. Ale i tak jsem si na zrecenzování tohoto velkolepého díla udělal čas, nerad bych Vás o to totiž připravil. A tak se společně vydejme do míst, kde jsme v minulé recenzi skončili. Do země ne-země, kde mrtví mrtvými nezůstávají a živím nedají chvíli klid. Ale buďte se mnou shovívaví, chci se s Vámi podělit jen o můj, možná ne tak zcela objektivní názor, či chcete-li pohled na tento komiks očima jeho velkého fanouška. A i přes to, že už je komiks delší dobu na pultech komiksových krámků a větší počet našich čtenářů ho jistě zná. Tak se pokusím, pro ty co si ho chtějí teprve přečíst, neprozradit minimálně žádné dějově důležité věci a dej "bůh" neprozradím z obsahu nic. Tak jdeme na to?

Knihy Dobrovský

Pátý svazek Živí mrtví (v originále The Walking Dead) u nás vydalo nakladatelství Crew v brožované podobě. Ta může mnohým vadit a nedej bože i o koupě odradit, ale Crew odvedla skvělou práci a tak i přes to, že to není ve vázané formě s pevnými deskami, nám na kvalitě nic moc neubírá. Na opak si myslím, že díky její nižší cenové nákladnosti a tím pádem i nižší prodejní cenně, otevírá dveře širším masám. Sběratele to ale na druhou stranu trochu zamrzí. Co se překladu týče, nám Crew zase ukazuje, že si umí dobře vybrat lidi. A čtenáře znalé komiksu v původním provedení (tedy v jazyce anglickém) kolikrát mile překvapí, jak je lišácky přeloženo i to co se do našeho jazyku překládá jen těžce.

Živí mrtví 5: Nejlepší obrana

Po zpracování komiksu se dostáváme k příběhové lince. Tu Kirkman zpracoval opět na výbornou a i v momentech, kdy si myslíte, že už Vás nic nemůže překvapit, že tam autor šoupne staré dobré klišé, Vás opět dostane něčím, co jste nečekali. Takových to momentů v tomto pokračování je pěkná řádka a navíc nás i s našimi hrdiny čeká větší nebezpečí než jen horda zombie, nebezpečí nebo chcete-li zlo, jenž doposud nemělo v této sérii obdoby. Zlo, které přijde a navíc se nějakou tu dobu i zdrží! Nerad bych nějak prozrazoval děj, jen lehce nastíním, že se naši hrdinové setkají s další skupinou přeživších, kteří sídlí nedaleko jejich vězení, jemuž říkají domov. A můžete se také těšit na něco, co Rickovi na vždy změní život a kvůli čemu už nebude nikdy tím samým.

Živí mrtví 5: Nejlepší obrana

Zmiňovaný Kirkmanův skvělý scénář, opět doplňuje tématická černobílá kresba Charlieho Adlarda, u které se o stínování postaral Cliff Rathburn. Tyto tři stálice této série Vám dávají stoprocentní jistotu, že se nebudete nudit a že knihu zhltnete jedním dechem a jen marně budete koukat na poslední stránku ve snaze najít další stránky a dozvědět se více.

Opět takřka dokonalý scénář a kresba. Kvalitní zpracování.
Za mě žádné nejsou, ale kritici a skeptici si vždy něco najdou.

Verdikt

Skvělá jízda, která Vám nedovolí přestat číst i kdyby se kolem Vás střílelo. Jen je škoda, že to tak rychle uteče!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

TommyEmko
TommyEmko

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz