Captain Marvel

10. března 2019 jardoom Diskuze (0)
Captain Marvel

Dlouho očekávaná Captain Marvel je tu, a my ji viděli na předpremiérovém promítání. První ženská sólovka v rámci Marvel Cinematic Universe tedy již brázdí kinosály a my nyní přihodíme do pranice náš názor na tento snímek.

Knihy Dobrovský

Origin story byl vždy dominantou tohoto vesmíru, a tak už od prvních minut snímku jasně vnímáte, že stejné to bude i nyní. Carol Danversová je celkem sympatická postava, která objevuje sama sebe.

Právě ono objevování své minulosti hodně ovlivní to, kým se v budoucnu stane, a zde musím podotknout, že ačkoliv je kostra hodně podobná všem ostatním úvodním snímkům, pořád se u toho bavíte a myslím, že ještě dlouho vás to neomrzí.

Marvel Studios používá osvědčené šablony, ale vždy to navlínkou nějak jinak a mají tam spoustu věcí, které vás umí překvapovat. Tenhle film byl překvapením hlavně pro fanoušky filmového světa, kteří komiksem políbeni nejsou. 

Pokud totiž nějaký divák má komiksovou historii Captain Marvel, Mar-Vell, Yon Rogga nebo Strážců Galaxie v malíku, tak už od začátku, stejně jako já, bude přesně vědět, které zvraty ho nejspíše čekají a co se z koho vyklube.

Neuzajatý divák, který komiks nezná dostane peckovní origin, plný akce a zvratů, komiksový fanatik si odnese super zážitek, protože jistě docení, jak to všechno moc hezky zapadá, a to jak v rámci filmu, tak celého vesmíru. Opět navíc dostáváme skvělé komediální scény, které odlehčují atmosféru, a i tak přesně pasují do celého filmu.

Ten se odehrává v devadesátkách a skvěle do té doby zapadá. Samotná dobovost působí skvěle, zasazení děje do té doby totiž nejenom dobře využívá všeho, co bylo pro tehdejší dobu typické, ale hlavně ukazuje, jakým vývojem vesmír prochází a od kdy se vlastně vyvíjí.

Při sledování jsem se trochu bál, jak moc se projeví ženská režisérská ruka a jak moc ten film bude o emancipované ženě, nicméně předsudky a obavy jsem někdy v půlce filmu odložil stranou, protože jsem došel k závěru, že film rozhodně netlačí na vlnu feminismu a snaží se jednoduše odvyprávět příběh ženy, která se postaví svému osudu.

Snímek tedy kromě samotného příběhu Carol Danversové, Kree/Skrull War a legendární Mar-Vell, vyplňuje drobné mezery, mezi vším, co za posledních deset let filmového Marvelu znáte. Tento vesmír obrovsky roste a Captain Marvel je snímek, který se o tenhle růst určitě obrovsky zasadil. Mladý Fury, Phil Coulson, počátky Avengers a vývoj Shieldu, to vše, kromě slibovaného filmu o Captain Marvel, tento film přináší. 

Verdikt

Revoluce v kinematografii se nekoná, a Marvelka se určitě jako další Marvelovský snímek na Oscary nepodívá, nicméně to rozhodně nevypovídá nic o tom, jaká je. Je vtipná, je zábavná, je akční a je skvělá, stejně jako všechno, co Marvel Studio produkuje. Potřebujete vůbec něco měnit?

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku