Pražský KomiksFEST!

1. října 2012 Morzael Diskuze (0)

Komiks unlimited

Pražský KomiksFEST!

Školní rok nám nedávno začal a ten kalendářní se zase pomalu blíží ke svému konci (jsou-li ty šílené teorie pravdivé, tak možná ke konci definitivnímu :-)). Jste-li smutní, že největší komiksové události máme už za sebou, tak mám pro Vás dobrou zprávu. Jedna z nejdůležitějších událostí tohoto sekvenčního umění nás totiž ještě čeká. Ve dnech 27.10.-3.11. proběhne v Praze již sedmý ročník KomiksFEST!u.

Knihy Dobrovský

 

Jedná se o mezinárodní festival, který v roce 2006 vznikl za účelem vyzvednutí komiksového umění u nás z undergroundového a neuznávaného stínu jeho nedoceněné kvality a přiblížit ho tak širší veřejnosti. Festival každoročně přináší nové knihy, výstavy, filmy, autogramiády a besedy umělců, divadelní hry a představení. 
 
KomiksFEST! 2012 zahájí celodenním programem v sobotu 27. 10. v MeetFactory. Ten bude věnován severskému komiksu, kterým provedou návštěvníky Knut Larson (Švédsko), Steffen Kverneland (Norsko) a Terhi Ekebom (Finsko). Představí se rovněž zakladatel italské avantgardy Igort a francouzští blogeři (Boulet, Penelope Bagieu). Pozadu nezůstanou s novými projekty a knihami ani čeští autoři (např. Brutto 3, Versus, Fanouš: Továrna zkázy) a dojde i na komiksový battle.
Hlavní hostem festivalu bude Thomas Ott, král hororového komiksu ze Švýcarska. Osobně zahájí svou výstavu La grande famiglia ve Veletržním paláci. Ostatní expozice přiblíží témata architektury (Tomáš Kučerovský, Ulli Lust), severské náladovosti (Šepoty a výkřiky) nebo u nás dosud opomíjeného valonského komiksu (Frémok: Match de Catch).
Celotýdenní menu zahrnuje vernisáže výstav, besedy s autory, workshopy, divadelní představení, filmové projekce, křty knih atd. Na slavnostním zakončení 3. 11. v Bio Oko si výroční komiksové ceny MURIEL převezmou vítězové v 10 kategoriích. Vyhlášen bude opět vítěz soutěže ARNAL, jejíž hlavní cenou je cesta pro dva na největší evropský komiksový festival do Angoul?me ve Francii. Nejlepší návrhy uvidí veřejnost v nových prostorách Era světa, Jungmannovo náměstí 767, Praha.
V rámci festivalu bude od poloviny října probíhat tradiční benefiční aukce ve prospěch nadačního fondu Pink Bubble (jeho cílem je podpora a pomoc onkologicky nemocným dětem, náctiletým a mladým dospělým po celé České republice. Tzv. vinyl toys do komiksových superhrdinů přetvořilo 15 umělců, jako např. Krištof Kintera, Josef Bolf, Jiří Franta, Michal Cihlář a Karel Jerie.   
 

James OBarr

Největším překvapením festivalu má být autor světově proslulého a úspěšného komiksu Vrána James OBarr. 
V programu KomiksFESTu je v sobotu 27. 10. od 19 hodin pro Jamese O´Barra vyčleněn celý blok, který bude zahrnovat: přednášku o jeho tvorbě a komiksu vůbec, malbu modelky na plátno přímo na jevišti a jeho dražbu a celý blok zakončíautogramiáda. „Nebylo jednoduché se s panem O´Barrem spojit. Je velmi uzavřený, skromný, a k tomu ještě nemá příliš rád moderní technologie. Přesto, s pomocí novinářky Kateřiny Sovové, naše pozvání s nadšením přijal a velmi rád se se svými fanoušky v Praze setká,“ uvedl Václav Dort, ředitel nakladatelství Comics Centrum, které Vránu Jamese O´Barra v České republice vydává.
O´Barr bude po skončení přednášky přímo na místě malovat obraz na plátno. Modelem mu bude stát Eva Decastelo. Obraz se následně vydraží ještě týž večer. „Podle přání Jamese O´Barra bude výtěžek aukce věnován na dobročinné účely spojené s dětmi. Celá událost bude jistě velmi zajímavá, protože návštěvníci budou moci poodhalit roušku tajemna, která Vránu od jejího vzniku provází. Vrána je známá po celém světě a jejích příznivců neustále přibývá,“ dodal Václav Dort.
 

Odkazy:

Přímo na stránku festivalu:
 
O přednášku Jamese OBarra je velký zájem a tak je nutná předregistrace na stránkách, které Vám poskytuji níže, proto neváhejte a registrujte se, dokud jsou volná místa.
 
Pokud nevíte o čem je řeč a prošvihli jste naší recenzi Vrány, zde to můžete napravit:
 

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku