Batman & syn - objasňující článek

10. září 2012 Morzael Diskuze (3)

Oh, I see!

Batman & syn - objasňující článek

Milí komiksáci a komiksačky, zde Vám přínásím slíbený článek, ve kterém objasňuji dva největší otazníky pro zmatené čtenáře komiksu Batman & syn. Snad Vám přinesou kýžené odpovědi a ne jen další otázky. Pokud se Vám článek líbil a rádi byste další takový o nějakém jiném komiksu (nejlépe Batmanovském :-D) napište do komentů a já se pokusím Vám vyhovět. Kdyby měl někdo ještě nějaké další otázky, nebojte se zeptat, rád Vám odpovím. Přeji příjemné počtení. 

Knihy Dobrovský

Varování!!! Článek obsahuje spoilery na komiks Batman & syn a pozdější komiksy ze série Batman od Grant Morrisona.

Začneme tím největším otazníkem. Na mysli mám příběh tří duchů Batmana, kteří se v komiksu objeví, aniž kdo ví odkud a zmizí, kdo ví kam. A kdyby Vás to zmátlo málo, tak Vás ještě Grant Morrison pošle do budoucnosti, kde je Batman mrtvý a plešatý Damian si musí poradit s posledním duchem sám. Musím se přiznat, že když jsem to před lety viděl poprvé, neměl jsem tušení, o čem jsem to sakra četl. 

Tři duchové Batmana:

Three Ghosts of Batman je název skupiny záporáků z Batmanova světa. Každý z nich byl členem Gotham City Police Department (GCPD). O objevili se v běhu komiksů Grant Morrisona. V komiksu Batman a syn vysvětluje Bruce Alfredovi, že měl sen nebo halucinaci o třech postavách, které byly přestrojeny za Batmana. Ovšem později (až v pozdějších komiksech) zjistí, že nešlo o halucinaci, nýbrž o zapomenutou vzpomínku.  Šlo o akci, která měla za úkol vycvičit tři nejlepší členy GCPD jako případnou náhradu za Batmana, kdyby se mu někdy něco stalo. 
Aby něco takového mohlo být vůbec možné, musel být Batman nejdřív sledován a pečlivě studován při akci. Proto doktor Simon Hurt (Doctor Hurt - jeho pravá totožnost i původ jsou záhadou, víme jen, že se jedná o výborného psychologa) studoval při experimentu jeho pohyby a jeho pohnutky, aby je mohl předat dalším lidem. Tento experiment spočíval v tom, že byl Batman izolován a byla mu navozena halucinace, že zemřel Robin a že je to jeho vina. 
Když poté přišly nové tři verze Batmana, aby se mu postavily a prokázaly svou bojeschopnost, Temný rytíř je hravě sundal. Proto se Dr. Hurt rozhodl, že tyto muži musí být poháněni stejně jako Batman - hněvem a vztekem. 
Zabil proto rodinu třetího muže (při čemž rozřezal jeho sestru). Druhému muži zase začal podávat Venom (supersteriod používaný Banem) a Monster Serum (podobné svinstvo, ale od Dr. Huga Strange - pološílený psychiatr), dokud tento muž v záchvatu vzteku nepovraždil vlastní rodinu. Poté pomocí hypnotické sugestce vložil do Batmanovi hlavy blok, aby zapomenul na ten nepovedený experiment a myslel si jen, že to byl zlý sen. Tito tři policisti byli odklizeni a ukryti do dne, než je bude chtít někdo použít. 
 
 1. Policista se jmenoval Josef Muller. Byl mistr ve střelbě a rozhodl se vyčistit město v převleku Batmana. Jak dopadl jsme mohli vidět v Batman a syn hned na začátku. Byl poté přemístěn do Arkhamu, kde mu Batman zlomí obě ruce. 
 
2. Policista se jmenoval Branca. Byl to onen ohromný muž poháněný Venomem a Monster sérem, jak dopadl, to jsme viděli. Ovšem mizí neznámo kam. 
 
3. Policista se jmenoval Michael Washington Lane. A tady se nám to už začíná komplikovat. Tento třetí Batman se objevuje ve dvou různých časových liniích. Tu jednu jsme viděli. Byla to ta, kde se Batmanem stal, po smrti svého otce, Damian. Je to alternativní linie, takže není směrodatná. Byl to spíš takový příběh "jak by to mohlo být".
Ovšem podruhé se s tímto třetím duchem setkáváme v té pravé linii času až později v Batman #672. Tady útočí "Třetí muž" na policejní oddělení Gothamu a při souboji hází Batmana na Batsignal. Bruce dostane při souboji infarkt a omdlívá. 
Falešný Batman odtáhne Bruce pryč s cílem mučit ho a zabít. Bruce ve svém bezvědomí zjistí všechny informace z experimentu, na který zapomněl. Poté se probírá a bojuje s tímto Batmanem ještě jednou. Když se zdá, že pravý Temný rytíř vyhrál, objevuje se onen zmizelý druhý duch "Bat-Bane" a Bruce skoro rozmáčkne. Dostane ovšem kulku do hlavy od poručíka Farelliho. Třetí duch uniká a později se z něj stává nový Azrael. 
 
 

Batman: Syn Démona (Batman son of the Demon)

Jedná se o příběh z Elseworlds (Ostatní světy), což je edice, ve které jsou vydávány alternativní příběhy DC comics. Tím pádem události z tohoto příběhu nejsou přímo směrodatné a zavádějící pro pravou linii Batmanova příběhu, ale Grant Morrison se jimi značně inspiroval. 
Příběh začíná spoluprácí Batmana a Ras al Ghula, kteří vyjímečně mají stejný cíl - dopadnout jistého vědce jménem Qayin. Během příběhu se dozvídáme o letitém a složitém milostném vztahu, který spolu mají Bruce s Talií, Ras al Ghulovou dcerou a dědičkou jeho impéria a League of Assasins. 

 
Talia otěhotní a Bruce to změní. Stává se více neopatrným a šťastnějším. Když se Talia dostává do nebezpečí, tak jí Bruce zuřivě zachraňuje a málem při tom sám zemře. Proto se dcera Ras al Ghula rozhodne, že musí nechat Bruce být. Řekne mu, že potratila a že jejich vztah ruší. Později porodí jeho syna a dá ho do sirotčince s medailonem, který dostala od Bruce dříve.  

 

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

vidlajs Offline
vidlajs 05/11/2015 (5. listopadu 2015)
Ahoj, moc kvalitní článek. Přečetl jsem ho doslova na jeden nádech, opravdu nádhera. Docela bych ocenil komiks od Franka Millera The Dark Knight Strike Again, prostě pokračování na Návrat Temného Rytíře, děkuji.
Morzael Offline
Morzael 11/09/2012 (11. září 2012)
Děkuji za pochvalu :-), no hele s Grant Morrisnem máš i docela pravdu co se týče toho ujíždění :-D je to velmi zajímavý autor, snad se časem dostanu k tomu napsat o něm něco. Jinak bude mi potěšením napsat další takový článek. Stačí jen říct :-).
vafliik Offline
vafliik 11/09/2012 (11. září 2012)
Pane jo, to byl fofr :) Skvělej článek, jako už je ostatně dobrým zvykem. Díky moc za něj. Jestli bude v ČR někdy vydaný další Batman od Morrisona, hned bych chystal i vysvětlující článek :) Je to pro mě asi nejproblematičtější autor, chvílema si při čtení jeho...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku