AKTUÁLNĚ VYŠLO: Kostnice Lorda Baltimora

12. března 2019 jardoom Diskuze (0)
AKTUÁLNĚ VYŠLO: Kostnice Lorda Baltimora

To že Comics Centrum vydalo čtvrtý díl série Baltimore už nejspíš většina z vás ví. Myslím si, že u nás na webu opravdu není potřeba představovat Mignolu ani žádné jeho dílo. Tento pán už toho napsal opravdu hodně a každý tedy jistě ví, co od něj může dostat. Příběhy Hellboye a další střípky z jeho světa ale nejsou vším, co může Mike Mignola nabídnout.

Knihy Dobrovský

Proto bych nyní rád věnoval pár slov jeho další skvělé sérii, jejiž nový díl nyní vyšel. Proto jistě tušíte, že nemohu zmínit nic jiného, než sérii Baltimore, která se v naší malé zemi strašně rychle uchytila a myslím, že se není čemu divit. Mike Mignola toho v rámci Hellboye musí hodně vymýšlet, musí dělat kompromisy mezi folklórem, mýtem, starými tradicemi, horrorem a občas trochu zabrousit do scifi či fantasy a také přidat špetku z mnoha jiných subžánrů.

Baltimore je v tomhle ale jiný, protože zde Mignola neexperimentuje a stává se z něj klasik, který sází na léty prověřenou hutnou atmosféru plnou hrůzy a běsů. Krev, upíři, čarodějnice a vlkodlaci, tohle všechno nás už potkalo a je třeba zmínit, že jsou tohle ty nejprofláklejší horrorové osnovy. Je proto až obdivuhodně, jak autoři dokáží i tyto obyčejná a vytřískaná témata opět oživit a vystavět nový, krví prosáklý příběh a ještě jeho první část také epicky završit. Nyní se vše uzavírá, ale i tak to není úplný konec, a je to jen kousek toho, co si pro nás Mike Mignola s Chrisem Goldenem přichystal.

Jak jsem již zmínil, Kostnice uzavírá jednu část příběhu Lorda Baltimora. Série pro Henryho přichystala mnohé a Mignola tímto svazkem propojuje román, který komiksové sérii předchází. V Kostnici se protínají tyto dva světy v jeden celek. Přesně tam kde končí román, tak i tam končí čtvrtý svazek, vše do sebe rázem zapadne a uzavře to jednu etapu.

Ukončí se mnoho příběhových linií a proto je tedy jasné, že kniha má být vnímáná jako epické zakončení jedné éry. Kromě příběhu s vlakem plným démunů vidíme, jak se náš hrdina střetne s Inkvizitorem, a konečně se také postaví své nemesis. Zároveň je tento svazek odrazový můstek pro nový story arc, který zásadně ovlivní život Henryho.

Půjde vstříc svému osudu sám, nebo příjme očividný fakt, že je jeho duše svázaná s osudy jeho nejbližších? Navíc ve vzduchu visí nová otázka, a to, jak se smíří s tím, že jeho cesta nekončí pomstou za svou milovanou Elowen.

Henry si zvyká, že každá jeho akce vyvolá nějakou reakci a nejspíš začíná tušit, že zadostiučinění se pravděpodobně nedočká, protože jeho honba za pomstou byla jen první z mnoha životních cest, po kterých musí projít. Navíc čím dále jde, tím těžší a hrůznější ho čekají zkoušky.

Baltimore 4: Kostnice je tedy knihou, která je nyní tím nejzásadnějším, co série nabízí. Proto vám nesmí v knihovně chybět a můžete si ji pořídit na stránkách nakladatele, kde ji až do pondělí 18.3. najdete se slevou 40%. Tomuhle příběhu musíte dát šanci, protože zklamat vás rozhodně nemůže!

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku