Avengers 01: Poslední návštěva

10. července 2019 S4TW Diskuze (0)
Avengers 01: Poslední návštěva

Avengers, do boje! Je až s podivem, že první ongoing série s Avengers u nás začíná vycházet až v půlce roku 2019, když popularita tohoto týmu i u mimo-comicsových fanoušků je obrovská. Divím se, že takového marketingového tahu, jako použít tento tým v pravidelné sérii, nebylo využito dřív. Ale čert to vem, teď tu máme sérii s Avengers a to hned jednu z nejnovějších.

Knihy Dobrovský

A ještě jednu dobrou zprávu jsem si uvědomil, když jsem si tento comics prohlížel, že sérii píše můj oblíbenec – Jason Aaron! Takže si to shrňme – úplně nová série Avengers (v originále 2018), píše ji Jason Aaron, kresba od prověřeného McGuinnesse a do toho oblíbená trojice Iron Man, Cap a Thor. Tohle je prostě sázka na úspěch… a nebo ne?

Já si prostě nemohu pomoct, ale tohle jsou tak strašně obyčejný Avengers, jak z nějaké továrny na Avengers, že jsem z toho byl vlastně až zklamaný. Je úplně jedno, že to píše Aaron, jeho rukopis to stejně nepoznáte. Na mě to působilo spíš tak, že přišel do kanceláře Marvelu, dostal návod, jak psát tuto série a velmi úzké mantinely ve kterých se mohl pohybovat.

Ono to nejspíš u takto profláknutých sérií od velkých vydavatelů může často být, to si nic nenalhávejme, ale často tam vidíte něco originálního, nekonvenčního, něco, co si autor tak nějak propašuje, u téhle série jsem žádný takový pocit neměl, prostě to byla naprosto tuctová suprárna, ač třeba řemeslně slušně zvládnutá a nezasvěcence, kteří nemají načteno, ale na Avengers se klepou, může stále dost potěšit.

Čekáte něco originálního? Nějakou novou, úžasnou zápletku, ze které vám spadne saňka? No, na to zapomeňte. Připravte se na klasický boj s neporazitelným nepřítelem, který je obrovskou globální hrozbou a jelikož je neporazitelný, tak ho Avengers nakonec… no, zkuste hádat. Co tu máme dále? Ooo, jak originální – Thor, Iron Man a Captain America v popředí! Nesmí chybět Loki, protože, no prostě Loki musí být v každém správném komiksu s Avengers. A takhle to postupuje dál…

Stejně jako scénář, tak mi přišlo, že trpí i kresba, který taky, jako kdyby vypadla z nějakého mustru na to, jak psát, teda kreslit Avengers. Ano, některé stránky jsou povedené, bitvy působí velkolepě a nablýskaně, oko trpět nebude, ale je to takové neosobní, konzumní a typické.

Já to tu teď kolem sebe házím a dštím síru, ale ono to hrozné není, to bych lhal. Jak jsem říkal, nováček u Avengers si s velkou pravděpodobností přijde na své a komiks si dost užije. Ostřílení harcovníci, kteří na suprárny jako takové ještě nezanevřeli, si to nejspíš taky užijí, ale po zaklapnutí poslední stránky dají komiks do poličky a všechno jim splyne s ostatními příběhy. Ale jako jednorázová zábava to pořád funguje velmi slušně.

Průměrně kvalitní komiks, možná v rámci žánru lehce nadprůměrný, který ovšem nepřichází s ničím novým. Je to navíc dost ukecané, tak se připravte na to, že si na moderní komiks poměrně dost počtete a díky tomu možná i trochu vázne akce, které chybí větší plynulost. Možná to celé směřuje k něčemu velkolepějšímu, co teprve dozraje, ale takhle na první dobrou jsem spíše trochu nespokojený a rozhodně jsem od Aarona čekal víc.

Verdikt

Tohle jsou tak typický Avengers, až to skoro bolí. Kdo čeká nějakou pecku, tak bude zklamaný. Kdo si chce užít přímočarou zábavu na jedno použití, tak si naopak pochutná. Scénář, ale i kresba působí jak z nějaké továrny na superhrdinské komiksy. Postavy jsou ploché, ohrané, nic nového nepřinášející. Ostřílení harcovníci netáhnou, naopak vás chytnou spíš takové, jako je nový Ghost Rider či… no, vlastně už nikdo. Šanci tomu rozhodně dejte, pokud tomuto žánru holdujete, ale svá očekávání trochu snižte a nejspíš budete spokojeni.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku