Legendy o Myší hlídce: Kniha 3.

15. října 2019 Radek Bouřil Diskuze (0)
Legendy o Myší hlídce: Kniha 3.

Vydání poslední Myší hlídky už máme nějakej pátek za sebou. Černá sekera vyšla v roce 2017. Od týhle chvíle nás Comics Centrum oblažuje povídkovým spin-offem, Legendy o Myší hlídce. A tato řada má dneškem už stejně dílů, jako ta hlavní. V září se na pulty trafik dostalo třetí pokračování, kterým si budeme krátit čas, než David Petersen konečně vydá Válku s lasicemi z roku 1149, kde bychom se opět měli setkat s Justýnem, Strašem a dokonce i Půlnocí.

Knihy Dobrovský

Koncept Legend mi vždycky přišel strašně fajn. Rozšiřuje svět Myší hlídky a omezenýmu českýmu čtenáři nabízí seznámení s mnoha kreslíři a scénáristy, s kterejma by běžně do styku nepřišel. Je taky moc fajn sledovat, jak se s každým kreslířem charakter celýho světa mění, někdy je poťouchlejší, jindy temnější.

V blahé paměti jsem pár let pracoval v jedný knihovně v dětským oddělení. Když začala Myší hlídka, přirozeně jsem to nutil každýmu, kterej nevěděl, co by jako měl číst. Nemáš rád moc čtení? Komiksy tě bavěj? Máš rád dobrodružství? (jo, hustil sem to hlavně klukům) Tak tady je parádní věc, běhaj tam myši v pláštěnkách a zabíjej hady mečema! Nebo…Sháníš nějakou dobrou dobrodružnou knížku? A že nemáš rád komiksy? Nevadí, zkus tohle, tam běhaj myši v pláštěnkách a zabíjej hady a sovy tvl!! No a často se mi pak stalo, že mi tu a tam řekl nějakej tatínek, že kluka to sice moc nebavilo, ale von, že si početl krásně a jestli nemáme pokračování.

No a v tomhle (a úžasný původní kresbě Davida Petersena) vidím důvod tak velký oblíbenosti Myší hlídky. Je to protkaný nostalgií po starejch dobrejch jednoduchých časech. Prostě Come home to Simple Rick‘s.

Časech, kdy nám táta nebo máma předčítali pohádky z Diamantový sekery nebo O zlaté rybce nebo z Hrubínových Pohádek tisíce a jedné noci. Jednoduchý příběhy o morálně nezpochybnitelnejch hrdinech, zlejch macechách, který si zasloužej bolestný ponaučení a šílenejch úkolech, který se dají překonat odvahou a dobrosrdečností. Já osobně mám podobný pocit i ze samotných Legend o Myší hlídce. Možná, že tady, kdy má každej autor omezenej prostor, je to ještě výraznější.

Co se samotné knihy týče, Rudolfa si do své knajpy pozvala dalších 12 dlužníků, kteří mohou svojí sekeru vyrovnat dobrým příběhem, mezi hosty se tentokráte ze své nory na moment vyplížil i chrabrý Alexander, Rudolfin manžel. Stejně jako v minulých knihách i tady naleznete jeden bonusový příběh, který se vypráví na konci knihy už mimo soutěž. Opět budeme moci ocenit nové obrazy z myších legend, které se nacházejí na stěnách hostince a mimo toho, co známe už z obálky (tedy myš jedoucí na hadovi) uvidíte také myší jedoucí na želvách nebo na vodním poníkovi. Tentokráte do obrazů přispěli i jiní výtvarníci než je Petersen.

Pro mě známá jména z galerie autorů moc nesvítěj. To nejzářivější patří Marku Buckinghamovi, kterýho všichni milujeme díky Mýtům, kde také kreslil hrdinné oře Myší policie. Jméno Jake Parkera si vybavím díky práci na Rocketovi, kterej u nás už taky vychází v češtině (teda aniž bych ho četl, žeo…to je jasný.) Ostatně jaký to jsou všechno esa si můžete přečíst v jejich medailoncích na konci knihy. Zmíním snad ještě Marka Nelsona. Nerd v každém z nás zaplesá, když zjistí, že ilustroval karty Magicu a svýma kresbama doprovázel také mnoho D&D knih a průvodců.

Verdikt

Pořád si myslím, že jak hlavní storyline Myší hlídky, tak její spin-off legendy je stále tím lepším, co se dá v českým překladu pořídit. Navíc ten překlad Jana Kantůrka je fakt kouzelnej a tady mu to opravdu sedí. Musím ale říct, že ve srovnání s oběma knihama, který trojce předcházeli, aktuální Legendy trochu ztrácí. Je mi jasný, že Petersen si svůj svět a jeho základy nenechá nabourávat zvenčí, ale chyběj mi tu příběhy, který to opravdu obohatěj, jako byl třeba příběh první Matrony Myší hlídky, který se objevil v prvních Legendách.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku