Znovuzrození hrdinů DC - All-Star Batman 3

9. června 2019 jardoom Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - All-Star Batman 3

Scott Snyder je již několik let často zmiňované jméno, a i když jsem zrovna já fanoušek jeho jiného díla, tak Batman je něco, kam Scotty prostě už navždy bude patřit. Nejvíce pozornosti si vyloužil díky svému New52 runu, který novodobého Batmana posunul za své hranice.

Knihy Dobrovský

Ve Znovuzrození si Snyder, díky svému kontroverznímu přístupu, vysloužil další prostor a to v sérii All-Star Batman, jejiž třetí svazek nyní recenzuji. Abych trochu zasvětil nezasvěcené, tak je zapotřebí říct, že první svazek byl jakýmsi úvodem do Rebirthu All-Star série. Šlo více méně o průměrnou četbu, kterou vyzdvihoval skvělý vizuál legendarního Romity.

Druhý svazek byl již lepším zážitkem, protože Snyder začal opět tu jeho správnou hru na velkolepost, a zase se začal snažit šokovat čtenáře. Super na tom celé bylo, že nevymýšlel nic převratného, a dobrý příběh napsal i za pomoci klasických Bat-záporáků.

Nicméně kresba, ta malinko upadla, protože Romita ve své krasojízdě nepokračuje, jelikož k ní jednoduše není přizván. Kreslířské okovy přebírá nová sebranka, která přináší celkem dobrý zážitek, nicméně po Romitově úžasné kresbě vypadá i Pablo Picasso jako patlal, a tak druhý svazek kresbou neoslnil.

Třetí díl je stejný v tom, že se opět střídají kreslíři, opět si musíte zvyknout na někoho jiného, a opět vidíte něco naprosto odlišného. V tomhle případě mi to ale nevadí, protože tenhle styl kresby odnáší superhrdinský mainstrem do nevídaných sfér. Pokud už vám leze krkem veškerá ta kresba Jima Leeho a jeho všemožných napodobitelů, tak vás tenhle komiks jistě nezklame.

Příběhově se dostáváme také naprosto jinam. Scott Snyder vypráví příběh Alfreda Pennywortha, jakožto Bruceova prvního spojence. Je to ale trochu zvláštní pojetí celého Alfredova příběhu. Snyder jakoby pracoval s motivy Earth One od Geoffa Johnse a budoval mezi Batmanem a Alfredem jakousi paralelu.

Úplně špatné to není, a více méně jsem si nové pojetí Pennywortha užil. Snyder se pokouší dělat opět něco velkého, a tenhle tah by od něj čekal málokdo. Nicméně si myslím, že je zde hodně míst, které jsou hluché a moc smyslu v nich nenajdeme.  Přesto v příběhu převládají místa, která si užijete. Úžasné je například to, jak vyprávění Alfreda vždy měkne u Brucea, kterého vnímá jako svého syna.

Možná to všem není úplně zřejmé, ale Snyder tady až tak nebuduje Batmana. Na to měl totiž dost prostoru v New52 a myslím, že ho tam i celkem dobře využil. Tady jde o vyzdvihnutí všech Batmanovských postav, které tolik prostoru běžně nedostávají. Minule úžasně pojal klasické záporáky, nyní skvěle pracuje s Alfredem.

Verdikt

Summa summarum je třetí All-Star Batman opět něčím jiný a výjimečný. Nejspíš to nebude komiks, o kterém se bude mluvit jako o dalším zásadním milníku této značky, nicméně i tak vypráví příběh, který je zapotřebí znát.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku