Morzaelovo zamyšlení #6 - Nolanův Robin?

24. září 2012 Morzael Diskuze (7)

jakže to ten Nolan vlastně myslel...

Morzaelovo zamyšlení #6 - Nolanův Robin?

Zdravím ve spolek všechny komiksáky. Dnes mi začal nový semestr, a tak jsem se rozhodl, v rámci školního režimu, pokračovat i v pravidelných zamyšleních, která možná znáte z předprázdninové doby. Během léta se stala minimálně jedna komiksově důležitá událost a sice vyvrcholení Nolanovi trilogie o Batmanovi - The Dark Knight Rises, o které bych rád dnes něco napsal, speciálně o jejím konci. 

Jak jsem se totiž setkal s různými názory na fórech, youtube, v hospodě  a dokonce u rodinné tabule, všiml jsem si, že mnoho lidí nepochopilo konec filmu tak, jak by asi mělo. Proto bych se to pokusil trochu objasnit z mé perpsektivy léty zapáleného Batmanofila a předložit Vám tak svůj osobní názor. Jako vždy se jedná pouze o zamyšlení. Pokud tedy se mnou nebudete souhlasit, vpalte mi své argumenty přímo do naší diskuze. 
Knihy Dobrovský

Je to už sice nějaký pátek, co byla premiéra The Dark Knight Rises, ale stejně Vás předem upozorňuji na plno spoilerů z filmu. Takže pokud jste ho ještě neviděli, velmi nedoporučuji číst dál. 

Hlavní věc, na kterou bych se rád zaměřil, je postava Johna Blakea, jehož přidělé jméno bylo Robin. I téměř naprostý komiksový analfabet ví, že parťák Batmana je Robin. Proto i Nolan použil toto jméno, místo toho, aby pojmenoval postavu po některém z Robinů - Dick Grayson, Jason Todd nebo Tim Drake (pro komiksové rejpali, doufám, že chápate, že jméno Damian Wayne, nebo nedej bože Stephanie Brown, by asi nebylo na místě :-)). Kdyby to totiž udělal a postava by byla ve filmu představena jako např. Dick Grasyon, tak znalci by sice ucítili jistou komiksovou erekci, ale ostatní by jen křoupali svůj popcorn bez hnutí brvy. Proto Nolan zvolil název, který je všem známý - Robin. 
To nás ovšem dostává dál, protože z této informace mnozí usoudili, že John Blake bude Robin. Špatně. Tak za prvé pointa Robina je v tom, že Batman ho trénuje jako svého nástuce. Jako někoho, komu by mohl předat svou kápi až nastane čas a on už nebude schopný Gotham ochránit. Proto Robina nesmíte brát doslova jako Batmanova parťáka, který bojuje se zločinem po jeho boku, ale jako zosobnění někoho, kdo bude v práci Temného rytíře pokračovat. 
 
 
Je to stejné jako s uvedením Catwoman v Nolanově světě. Byla zde představena jako Selina Kyle, což je totožnost Catwoman, a byla zde i označena za Cat Burglar, ale nikde nepadlo slovo Catwoman. Více méně všichni Catwoman znají. Řekl bych, že je to jedna z nejznámějších ženských postav ze světa komiksů. Zde to udělal Nolan naopak, nepředstavil nám ji jako Catwoman, ale rovnou nám ukázal onu postavu v akci a všichni už si odvodili, o koho se jedná. 
To jsem ale odbočil, zpátky k Robinovi. Za druhé, by byl celkem hloupý, kdyby si začal říkat podle svého policejního jména. 
Další teze byla, že z něj bude Nightwing. Nepravděpodobné. Dick Grayson si osvojil identitu Nightwinga, protože nechtěl jít v Batmanových stopách. Nelíbil se mu přístup Temného rytíře a tak se rozhodl, že půjde vlastní stezkou. Ve filmu jsme viděli, že John Blake Temného rytíře obdivuje a nikde nepadlo ani slovo o tom, že by něco udělal jinak, kromě té záležitosti s maskou, to je ovšem dost slabý argument.  
Takže tu padají dvě možnosti. První, že John Blake bude úplně nový hrdina. Druhá, že bude nový Batman. První Vám asi nedokážu bezpečně vyvrátit, ale můžu Vám poskytnout argumenty, proč si myslím, že to bude druhá varianta. 
Za prvé bude mít přistup k veškeré Batmanově výstroji, viz. závěrečná scéna, a pochybuju, že první co udělá bude, že ustřihne uši na helmě a zaškrábe netopýra na hrudi. Ne, John Blake ví, že Gotham potřebuje Batmana. Stejně tak to věděl Bruce, proto obnovil Bat-signál na střeše Gordonovi policejní služebny. Lidé si sice myslí, že Batman zahynul při explozi, ale nikdo nenašel jeho tělo. 
Je jasné, že všichni doufají, že se objeví znovu, až bude Gothamu nejhůř. Stejně jako se v The Dark Knight Rises objevil po osmi letech. A až ten čas nastane, John Blake bude připraven převzít kápi, dát slušným lidem naději a vnést strach do srdcí zločinců. U nás bychom tuhle myšlenku mohli přirovnat k Blanickým rytířům. 
Jako další argument proč si nemyslím, že by mohl být úplně novým superhrdinou je, že by to měl zbytečně těžké a možná by ani neuspěl. Musel by si získat důvěru lidí, stejně jako Batman za ta léta, aby ho začali brát vážně. Je dost možné, že by byl lidmi přijat stejně jako "Batmani" s chráničemi na hokej. 
Tudíž nebude rozhodně žádný další díl, jak si také mnoho lidí myslí. Nejen, že je to oficiální prohlášení, ale hlavně Nolan dosáhl svého. Vytvořil legendu, která nikdy nezemře a nikdy nezmizí. V Gothamu od teď vždy bude nějaký Batman, který bude střežit město. O tuto myšlenku šlo především a té se mu podařilo dosáhnout. My měli štěstí, že jsme pozorovali příběh a zrod prvního Temného rytíře.
Poslední věc ohledně Johna Blakea. Fanoušci se dohadují, koho má představovat. Resp. jakému Robinovi je nejvíc podobný. Osobně si myslím, že nejvíc Timu Drakeovi. Ale faktem je, že je nejspíš kombinací všech tří. Má v sobě stejnou vlídnost jako Dick Grayson, má inteligenci (rád věřím, že to byla inteligence, díky níž odhalil Batmanovu identitu, ne že to bylo jen proto, že byl sirotek) a odhodlání sloužit vyššímu dobru jako Tim Drake, a má v sobě vztek, podobný, jaký měl v sobě Jason Todd. Navíc je sirotek stejně jako všichni tři. S Timem má navíc společného, že oboum velmi vypomáhal a směroval je Gordon, když Batman nebyl k sehnání. 
Tak toto byl můj názor a zamyšlení nad závěrem Nolanovi trilogie. Pokud se Vám článek líbil, sdílejte, komentujte, pokud ne, kritizujte a argumentujte. Další zamyšlení opět za týden.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

myroslav Offline
myroslav 08/10/2012 (8. října 2012)
Odpověd na #310 příspěvek od The First Robin
I já se musím přidat k ostatním a pochválit tvojí práci. Píšeš smysluplně a veškerá tvrzení si dokážeš patřičně obhájit. Super. Co se týče mého názoru na celou věc tak já pokládám TDKR za oprávněný vrchol celé trilogie a samotný konec filmu za velice důstojný. Souhlasím s tebou, že Blake i když jeho...
Zaujímavý článok, aj keď som ešte TDKR ešte nevidel ( ale chystám sa), dúfam, že tých spojlerov nebolo priveľa. Musím si prečítať aj tvoje predošlé úvahy.
The First Robin Offline
The First Robin 25/09/2012 (25. září 2012)
I já se musím přidat k ostatním a pochválit tvojí práci. Píšeš smysluplně a veškerá tvrzení si dokážeš patřičně obhájit. Super. Co se týče mého názoru na celou věc tak já pokládám TDKR za oprávněný vrchol celé trilogie a samotný konec filmu za velice důstojný....
Elhonzo Offline
Elhonzo 25/09/2012 (25. září 2012)
Tak zaprvé článek opět dobře napsán , tenhle typ mám tady nejradši takže rozhodně pokračovat klidně i 7x týdně dokud ti nezačnou krvácet prsty (nebo radši ne :D ) a k článku samotnému . Rozhodně je Nolanova trilogie jedna z nejlepších věcí co potkala filmová plátna a...
Morzael Offline
Morzael 25/09/2012 (25. září 2012)
Ještě jednou děkuju za pochvalu a kompliment (aby mi to nestouplo do hlavy :-D). Ne, jak říkám, je opravdu potěšující, když někdo reaguje na Váš článek, tím spíš že kladně. Člověk má pak chuť psát dál. Jinak chápu Tvou situaci :-D u mě je to podobné, ani se se mnou...
vafliik Offline
vafliik 24/09/2012 (24. září 2012)
Odpověd na #306 příspěvek od Morzael
Moc děkuju za pochvalu, člověka to aspoň motivuje, aby ještě něco napsal :-). Teď jsem zas přes léto nabral pár nových námětů, tak snad budu mít nějakou inspiraci co nejdéle :-D.
Už je mi to skoro hloupý, ale musim opět s úctou smeknout klobouk. Ale co - neni mi to hloupý :) Pochvala nic nestojí, navíc opět rozhodně zasloužená a pokud přispěje k motivaci pro psaní dalších článků, tak jenom dobře. S názory naprosto souhlasím. A taky jsem se ve...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku