Horrory od Comics Centra

25. ledna 2019 jardoom Diskuze (0)
Horrory od Comics Centra

Horrové komiksy se u nás začínají těšit veliké oblibě. V tomto žánru zde začínáme dostávat více a více komiksů a to hlavně proto, že je po nich poptávka. Kromě bezvadné Skrýše, což je skvělá horrorová manga od Crwe, a několika málo jiných menších titulů, se ale nevěnuje tomuto žánru nikdo tak pečlivě, jako Comics Centrum, které své ediční plány pravidelně plní spoustou horrorového čtení.

Do tohoto žánru samozřejmě spadají hlavně jejich komiksy z Hellboy Universe, ale ty už jsem rozpitval v minulém článku. Proto se nyní podívám na ostatní horrory z jejich tohtoročního portfólia.

Knihy Dobrovský

Pochmurný kraj

Tahle série Cullena Bunna se tady strašně rychle uchytila, a to nejen díky tomu, že se jedná o další velmi skvělou atmosferickou záležitost. Callen Bunn je výborný autor, který byl již několikrát nominován v Eisner Award. Bohužel neproměnil ani jednu z nich.

Nicméně Cullen vyhrál několik jiných cen. Ta první byla Broken Frontier Awards v roce 2011 za nejlepšího nezávislého spisovatele, a to za sérii The Sixth Gun. Další, pro nás už mnohem cenějším skalpem jsou dvě výhry v Ghastly Award, což jsou ceny pro komiksové tvůrce hororu. Zde vyhrál v roce 2016, kde s Pochmurným krajem proměnil nominace za Nejlepšího spisovatele a Nejlepší pokračující titul.

Nicméně ať si autor sbírá ceny jakékoli, nás může těšit to, že se tento rok dočkáme dvou dalších pokračování. V dubnu nám Comics Centrum nabídne již třetí svazek s podtitulem "Hadilovka", ve kterém příjde na řadu příběh chlapce bez kůže, který se snaží rozklíčovat záhadu svého původu. Nezůstane ale jen u něj, své totiž prožije i Ema, která totiž pátrá po tajemství v jednom strašidelném domě.

No a pokud by někomu jeden díl Pochmurného kraje nestačil, tak nemusí zoufat, protože si v říjnu bude moci přečíst díl další. Čtvrtý díl Pochmurného kraje nese název "Rodokmen", a ten se, jak už název napovídá, bude věnovat Emě a jejím předkům.

Vždy si totiž myslela, že je vyjímečná a nikdo podobné síly neovládá. Jenomže to si myslela do chvíle, než do Harrow County přišlo několik cizinců, kteří mají stejně děsivé schopnosti jako ona. Kdo jsou tito cizinci, a není s nimi náhodou v příbuzenském vztahu? O tom se dočtete ve čtvrté knize, která výjde na podzim.

Baltimore

Fanoušci horrorové série Baltimore také nebudou o nic ochuzeni, protože se dočkají hned dvou dalších dílů. Jméno Mike Mignola je tento rok v Comics Centru hodně slyšet a to ať už jde o Hellboy Universe, nebo nyní díky sérii Baltimore, na které pracuje s Christopherem Goldenem.

Baltimore, stejně jako Harrow County, také útočil na pár velmi důležitých ocenění, ale ten, narozdíl od Harrow County, proměnil i Eisnery. Mignola se totiž může těšit z výhry v kategorii Nejlepšího kreslíře, a jeho kolega, Dave Steward, zase přebral cenu za Nejlepší koloring.

Jenže za komiks nemluví ceny, ty jen knihu mohou doporučit a vy to mužete vidět jako jistou záruku, nejlepší je si udělat názor sám. Kdo tedy ještě nezačal číst, tak ať začne, kdo začal, ten se v březnu dočká čtvrtého svazku s podtitulem "Kostnice", ve kterém se uzavírá jedna velká etapa série.

Svazek jako takový totiž navazuje na román "Statečný cínový vojáček a Vampýr". Ten, kdo román četl, tak ten ví, jak tohle celé dopadne, nicméně obsah Kostnice není jen nějakým převyprávěním románu. Kostnice je vyvrcholení, na jejimž konci do sebe vše začne zapadat a uzavře se celý hon na upíra Haiguse.

Jenomže i když příběh s upírem Haigusem skončí Henryho pomstou, tak samotný konec okamžitě vyvolává hrozbu novou. Henry nikdy nespočine a v pátém svazku, který nese název "Apoštol a čarodějnice", se vydá po stopách Rudého krále, který má na svědomí upírskou nákazu.

Drákula

Už minulý rok jsem vás informoval o tom, že Comics Centrum chystá Drákulu. Tento rok se konečně dočkáme a kdo neví o co jde, ten ať pozorně čte. Mluvíme o komiksu, který v roce 1992 původně vydalo nakladatelství Topps Comics, které ještě o 4 roky pozděj ukončilo svou činnost. Mluvíme o komiksu, který vychází z Bram Stokerova gothického románu o Drákulovi. Dílo na kterém pracoval veliký Roy Thomas a v té době ještě ne moc známý Mike Mignola.

Mnoho z vás zná Stokerova Drákulu filmově a to ze snímku, který byl natočen téhož roku, co vyšel komiks, o kterém se nyní bavíme. Tento filmový Drákula je jedním z nejlepších upírských snímků vůbec, a co se týče samotného Drákuly, neznám libovější podívanou. Je to jistě dobovka, ale člověk si ji i přesto vychutná a to hlavně proto, že Mignola je výtvarník, který pracoval i na filmu, o to znamená, že můžete pozorovat a hledat.

Tento skvělý komiks se samotný Marvel o 12 let později pokusil omladit, a to pod stejným scénáristou, leč s jiným kreslířem, který vystřídal Mignolu. Topps Comics totiž nebyl nijaký tahoun komiksového průmyslu a tak po jeho dílech nebyla velká poptávka. Marvel tedy v domění, že je tohle téma pokladnička, povolal Roye Thomase, a nechal ho na tomhle pracovat znovu, ale jinak.

Nicméně neúspěšně. Proto tedy platí, že co se hororu týče, je Mignolova kresba vždy tou pravou. Pokud jste navíc fanoušci onoho již zmíněného filmu, tak je tohle něco přesně pro vás, protože komiks vyšel jako oficiální adaptace filmu, takže více méně můžete očekávat, že příběhově nemůžete narazit. Jde tedy jen o to, pořádně si vychutnat kresbu Mikea Mignoly, který už v té době měl Hellboye v hlavě a již kreslil a maloval tak, jak ho známe nyní.


 

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku