Mé aktuální čtení #36: Koshchei the Deathless

5. ledna 2019 jardoom Diskuze (1)
Mé aktuální čtení #36: Koshchei the Deathless

Tohle mé soukromé okénko by se možná mělo přejmenovat na Edge of Mignolaverse nebo nějak podobně. Když už jsem začal tímhle, tak pro vás nejspíš nebude překvapením, že obsah tohoto článku bude opět o jednom z mnoha střípků Mignolova obrovského vesmíru, který založil na Hellboyovi.

Knihy Dobrovský

Kostěj Nesmrtelný je postava z ruského folklóru, kterou Mignola použil už několikrát. Tentokrát ale Kostěj dostal mnohem více prostoru a vysloužil si šest sešitů, které nyní Dark Horse svázalo do jedné pořádné knihy o stosedmdesáti stranách.

Je až ironické, že zrovna americký spisovatel umí tak skvěle pracovat s ruskými povídačkami, ale myslím, že když už to tak je, neměl by to dělat nikdo jiný, než právě Mignola, který na jeho znalostech veškerého evropského folklóru, tenhle vesmír vybudoval.

Dalším kousíčkem jeho skládanky je Kostěj Vasilijevič Ivanovič Sašoviš Mikolajevič Ič Pič Tolstoj Postoj První a Poslední Skoro Nesmrtelný. Ten, kdo čte alespoň to, co tady vydalo Comics Centrum, už Kostěje zná. Objevil se už ve svazku Temnota vábí, kde byl babou Jagou poslán zabít Hellboye.

Nyní se Kostěj a Hellboy setkávají někde v pekle, v hostinci plném kostlivců, a Kostěj vypráví svůj příběh, jehož několik úryvků už znáte. Nejdříve poznáváte onen příběh hned na začátku, protože si vybavíte, že Mignola už v rámci svazku Weird Tales (zde to vyšlo jako Neuvěřitelné příběhy) Kostějův příběh rozvyprávěl.

Tehdy mu s kresbou pomohl Guy Davis (ÚPVO). Příběh povedený, kresba super, jako představení postavy a ukázka další rozmanitosti vesmíru skvělé. Nyní ale Mignola nezůtává jen u toho, jak se Kostěj stal nesmrtelným, ale pokračuje a vysvětluje nám, proč Kostěj pomáhal babě Jaze zabít Hellboye (tehdy myslím chtěla baba Jaga Hellboyovo oko nebo tak něco) a ukazuje jeho život trochu hlouběji.

Příběh Kostěje se povedl. Nejspíš se musím začíst do jeho původních příběhů a legend, abych mohl porovnat, jak moc se Mignola inspiroval a co je tam z jeho hlavy. Nicméně vše funguje přesně tak, jak má. Možná jsou zápletky nebo různé pasáže ploché a až moc jednoduché, ale pokud se Mignola opravdu jen inspiroval a jen pospojoval různé kousky ruských legend a jeho již napsaných příběhů do sebe, tak se není čemu divit. 

Ostatně Kostěj je záporná pohádková postava, kterou se straší děti a jak už to v pohádkách bývá, motivace a zápletky jsou jednoduché. Vše se děje pro lásku, moc či peníze. V pohádkách musí být jasně oddělitelné hranice mezi dobrem a zlem.

Tohle je v Kostějově svazku skvěle zpracováno a kniha nabízí příběh, který vás provede vším, co Mignola v rámci Hellboyovy zápletky s babou Jagou vytvořil a zároveň krásně popisuje Kostěje, který díky Mignolově zásahu není jen strašákem z legend.

Zápletka ze svazku Temnota vábí nyní nabírá na zajímavosti a samotný Kostěj na sebe strhává pozornost, protože díky tomuhle do Mignolova vesmíru perfektně zapadá a navíc, soudě podle konce, ještě neřekl poslední slovo a určitě ho ještě uvidíme.

Co se kresby týče, tam bych chtěl říci, že Mignola už nám toho v Hellboyově vesmíru moc nenamaluje. Je to úžasný malíř, který právě díky jeho osobité kresbě, dostal všechno jeho dílo tak daleko. Jenže on je hlavně spisovatel a tak se víc, než kresbě věnuje právě psaní.

Píše toho ještě pořád neskutečně moc a to nejen v rámci Hellboyova vesmíru, proto si pro vizualizaci jeho představ vybírá ty nejvhodnější kreslíře. Jedním z nich je i Ben Stenbeck, kterého většina z vás zná díky jejich společné sérii Baltimore. Jenže Stenbeck, ten se každou nakreslenou stranou přibližuje více a více svému vzoru, kterým je právě Mignola.

Proto nemohu jinak, a kresbu v Kostějově svazku, kterou obstaral právě Stenbeck, musím hodnotit velice kladně. Jenomže Mignola a Stenbeck nejsou vyjímečná dvojka, protože k vyjímečnosti jim chybí ještě třetí pilíř, kterým je mnou již tisickrát opěvený Dave Stewart, jenž se stará o barvy ve většině Mignolových dílech a který i tentokrát skvěle dobarvuje nejen komiks, ale hlavně jeho atmosféru.

.

Verdikt

Tady nejspíš není co dodat. Další příběh, další dobrodružství, další skvělá hororová fantasy, která má co nabídnout a jejiž obsah nabízí i odpovědi na otázky dávno položené.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 06/01/2019 (6. ledna 2019)
Tuhle lahůdku jsem si taky dal koncem minulého roku... doporučuji
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku