Batman & syn

7. září 2012 Morzael Diskuze (4)

vše má svůj následek

Batman & syn

Máme tu první díl ze série Batman od mistra svého řemesla, Grant Morrisona, který prověří schopnosti Temného rytíře zase novým způsobem. Možná nejtěžší Brucovou zkouškou se stává jeho nově nalezený syn. Vy se nyní můžete dozvědět, jak to celé začalo a vychutnat si úvod do poslední historie Batmanovské mytologie (samozřejmě před New 52).  

Knihy Dobrovský

Omlouvám se za zpoždění, ale byl to trochu oříšek a jako fanda Batmana jsem si nemohl dovolit tuto recenzi zjednodušit. Tak se do toho pusťme:

Příběh Batman a syn je Grant Morrisonovým úvodem do jeho vlastních komiksů v sérii Batman. Jedná se o první sérii složenou z několika příběhů:

1. Batman and Son (Batman a syn) – Batman #655-658

2. The Clown at Midnight (Klaun o půlnoci) - Batman #663

3. Three Ghosts of Batman (Tři Batmanovi duchové) - Batman #664-665

4. Batman in Bethlehem (Betlém) - Batman #666

Začínáme téměř klasickou akcí Jokera za zničením Batmana a komisaře Gordona. Vzhledem k tomu, že je Gordon nakažen Jokerovým plynem a Batman před ním leží v krvi, je patrné, kdo je tu vítěz. Jenže zvrat přichází, když onen poražený Batman vytáhne 9 mm pistoli a střelí Jokera do hlavy. Až poté zasahuje náš pravý Temný rytíř. V tuto chvíli Batman ještě netuší, jaká náhlá eskalace nešťastných událostí ho čeká.

Že každý čin má svůj následek, obzvlášť když ten čin je nějakým způsobem spjat s League of Assasins, zjistí Bruce, když mu dcera jeho odvěkého nepřítele Ras al Ghula, Talia, představí jeho vlastního syna, Damiana.

Ve starším příběhu, Son of the Demon, totiž Talia Bruce zdrogovala a svedla. Nyní je osmiletý syn Temného rytíře vycvičenou mašinou na zabíjení a Brucovým úkolem je, se ho snažit zkrotit. Že je to úkol vskutku nelehký zjistí nejen on sám ale i Alfred a Tim Drake, aktuální Robin. To přivádí Bruce k otázce, jestli bylo opravdu Talii záměrem jen nechat Damiana jeho otci k převýchově, nebo se jedná o promyšlený plán, jak definitivně odstranit Batmana.

To ale není jediný problém Temného rytříe. Onen falešný Batman, který postřelil Jokera, je jedním ze Tří duchů Batmana, a na druhého naráží vzápětí. Ten nejhorší ho však ještě čeká. Příběh končí náhledem do fiktivní budoucnosti, kde je novým Batmanem Damian, ten musí svést finální bitvu se zločinem Gothamu.

Jako bonus Vás čeká krátká povídka, nikoliv komiks, o Jokerově znovuzrození, díky kterému se stává ještě více, pokud vůbec možno, nebezpečným. 

 

Jak už jsem zmínil na začátku, autorem je velmi uznávaný a oceňovaný scénárista Grant Morrison. Měli jsme možnost od něho v češtině číst zatím jen Arkham: Pochmurný dům v pochmurném městě, který ovšem dokázal kvalitu tohoto autora v jednom z jeho nejlepších děl.

Tímto úvodním příběhem se otvírá běh jeho vlastních 25 komiksů v sérii Batman, setříděných do pěti svazků. Tím ovšem Morrison nekončí a navazuje sérií Batman and Robin poté Batman: The Return of Bruce Wayne a nakonec Batman: Incorporated. Dalo by se proto říct, že Grant Morrison utváří a směruje svět Batmana posledních 6 let a to už je úctyhodné, obzvlášť když se to daří s kvalitou jemu vlastní. (Osobně doufám, že bude BB art pokračovat v této sérii a brzy nám naservíruje další chutný pokrm v podobě nového příběhu Temného rytíře.)

Kresbou mu ve všech kapitolách příběhu vypomáhá neméně dobrý Andy Kubert (samozřejmě kromě povídky Klaun o půlnoci). Krásná barevná a kontrastní kresba, která se musí líbit každému, dokonale podtrhuje atmosféru komiksu. Jedině nevím proč, ale měl jsem pocit, že některé obrázky jsou více propracovanější než jiné, což mě trochu zamrzelo.  

 

Příběh je velmi kvalitní, krásně navazuje na předchozí Batmanovi příběhy a těží z doposud zavedené mytologie. Což je věc, která každého Batmanofila zahřeje u srdce. Kresba tam sedí naprosto perfektně, a tudíž není moc věcí k vytknutí, pokud bych to bral jako pokračování série Batman. Pokud to bereme jako samostatný komiks, stává se ta spousta odkazů na starší díly spíše mínusem pro neznalé čtenáře. Nebudou vědět proč a kdo, tím pádem si komiks nevychutnají v zamýšlené míře.

Proto jsem se rozhodl, pokud by byl zájem, napsat článek, kde bych objasnil odkazy týkající se tohoto komiksu – vysvětlil tři duchy Batmana a příběh Son of the Demon, pokud máte o takový článek zájem piště do komentářů přímo na našich stránkách, popřípadě do komentářů na facebooku.      

Výborný scénář se skvělou kresbou otevírající nový Batmanovský svět.
Mnoho odkazů na starší příběhy

Verdikt

Pokud jste obeznámeni se staršími díly Batmana, pak Vás tento díl jisto jistě potěší. Pokud nejste, nejspíš si ho tolik neužijete, ale myslím, že se u něj budete bavit i tak. Skvělý scénář a parádní kresba potěší každého milovníka komiksů. Jelikož je tento díl úvodem do série Grant Morrisona, doporučuji přečíst každému komiksovému fandovi, který se chce orientovat v pozdější mytologii Batmana. Jako bonus je nádherně zdobená pevná vazba, vkusný přebal a silný papír, díky kterým je cena za komiks více než potěšující. Na závěr nemůžu jinak než doporučit.

Comics point
Za spolupráci děkujeme síti prodejen Comics Point, která přináší komiksovým čtenářům všechny díla od velkých komiksových nakladatelství ČR a proslavené anglické komiksy. Mimo to nabízí svým zákazníkům různé předměty s komiksovou, filmovou a knižní tématikou. Prodejny Comics Point se za dobu svého působení staly Mekkou fanoušků komiksů po celé zemi.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Elhonzo Offline
Elhonzo 10/09/2012 (10. září 2012)
Ten článek o těch 3 duchach by se hodil to jediný sem z comicsu nepobral takže sem snim :)
Morzael Offline
Morzael 10/09/2012 (10. září 2012)
Jsem tedy rád, že je zájem, někdy během týdne napíšu článek objasňující odkazy z Batman & syn... :) bohužel právě žádný z těch komiksů v ČR nevyšel a v nejbližších letech asi ani plánovanej není...
Dadejs Offline
Dadejs 09/09/2012 (9. září 2012)
Bylo by asi dobré vypsat co si člověk musí přečíst, než se pustí do Batman a syn. Taky by se mi to hodilo, než se do toho pustím :-)
vafliik Offline
vafliik 09/09/2012 (9. září 2012)
Paráda. Na tuhle recenzi jsem se vyloženě těšil a nezklamala :) Musím říct, že po prvním přečtení Batman a syn jsem byl dost rozladěný. V několika místech jsem absolutně netušil, která bije. Odkazů na příběhy z jiných comixů je tam opravdu hodně a smysl mi to...
Minotaur.cz