Hellboy - Půlnoční cirkus

10. dubna 2019 jardoom Diskuze (0)
Hellboy - Půlnoční cirkus

Nejsilnější vesmír na českém komiksovém trhu? Když pominu všechny ty masově tištěné komiksy od Marvelu a DC, které lítají napříč universy a všemi restarty, tak se dost možná můžu přimluvit za vesmír Hellboyův, který si zde vybudoval velmi početnou fanouškovskou základu a to právě díky tomu, že zde vychází poměrně hodně čtiva.

Knihy Dobrovský

Že je zde co číst, je zjevné. Hellboye se žádné restarty netýkají, chval Bůh, nicméně napříč časovou osou jeho vesmíru určitě lítáme a lítat chceme, protože samotný Hellboy je jen střípkem celé mozaiky. Proto tu máme mimo samotnou Hellboyovu řadu mnoho doprovodných sérií, ale o tom až jindy, protože já dnes budu psát o novém ryze Hellboyovském komiksu, který mapuje jednu noc v jeho dětství.

Příběh:

Příběh se odehrává čtyři roky poté, co byl Hellboy nalezen Trevorem Bruttenholmem uprostřed trosek Bromwichského kostela. Malý Hellboy žije na základně Ú.P.V.O. v Connecticutu a jako malý kluk tam nejspíše nenalézá tolik zábavy, kolik by se mělo dětem v jeho věku dostávat.

Proto se ze základny vykrade a jde si užít trochu čerstvého vzduchu, který nabízí život uprchlíka. Jenomže během své výpravy záhy naráží na cirkus, který očividně není až tak zábavný, jak by si mohl myslet. Problém je totiž ten, že v cirkuse žijí zrůdy, démoni či duchové, a principálem cirkusu je samotný ďábel.

O komiksu:

Na komiksu je asi nejlepší to, že mapuje Hellboyovo dětství. Je to sice jen zlomek, který je vyobrazen jednou nocí, ale je tam vidět vše důležité, co by chtěl čtenář číst. Ať už mluvím o tom, jak při Hellboyově konfrontaci s principálem, autoři využívají Pinocchia, čímž v příběhu přirovnávají Hellboye k loutce, kterou Trevor využívá pro úřad.

Uvnitř Hellboye to samozřejmě vyvolá neklid. Zůstat v cirkuse s principálem, který mi rozumí, nebo se vrátit do úřadu za svým opatrovníkem, který je pořád na cestách a mě samotného tam drží zavřeného.

Kniha samotná možná fyzicky působí jako jednohubka, protože jejich 50 stran čtení nedopřává moc dlouhý čtenářský zážitek, nicméně Mignola a Fegredo do každé stránky vkládají maximum obsahu.

Což znamená, že i když se to zdá jako jeden příběh, tak obsahově se tam skrývá strašně hodně, a když to nepřečtete jako jednohubku za dvacet minut, ale zůstanete u knihy trochu déle, vše najdete.

Jako fanoušek Hellboye možná zním trochu neobjektivně, ale objektivní jsem. Abych totiž pravdu řekl, komiks nabízí požitek jen pro fanoušky. Pro běžného čtenáře je to pouze krásně namalovaná pohádka, která v rámci série neřekne nic nového, či důležitého. Pro komiksové hltače dat, kteří chtějí znalosti, je tohle nejspíše zbytečné, protože tento komiks nijak nemění nic z toho, co už víte.

Když už jsem zmínil hezky namalovanou pohádku, tak se musím k té kresbě vyjádřit trochu více. Spolupráce Mignoly a Fegreda je dávno ověřená a je škoda, že tihle dva v podobném duchu nespolupracují pořád. Na tomhle komiksu se mi v kresbě líbí to, jak Fegredo většinu obrazů načrtl tužkou a někde se s tuší vůbec nezdržoval a hned se šlo barvit. V pod barvami jde tužka vidět a tvoří to krásnou a málokde viděnou kombinaci.

Samozřejmě v komiksu nacházíme i pár míst, kde je kresba pro Fegreda typická a kde s barvami tradičně úřadoval Dave Steward. Každopádně zde mluvíme jen o pár pasážích, které se motají kolem úřadu či Hellboyova života v něm. Většina komiksu, která pojednává o Hellboyově útěku a jeho návštěvy cirkusu, je pak skvělou podívanou, kdy Fegredo za pomocí tuše a tužky tvoří nádherné obrazy, kterým Steward jako vždy dopřeje ty nejvhodnější barvy.

Verdikt

Srdcová záležitost pro každého fanouška Hellboye. Možná to není nejdelší čtení, možná to ani není nejdůležitější svazek popisující jeho život, nicméně je to komiks, který si nemůžete nepřečíst.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku