Co nového v Hellboy Universe?

24. ledna 2019 jardoom Diskuze (3)
Co nového v Hellboy Universe?

Comics Centrum včera oznámilo svůj ediční plán a kdo nebyl přímo na prodejně, tak mohl buďto sledovat stream na FB profilu tohoto nakladatele, a nebo si mohl přečíst souhrnné články. Já v tomto prvním článku zmíním jen věci, které se týkají Hellboye, protože je dle mého názoru Hellboy Universe vlajkovou lodí Comics Centra a zároveň jedno z nejčtenějších témat u nás na webu.

Knihy Dobrovský

 

Hellboy 07 - Pražský upír

Nejspíš už víte, že od pondělí je možné si pořídit tento beznadějně vyprodaný kus, na který už čekalo mnoho čtenářů. "Pražský upír" se totiž dočkal dotisku, jedná se tedy o druhé vydání a čtenáři díky tomu dostávají do rukou pár dalších skvělých příběhů, které mapují Hellboyův život.

V této knize procestujete s Hellboyem obrovský kus světa. Z Asíjské Malajsie, přes Aljašské hory, až k jeskyni v Norsku, tam všude čeká Rudocha nějaký problém. To ale není zdaleka všechno. V této knize se totiž podíváme také do Londýna, a jak už název knihy napovídá, tak i do stověžaté Prahy. Tam ale Hellboyova cesta nekončí, protože ho další případ zavede do New Yorku.

Tato kniha je povídkovou záležitostí, ve které se Mignola naplno věnuje scénáři a část kreslířské práce nechává jiným. Což k této sérii přítáhlo například Corbena, který dnes k Mignolaverse neodmyslitelně patří.

Hellboy 01 - Sémě zkázy

Již čtvrtého vydání se dočkal první Hellboy s podtitulem "Sémě zkázy". Jedná se opravdu už o čtvrté vydání a  v rámci našeho trhu je tohle jistě obrovský úspěch jak pro nakladatele, tak i pro značku a její popularitu. Kdo tedy nemohl začít s Hellboyem, protože neměl jak, tak od března už mu nebude nic bránit a může si přečíst jak jeho příběh začal.

V rámci březnového Hellboy Day, které bude pořádát Comics Centrum (bližší informace nabídneme později), bude pouze v tento den možno zakoupit knihu v limitované edici se speciální obálkou. Pokud jsou tedy zde sběratelé či fanoušci, kteří se řídí starým Pokemoním heslem Gotta Catch Em All, mohou v březnu vyrazit na lov a chytit si další kus do sbírky.

Hellboy 09 - Divoký hon

Březen přináší ještě jeden Hellboyův dotisk a konkrétně se podíváme na "Divoký hon", který je z části předlohou nového Hellboyovského snímku. Druhé vydání tedy od března můžete doplnit do svých knihoven a ti co ještě neměli tu čest, si mohou přečíst nejen o tom, kdo je právoplatný král Anglie, ale také o spoustě jiných událostech a mimo jiné i velmi důležitých informacích, které jsou velmi klíčové pro Hellboye, jeho původ i poslání.

To vše v kabátku Duncana Fegreda, který svou kresbou velmi věrně napodobuje Mignolu, tak aby čtenář dostal přesně to, co na téhle sérii miluje, ale zároveň také pořád kreslí tak, aby na papíře otiskl i kus sebe.

Hellboy - Půlnoční cirkus

Příběhů s Hellboyem není nikdy dost a to ať mluvíme o jakékoliv jeho životní etapě, proto se v březnu dočkáme ještě jednoho Hellboyova titulu. Samostatná povídka "Půlnoční cirkus" se odehrává v roce 1948 a mapuje jeden příběh z jeho dětství. Hellboy utíká ze základny Ú.P.V.O. a během své cesty narazí na cirkus. Jenže problém je v tom, že samotný principál cirkusu je démon z hlubin pekelných.

Tento svazek má sice pouze 56 stran, ale obsahově je skvělým doplněním Hellboyova světa, a to jak po stránce scénáře, který opět obstaral Hellboyův tvůrce Mignola, tak po stránce kresebné, kdy musím uznat, že se jedná o jednu z nejpovedeněji nakreslených povídek, které jsem napříč Mignolaverse viděl. Pasuje zde totiž k celkové atmosféře a vše spolu úžasně funguje.

Lovec Čarodějnic 02 - Ztracen navěky

V květnu se dočkáme druhého dílu Lovce čarodějnic. Sir Edward Grey se z Londýna přesune na divoký západ, kde je zapotřebí jeho služeb. Mezi jeho soky se objeví zombie kovbojové a čarodějnická sebranka doplněná o krvežíznivé zločince.

Kniha v klasické pevné vazbě má 160 stran. Kresba je prací kreslířské legendy Johna Severina, který je od roku 2003 v síni slávy Williama Eisnera. Naopak scénář je dílem již dávno sehrané dvojice Mignola - Arcudi. Spolupráce těchto dvou totiž funguje a ukázkovým případem je série Ú.P.V.O..

 

Sledgehammer 44

Četli jsme Humra Johnsona? Zajímá vás co se stalo s oblekem, který využíval sílu Vrilu? Tak tohle komiks je přímo pro vás. Kniha Sledgehammer 44 výjde také v květnu a obsahuje povídky Sledgehammer a Blitzkrieg. Svazek nese název po nikdy neuskutečněném válečném vylodění ve Francii.

Hlavním hrdinou je voják nosící již zmíněny speciální oblek. Tento oblek mu dodá nadlidskou moc, a tak změří síly s nebezpečným německým robotem a také se pokusí zastavit šíleného německého agenta, který si říka Černý plamen.

 

Ú.P.V.O. 04 - Smrt

V červenci se dočkáme dotisku komiksu, který vypráví příběh z jiné části Hellboyova Universa. Čtvrtý díl Ú.P.V.O. s podtitulem "Smrt" se tedy dočkal druhého vydání a je pokračováním příběhu Žabí mor, kterým se z povídkové Ú.P.V.O. oddechovky stala samostatně stojící série.

První dva díly Ú.P.V.O. jsou povídkové svazky, kterými Mignola testoval, jestli čtenáři milují jen Hellboye, nebo je zajímá celý svět kolem něj. Ú.P.V.O. se chytlo, a tak dal vzniknout samostatné sérii, ve které buduje další postavy, kterým připravuje vlastní zápletky a staví je před hrozby, které se sice o Hellboye neopírají, ale i tak je napojení očividné, leč nenucené.

Hellboy 03 - Spoutaná rakev

Téhož měsíce se dočkáme ještě jednoho Hellboyova komiksu a opět půjde o dotisk, protože se "Spoutaná rakev" dočkala již třetího vydání.

Tato kniha je povídkovým svazkem, jenž obsahuje několik na sebe nenavazujících příběhů. Nakonec se ale dočkáme povídky, která navazuje na druhou knihu. Hellboy se totiž dočká nového kolegy v Ú.P.V.O., kterým bude Roger, což je Homunkulus, kterého v průběhu děje druhého svazku oživila Liz Shermanová.

 

 

Ú.P.V.O. - 1946

V podzímní části edičního plánu nás jako první Hellboyovský komiks čeká nové Ú.P.V.O.. Druhá světová válka skončila, nacistické Německo bylo poraženo, ale některé hrozby stále přetrvávají. Okultismus je něco, na co nacistické Něměcko hodně sázelo a mělo to zvrátit průběh války v jejich prospěch.

Proto na konci války vyplulo na povrch mnoho nacistických projektů, a jedním z nich je i projekt Vampir Sturm, na který mohli čtenáři narazit už v Hellboyově druhém svazku jménem Probuzní ďábla.

Problém je ale v tom, že nově vzniklý úřad paranormálního výzkumu a obrany musí nejen zažehnat hrozby staré, ale také dávat pozor na ty nové, kterými je například Sovětský svaz.

Abe Sapien 01 - Tonutí

Ve vydání samostatné série Abe Sapiena jsem strašně moc doufal a nemohl jsem se dočkat toho dne, kdy to příjde. Určitě jsem nebyl sám, a nyní je již jisté, že se dočkáme. V říjnu totiž výjde první svazek jeho samostatné série.

Abe Sapien totiž nejednou ukázal, že je vhodným adeptem na vlastní knihu, či celou sérii. Zmínit mohu například čtvrtí díl Ú.P.V.O. - Smrt, ve které Abe sehrál svou roli a zároveň na sebe strhnul obrovskou pozornost a to přestože byl tento jeho příběh v rámci svazku i série Ú.P.V.O. druhotný.

V originále je už devět samostatných knih, které jsou dokonce svázány do dvou omnibusu (pokud se série uchytí u nás, věřím ve velkoformát, ale to hodně předbíhám).

Příběhu se zhostil samotný Mike Mignola a kresbu obstaral talentovaný Jason Shawn Alexander, jehož jméno možná mnoha lidem nic moc neříká, ale jeho kresbu už čtenáři Hellboye znají. Když totiž otevřete svazek s Paskřivcem, tak někde uprostřed knihy najdete povídku "Ti, kteří se vydávají v lodích na moře", a právě tuto povídku ilustroval stejný kreslíř jako Abeovo Tonutí.
 To je z Hellboy Universe pro tento rok všechno. Výjde toho opravdu hodně a tak věřím, že si všichni čtenáři i fanoušci příjdou na své. Možná je trochu zklamáním, že nikdo nemluvil o Hellboy in Hell, protože na ten tu čeká opravdu každý čtenář Hellboye.

Nicméně je tu jistá šance, že se ho dočkáme ještě tento rok, protože Comics Centrum na konci první poloviny roku připravuje překvapení, a na konci druhé části tohoto roku také. Proto nezoufejte, šance tu ještě je!

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

TonyT Offline
TonyT 27/01/2019 (27. ledna 2019)
Odpověd na #7376 příspěvek od jardoom
Díky za pochvalu! Články s Hellboy Universe budou přibívat, a dokonce už tvořím i nějaký videoobsah, jenom pořád zápasím s formou a konceptem, ale to dotáhnem Co se vydávání na přeskáčku týče, zrovna u Humra to je teď spíše taková pauzička. Edičák je nabitý a nějak se to tam nejspíš už nevešlo. Pravdou je,...
Super, díky za odpověď. Těším se na to video.
jardoom Offline
jardoom 27/01/2019 (27. ledna 2019)
Díky za pochvalu! Články s Hellboy Universe budou přibívat, a dokonce už tvořím i nějaký videoobsah, jenom pořád zápasím s formou a konceptem, ale to dotáhnem Co se vydávání na přeskáčku týče, zrovna u Humra to je teď spíše taková pauzička. Edičák je nabitý a...
TonyT Offline
TonyT 26/01/2019 (26. ledna 2019)
Výborný článek víc takových :-)... PS: jen by mě zajímalo zda má toto vydávání na preskáčku nějaký zásadní vliv na příběh. Myslel jsem, že vyjde nejdříve komplet Lovce a Humr a pak Abe a další věci, nehledě na to že ještě má dojet klasické U. P. V. O. Hellboye...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku