Znovuzrození hrdinů DC - Batman / Flash: Odznak

18. července 2019 jardoom Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Batman / Flash: Odznak

Znovuzrození DC už tady běží nějaký ten pátek a málokdo by řekl, že to je něco málo přes rok. V dubnu 2018 tady totiž vyšel první svazek, který nás měl do této série zasvětit. Pro hodně čtenářů to sice mělo opačný efekt, ale komiks Odznak, což je svazek, obsahující sešity ze samostatných sérií Batmana a Flashe, nám má dopřát další dávku potřebných informací, díky kterým tohle celé máme pochopit.

 

Knihy Dobrovský

Chválím BB/art a Crew za akční přístup, se kterým o tuto sérii starají. Samozřejmě, tento přístup pramění z toho, že se série nejspíš "dobře" prodává, nicméně marketingově se do toho musí šlapat pořád, a to od začátku až do konce, jinak by se to zas tak dobře neprodávalo.

Aktuálně je skvělá akce s limitovanou obálkou Odznaku. Komiks je vytištěn ve třech obálkách, část komiksů má na obálce Flashe, druhá část zase Batmana, a pak tu je pět limitovaných obálek Batmana a Flashe současně. Ta je vytištěna opravdu jen pětkrát, a následně vmíchána mezi všechny komiksy na skladě. Navíc je každá obálka překryta lentikulární (3D efekt) kartou s obálkami obou hrdinů. To poté v praxi znamená, že nikdo neví, jakou obálku dostane, dokud komiks nerozbalí. Lidé mají podobné "limitky" rádi a pokud někdo váhal, zda svazek koupit, tak tohle bylo určitě lákadlo, které mohlo rozhodnout. 

Komiks samotný je souborným vydáním svazků Batman #21, 22 a Flash #21, 22. Kdo nečetl Batmana, tomu nejspíš  nic chybět nebude, s jeho sérií to spolupracuje minimálně a pokud máte alespoň nějaké znalosti Batmana všeobecně, tak jste v klidu. Nicméně Flashe je dobré mít nastudovaného, protože s jeho sérií to úzce souvisí. Kdo navíc nečetl Flashpoint, ten bude mimo úplně, no a pokud nemáte povědomí o Watchmenech od Moorea, tak komiks ani neotevírejte.

Respektive, znát Flashpoint je daleko důležitější, protože ten je k pochopení klíčový. Vše co zatím o Watchmenech potřebujete vědět, jsou věci z filmu (odznak Komedianta a Dr. Manhattan). V tomto bodu se začíná odhalovat klíčová událost Rebirthu, a už nyní musí být všem jasné, že Znovuzrození propojuje DC universe se separovaným vesmírem Watchmenů.

Možná mám ale problém s tím, že tento svazek vlastně klíčově jen vypadá, nicméně po hlubším probádání zjistíte, že až na posledních pár stran, vůbec klíčový není. Celý svazek se téměř nic skvělého neděje, nic klíčového se vlastně ani neblíží. Pořád se proplétají události Flashpointu, New52 a Rebirthu, kdy se scénáře obou sérií snaží všechno ukočírovat a na závěr šokovat odhalením, které nás má posadit na zadek. 

Šokovaný jsem nebyl, a na zadek jsem si také nesedl, nicméně kdyby ten zmíněný závěr nepřišel, komiks by vlastně za moc nestál. Celý svazek je totiž spíše ukecanou výplní, která se rozjede až statickou dvoustránkou v závěru. Celý komiks tedy naprosto vybočuje ze Znovuzrozené série a spíše vyzobává povedené momenty DC, které za pomocí epilogu, který zde sérii otevřel, dostávají hlubší význam.

Pro další vývoj této série je Odznak opravdu důležitý, protože propojuje ony události, které jsem již zmínil. Tohle celé pak vyeskaluje sérií Doomsday Clock, a pokud tu tohle má vyjít, a věřím že nakladatelství má ambice to zde vydat, tak se na to musí připravit. Proto je důležité si uspořádat informace z epilogu Znovuzrození, Odznaku a všeho, co se na tohle nějak napojuje. To je každopádně malinko v rozporu s tím, že má Znovuzrození na našem trhu znamenat nový začátek pro DC čtenáře. To že Znovuzrození není novým začátkem už jsem rozebral vícekrát a vracet se k tomu již nebudu.

 

Verdikt

Co ještě dodat? Já vám ani nevím. Celkově se mi líbí ono propletení, které se rýsuje. Jen mi příjde, že by se o tom mělo mluvit na více frontách, a ne jen v samostatně oddělených svazcích. Je to totiž celkem komplikovaná záležitost, a kdyby tempo zvolnilo a více se objasňovalo, tak by čtenář možná více pochopil, jak se tohle všechno děje.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku