Černá palice 2: Zvrat

27. listopadu 2018 Radek Bouřil Diskuze (0)
Černá palice 2: Zvrat

Do ruky se českejm čtenářům dostalo pokračování Černé palice, kterou osobně považuju na nejlepší sérii (společně s Mezi řádky), která aktuálně v český mutaci vychází.

Knihy Dobrovský

Pamatuju se, že jsem se při poslední recese českejm čtenářům dostalo pokračování Černé palice, kterou osobně považuju na nejlepší sérii (společně s Mezi řádky), která aktuálně v český mutaci vychází.nzi rozplýval nad tím, jaký máme to úžasný štěstí, že můžem číst skorem čerstvý knížky.

Teď bych v tom mohl pokračovat, protože se Comics Centrum dostalo na stejnou úroveň, jako je z pohledu sebraných svazků i originál. Třetí pokračování s titulem Age of Doom Part 1 je naplánovanej na leden příštího roku. Můžeme se tedy těšit, že CC v roce 2019 vydá další jednu celou knihu.

S Barbufounem, Madam Vážkou, Robotelou, Valdou Dardou, Plukovníkem Bizárem a Zlatuškou jsme se rozloučili ve chvíli, kdy na farmu dorazila zničehonic dcera Černé Palice, Lucy Weberová.

Jeff Lemire si umí se čtenářem pěkně pohrát. Parchant si nazve svoje dílo Černou palicí a na nějaký představení týhle postavy se totálně vybodne a nechá si to až na druhej díl. Konečně se tedy dozvíme, kdože byl hrdina Spiral City a táty Lucy Weberový. Uvidíme celej jeho origin i to, co by se stalo obyvatelům farmy, kdyby se rozhodli vydat se na dlouhej špacír a zkusili opustit vytyčený území tý záhadný oblasti, v který je naše parta uvězněná.

Díky Lucy a jejím kecům o tom, jak je novinářka a potřebuje odpovědi, se taky více seznamujem s tím, jak funguje městečko a její obyvatelé. Autor nám to chytře dávkuje pěkně postupně. Další kousek do skládanky dodá vzpomínka na souboj Valdy a spol. s Antibohem, kterej celý události Černé palice odstartoval.

Ve Zvratu taky poznáte intimní detaily našich starých známých a z looserů se najednou stanou ještě větší ubožáci, který si člověk fakt nemůže nezamilovat. I taková protivná a sobecká Zlatuše se začne ukazovat v docela jiným světle (a ne, není to jen proto, že měla za side-kicka husu.)

Jak u Počátku, tak tadyhle u Zvratu řešim jednu velkou záhadu. Jak je sakra možný, že mě tak moc může bavit věc, kterou už jsem stokrát někde jinde viděl. Zase tu uvidíte vodkazy na tak profláklý postavy jako jsou Galactus, Green Lantern, Lockjaw a zase Vám to nepřijde ani trapný ani nudný. Je to vlastně dost podobná situace tý, kdy Juraj Herz natočil skvělou pohádku Panna a netvor a pak použil stejný kulisy pro Deváté srdce. Voboje podobný, beztak skvělý.

Nejkouzelnější detail, kterej sem ve Zvratu našel, je scéna, kdy Vážka používá na policajty totožný tiky, co Obi-Wan Kenobi na stormtroopery v Mos Eisley. Dokonce i stejně mávne rukou. Paráda!

Co jsem taky nečekal, je hostovačka dalšího krelíře mimo stále skvělýho Deana Ormstona. Sešit s pořadovým číslem 9 kreslil i barvil David Rubín, kterej mimo jiné kreslí Lemireovi spin-off Černý palice, Sherlock Frankenstein and the Legion of Evil. Musím přiznat, že se na tuhle minisérii dost těšim a jak znám Comics Centrum, tak je dost dobře možný, že se dočkáme překladu.

Verdikt

S druhejma dílama sérií, na který se musí dlouho čekat, se to má tak, že pokud je nápad i zpracování prvního čísla skvělý, stejný očekávání máte i od pokračování a přibývajícím časem, který si krátíte opětovným čtením jedničky, toto očekávání ještě roste. Zrovna mě se stalo, že mi to celkem přerostlo přes hlavu a po prvním přečtení Zvratu mi hlavou proběhlo *meh*. Nakonec musím uznat, že i dvojka je naprosto skvělá a odhaluje naplno ambice Jeffa Lemirea i celý série.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku