Černá palice 3: Vzdor osudu, část první

15. října 2019 Radek Bouřil Diskuze (0)
Černá palice 3: Vzdor osudu, část první

Původní plány s Černou palicí na rok 2019 mělo Comics Centrum krapet jinačí. Po skvělém spinoffu Sherlock Frankenstein jsme si i v druhé půlce roku měli dát voraz od hlavního příběhu a pokochat se další jednorázovou bokovku představujícího nám další osobnost universa Černé palice, Doctora Stara, toho páprdu, kterej pomohl Luce Weberový dostat se na tu záhadnou farmu, kde naši hrdinové nedobrovolně už 20 let přebývají. 

Knihy Dobrovský

A co čert nechtěl, díky crossoveru Černé palice a Justice League a z toho vyplívající nutnost Starův příběh přepsat, tu máme, dříve než sme očekávali, třetí pokračování s Názvem Vzdor osudu, část první. Osobně jsem ale dost skeptickej k tomu, jak se celá tahle podivnost s JLA povede. Doufám, že se pletu.

Když Dark Horse ohlašoval vydání třetí Palice, komentoval to Jeff Lemire tak, že v duchu jeho předchozí práce s archetypama superhrdinskýho žánru si chtěli možná i tak trochu vystřelit z neustálejch rebootů všech možnejch pláštěnkářskejch vesmírů a tyhle sešity pojali jako restart vlastní a zatím pouze dvoudílný série. Z těchdle slov mi bylo jasný, že celkem vospalej život na farmě pro Barbufouna, Zlatušku a spol. brzo skončí.

O tom, že na farmě de do tuhýho, ale bylo jasný všem, když viděli, jak si Madam Vážka podala starýho Kozatý Tyldy, Plukovník vodkouřil Robotelu a zejména, když Lucy vzala do ruky otcovo kladivo a stala se novou Černou palicí s pořádnym afrem a prozřením, kde že to vlastně všichni jsou a kdo za to jako může.

A s těmito slovy se na druhý stránce knihy vypaří. A dostane se na místo, proti kterému vypadá farma a přilehlé městečko jako bašta zdravýho rozumu. Lemire se totiž rozhodl vzdát hold i jinému typu superhrdinských komiksů. I když Valda a jeho parta neřešej zrovna každodenní problémy našeho běžnýho Thora nebo Shazama, tak to, co vám předvede Vzdor osudu, je ten starej dobrej weird Vertigo shit. Uvidíte v něm zombie parodii na kultovní kapelu Ramones a tyvoe, v kterým příběhu by tohlo klidně mohlo bejt? Jasně, klidně V Hellblazerovi (nebo pochopitelně kdekoli jinde žeo, ale co.) Je to přesně ten podobnej feeling, jako má třeba Bažináč nebo Doom Patrol. Dokonce se tu vobjeví i variace na Deadmana a najdete další a další narážky, který vás budou tutově bavit.

I když to tak na první pohled není jasný, myslím si, že největší prostor v celý knize má postava, co vždycky stojí opodál, Madam Vážka. Sice všichni z nás tušej, že je to pěkná mrcha a stopro taky fandíte Zlatuši, když ji zrovna hlásí, ale když je někdo tajemnej, tak vás to prostě k tý záhadě táhne a je moc dobře, že se jí můžeme pod pokličku čarodějnickýho kotle podívat víc.

Vzdor osudu kresli zcela Dean Ormston. I když byla jednosešitová vsuvka v minulém díle od Davida Rubína, kterej taky kresli Sherlocka Frankensteina, celkem osvěžující, myslím si, že je dobře, když bizarní scény, v kterých se Lucy Weberová ocitá, obstarává kreslíř, který se v podobnym stylu neztratí. A kdo si vybaví příběhy z Lucifera, kde vystupují hlavně padlí cherubové Gaudium a Spera, tak nejspíš uzná, že fakt nekecám.

Verdikt

Vzdor osudu je podle mě zatím to nejlepší, co Černá palice čtenářům nabídla. Teď už to totiž není žádná selanka. Na druhou část se už teď těším jako malej kluk. A když vidím, jakou frekvencí přibývají sešity, který Lemireův vesmír rozšiřují, tak se mi potvrzuje to, co jsem psal už při recenzi na první díl. Tenhle projekt má ambice.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku