Hellboy

14. dubna 2019 jardoom Diskuze (3)

Spoiler Alert...!

Hellboy

Nikomu tady snad nemusím připomínat, že já jsem zdejší Hellboy fanboy. Proto je nejspíš každému jasné, že jsem Hellboyův nový snímek napjatě očekával a nemohl se dočkat, až si na něj zajdu do kina. 

Jenomže ačkoliv jsem fanoušek a přiznám se, že co se této popkulturní ikony týče, jsem občas trochu neobjektivní, tak od prvního traileru jsem vnímal jisté obavy, které jsem pociťoval, a s každou další upoutávkou jsem se toho pocitu nemohl víc a víc zbavit. Co si nakonec o filmu myslím?.

Knihy Dobrovský

Nejspíš bych začal tím, že je to obrovská pocta komiksové předloze a jejímu autorovi. Mrzí mě ale, že musím říct, jak špatně řemeslně je to odvedená filmařina, protože když se na film díváte jako fanoušek, vnímáte podstatu a pozadí filmu automaticky, a poté máte více času zaměřit se na film jako produkt.

Co se oné pocty komiksu týče, musím říct, že tam jsem obrovsky spokojen. Ve filmu je narváno opravdu hodně komiksového obsahu. Jelikož náš web spojuje fanoušky komiksu i komiksových filmů, tak si mohu dovolit výjmenovat některé z nich.

Ať už hovořím o Nimue, která je hlavní záporačkou filmu a v komiksu je ona tím, kdo Hellboye zbaví okovů života a pošle jej do pekel horoucích. Znímit také mohu například Alici, která je v komiksu Hellboyovou partnerkou a její celý komiksový příběh je ve filmu znázorněn na výbornou.

Mohu ale pokračovat mnohem dále, a proto nemohu zapomenout na agenta Bena Daimia, nebo babu Jagu a chaloupku na kuří nožce, dále pak Gruagacha, divoký hon a zmínit musím Humra Johnsona či cameo legendárního Abrahama Sapiena, které mě na samotném konci snímku dostalo do kolen.

Prostě a jednoduše řečeno, tvůrci do filmu opravdu nacpali maximum komiksových stran, který každý čtenář Hellboye musel hravě poznat. Nicméně pokud nemáte načteno, a budete na film koukat jednoduše jako divák, nedejbože filmový fanda, tak si film zhnusíte hned od prvních scén.

Příjde mi, jako by původní verze filmu měla být mnohem delší, ale nakonec se to prostříhalo a horkou jehlou vše sešilo dokupy. Film se strašně rychle žene dopředu a mám pocit, že pokud bych neznal předlohu, tak bych mohl mít v hlavě obrovský guláš v tom, co zrovna vidím, a co do mě film neustále sype.

Poté je tu forma humoru a vulgarit, které sice k této postavě patří, ale příjde mi, že někdo z produkce přečetl pár komiksů s Hellboyem a řekl si "Hele, on je občas děsně vtipnej a sprostej, mě se to na něm líbí, tak proč to nenarvat do každé scény". A rázem máte film, ve kterém hláška střídá hlášku, kurva zase zkurvysyna, a to filmu celkem škodí, protože je to opravdu všude a v tom je ten problém.

Nejsem si jist, že takový film může přitáhnout nové čtenáře a už vůbec si nemyslím, že tohle je něco, co ziskově udělá dojem a donutí tak majitele práv investovat do dalších filmů, ať už se samotným Hellboyem či  společně s Ú.P.V.O., jehož přítomnost v tomhle filmu funguje celkem dobře.

Tohle jsou asi největší problémy filmu, který se prostě nepovedl tak, jak bych si přál. Když bych měl porovnávat Del Torova Hellboye a nový film, byl bych v rozpacích, protože bych srovnával výborný film s minimem komiksového obsahu se špatným filmem, který obsahově ctí Mikea Mignolu. Nyní si prostě neumím vybrat a věřím, že až uvidím Marshallův snímek po tisíce stejně jako ten Del Torův, budu již vědět, co si vyberu.

Chválit bych ještě chtěl eRkový rating, protože jak se již ukázalo v komiksových snímcích Deadpool či Logan, tak je to něco, co umí překvapit a umí přitáhnout hodně pozornosti. Hellboyův nový film je v tomhle podobný, protože je krví a nechutností napěchovaný. Některé scény jakoby natočil sám Tarantino, který s krví nešetří. Dodal bych snad jen to, že co se žánru týče, tak film vystihl tu hororovou/akční atmosféru, která je v komiksu. 

Verdikt

Je to hořkosladká bolest, mít dvě rozdílné Hellboyovské filmové adaptace, a přitom žádná z nich nedopřává to, co by si taková komiksová ikona zasloužila.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

TonyT Offline
TonyT 16/04/2019 (16. dubna 2019)
Odpověd na #7379 příspěvek od jardoom
Přesně jak jsem napsal v recenzi. Del Toro natočil film pro filmové nadšence.. Marshall pro komiksáky, protože ten obsah je vidět. Bohužel vůbec to k sobě nepasuje.. kéž by se konala zlatá střední cesta :( Na comics centrum FB se psalo, že prej byl film studiem přestříhán 14 dní před premiérou a to bez vědomí tvůrců....
Taky jsem slyšel, ale pokud nevystříhali tak hodinu klíčového materiálu tak se asi nic moc nezměnilo.
jardoom Offline
jardoom 16/04/2019 (16. dubna 2019)
Přesně jak jsem napsal v recenzi. Del Toro natočil film pro filmové nadšence.. Marshall pro komiksáky, protože ten obsah je vidět. Bohužel vůbec to k sobě nepasuje.. kéž by se konala zlatá střední cesta :( Na comics centrum FB se psalo, že prej byl film studiem přestříhán 14...
TonyT Offline
TonyT 15/04/2019 (15. dubna 2019)
Do toho bych přidal hnusný nehodící se Soundtrack. Místy afektovaného Hellboye, (zlatý Perlman). Samoúčelnou brutalitu, která tam je snad jenom jako reklamní tahák na R film. Nefungující příběh bez atmosféry, ono taky jenom dement může natočit film podle x tého svazku v tak...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku