Krysí královny 02: Do dáli se vinoucí chapadla NRygothova

20. května 2019 S4TW Diskuze (0)
Krysí královny 02: Do dáli se vinoucí chapadla NRygothova

Občas se mi v těchto pocitových článcích stává, že mám potřebu se vám k něčemu přiznat, no a tentokrát nastala přesně taková chvíle. Chtěl bych se vám přiznat, že už mě dost omrzeli nadsázkové komiksy typu Deadpool, Harley Quinn, Lobo… Prostě takové ty nadnesené, na hlavu postavené srandičkiózní blázniviny. A to je velká škoda, neboť mi tento žánr vždy tak nějak na komiksové médium seděl a dost jsem si ho užíval a vlastně i jistou formou u něj odpočíval.

Knihy Dobrovský

Nicméně mě opět zachránilo jedno české nakladatelství, tentokrát to byla Crew. Ano, tušíte správně, lék se objevil v podobě Krysích královen. Já mám teď totiž již dlouhodobější období, kdy jsem zažraný do fantasy literatury (cca 8 let) a v podstatě nečtu téměř nic jiného (knihy). Ale všechny ty vážné, epické, dark, monumentální a rozsáhlé ságy… no, s tím si prostě v knihách vystačím a nepotřebuji to ještě v komiksu.

A tak jsem moc rád, že mi Krysí královny přinesly zase trochu jiný fantasy zážitek. Tohle je totiž mnohem víc odlehčené, zábavné, někdy až infantilně vtipné čtivo. Jasný, některé vtípky jsi vyloženě pubertálně nadsazené, ale to já rád. Mám rád, když ve srandě nemá autor žádné zábrany a dočkáme se díky tomu spousty sexuálních narážek a černého humoru.

Nicméně to hlavní gró vidím v parodii fantasy žánru a Dungeons & Dragons jako takového. V prvním díle jsem si toho užil do sytosti a druhý rozhodně nezůstává pozadu. Tentokrát bych řekl, že to jde ještě trochu víc na hranu (možná i za), ale zároveň se zde objevuje pár vážnějších linek, kdy jde místy humor stranou.

Do světa jako takového jsem se tu mnohem lépe zažral, už to nebylo jen číst takovou parodii a nadsázku, ale vyloženě jsem se stal členem toho velkolepého dobrodružství, při kterém zachraňujeme nebohé občany. Prostě jsem byl součástí party. Postavy mi mnohem víc přirostly k srdci a navíc jsem se o nich díky flashbackům dozvěděl mnohem víc a teď získali i konkrétní charakter, motivace a background.

Každá jednotlivá postava je úplně jiná, ale zároveň mají všechny něco společného. Ono to odlišení tu je ještě lehčí, neboť každý pochází z jiné rasy. Jsou to výborně vytvořené postavy, chytlavé, které, jak jsem již zmiňoval, vám přirostou k srdci a vy nesledujete jejich dobrodružství, ale stává se součástí jejich party. Navíc i vedlejší postavy jsou tu parádně napsané, chytlavé, zajímavé a navíc spolu interagují.

Kresba mi dost sedla a já se rozhodně hlásím do týmu Šejič, ačkoliv Upchurch je rozhodně taky kvalitní kreslíř. Každý z nich má dost odlišný styl, nicméně mám rád, když kresba neomrzí, tak je fajn občas kreslíře prostřídat. Možná to trochu narušuje jednolitost knihy, možná by bylo lepší je střídat v rámci jednotlivých booků, ale zvládl jsem to velmi dobře já, tak to zvládne určitě i většina.

Upchurch působí takovým upravenějším, uhlazenějším dojmem, jakoby komplexnějším, který se lépe na první oko čte. Nicméně já mám raději hravější kresbu, kdy nám autor některé věci více nastřeluje a v tom mi víc seděla Šejičova ostrá kresba. Ale oba chlapci zaslouží palec. Nicméně se trochu bojím, jelikož ani jeden v dalších dílech již nepokračoval.

Verdikt

Za mě je tato série příjemným osvěžením našeho trhu. Takhle kvalitní fantasy tu rozhodně moc nevychází a parodií už stoprocentně ne. Má to prima postavy, zábavný svět a hezkou kresbu. Příběh slušně vygradoval do velkolepého finále, postavy nám víc přirostly k srdci a já jen litoval poslední stránky, jelikož teď budu měsíce čekat na další quest.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku