Aquaman

25. prosince 2018 jardoom Diskuze (0)
Aquaman

Konečně jsem se vymotal z předvánočního shonu a tak jsem si na Boží hod dopřál Aquamana. Recenze na tento snímek jsem sledovat stíhal a většinou se o něm mluvilo v dobrém. Všichni víme, jak to s DCEU vypadá, a moc lichotivé vyhlídky zrovna nemá. Zachrání to právě Aquaman?

Knihy Dobrovský

Myslím si, že ne, ale tohle nevypovídá o jeho kvalitách. Tohle universum je totiž postaveno naprosto špatně už od samotného začátku a mrzí mě, že to nejlepší z něj vytvořil až král novodobého hororu James Wan, který s podobnými filmy nemá žádné zkušenosti.

Tenhle autor se proslavil hlavně díky hororu SAW a dalším jeho pokračováním. Svého času skvělé filmy, které mají co říct i dnes a které do dnes brázdí kinosály a fanouškům dopřávají obstojný zážitek. Dnes je Wan moderním králem hororu, který dal vzniknout samostatně stojícímu hororovému universu.

Nikdo tedy nečekal, že právě takový autor by mohl najít klíč k úspěchu komiksovkám od DC. Warneři mu nyní možná libou nohy, ale tenhle vesmír to již nezachrání, protože je pohřben již nezdarem tragikomického Justice League, který měl rozhodnou o budoucnosti této dojné krávy Warnerů.

James Wan prý přišel za Warnerama a řekl jim "Dejte mi Aquamana a já vám ukážu podmořské Hvězdné Války". Musím říct, že tohle doslova a do písmene udělal. Vizuálně nepřekonatelný film, který se co se efektů týče, povedl na výbornou. Člověk možná nechápe, čemu se v dnešní době tak divím, ale až Aquamana uvidíte taky, bude vám hned jasné, v čem se tenhle film liší od zbytku toho digibordelu v podání DCEU a Warnerů.

Co se příběhu týče, hned po úvodní půlhodině je znatelné, že Wan měl jako svého sekundanta právě Geoffa Johnse, tedy člověka, který pro DC psal skvělého New52 Aquamana a který nyní v tomto nakladatelství sedí na nejvyšších místech. Pokud někdo z vás četl New52 Aquamana, určitě v tomto filmu našel mnoho podobností, ale rozhodně nemohu říct, že by Wan natočil film přesně podle toho, co Geoff Johns před pár lety napsal.

Aquaman možná není dějově dokonalý, nicméně Wan jeho dvouhodinový prostor využil na maximum a vytvořil přehledný film, v jehož ději se neztratí ani člověk, který nezná jak postavu, tak předchozí filmy z tohoto vesmíru.

Tento film baví, a dokud se to na plátně mydlí, jakože se to mydlí neustále, tak je snímek obrovsky atraktivní a člověk sedí a nestačí se divit. Jakmile dojde na herce jako takové, jde kvalita dolů. Mamoa je sice sympaťák, opravdový chlap a hezky vypadající svalovec, jeho herecké schopnosti ale nejsou zdaleka takové, jaké by měl pro tak veliký film mít. 

Naopak hlavní záporák, tedy Ocean Master, kterého hraje Patrick Wilson, je dobře zahraný a hlavně skvěle napsaný. James Wan velmi dobře Patricka Wilsona zná, protože je to jeden z hlavních herců jeho hororového vesmíru, možná proto také právě jemu svěřil tak důležitou postavu, jakou je záporák tohoto blockbusteru. 

Navíc je skvělé, že jde ve filmu poznat Wanův hororový rukopis, protože jakmile se setmí, nebo se vyrojí podmořské příšery z nejtemnějších hlubin oceánu, rázem nevíte, jestli nesedíte ve špatném kinosálu a nečučíte na jiný film. K tomu všemu je strašně fajn, že se to k tomuhle filmu hodí.

Já se tohoto snímku hodně bál. Když totiž slyšíte, že má tvůrce hororů vytvořit film, ve kterém hrají průměrní herci nebo dávno vyhaslé herecké hvězdy, nedáváte tomu hodně šancí. Film je ale jedno velké překvapení, které je epické, ohromně veliké a které diváka nechá koukat na úžasnou akční parádu, jenž snoubí překrásnou podvodní fantasy se science fiction.

Verdikt

Aquaman se tedy povedl a dle mého názoru je ještě lepší, než první zachránkyně DCEU, Wonder Woman. Možná tohle není snímek dokonalý ve všech směrech, ale určitě je to film, který vizuálně nabízí obrovský zážitek a dějově zabaví, a to bez zbytečných přešlapů, které by divák nedokázal přehlédnout.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku