Nejmocnější hrdinové Marvelu 048: Machine Man

5. července 2018 S4TW Diskuze (0)
Nejmocnější hrdinové Marvelu 048: Machine Man

Konečně jsme se také dočkali postavy, kterou ve svém žebříčku řadím mezi absolutně neznámé. Dokonce si troufám tvrdit, že pro 99% čtenářů NHM se jedná o jednu velkou neznámou. U takových postav se jen velmi těžko dá něco čekat a když už něco, tak spíš průser, čili pojďme se podívat, jestli je to i případ Machine Mana.

Knihy Dobrovský

Kniha je rozdělena do tří částí. První je úvodní sešit, který tentokrát není originem, čili se o původu postavy dozvídáme spíše jen náznakově. Je to takové to průměrné dobré, přehnané a ulítlé retro. Ovšem postava sama o sobě působí celkem fajn. Samozřejmě nesmí chybět udělátka jako zabudované brusle, pásové ruce, vystřelování všeho možného, prostě vše na zachránění situace.

Do příběhu se v podstatě ani moc nedostaneme, spíše se jedná jen o seznámení s postavou. Celé to dělal Kirby, velká modla starého Marvelu, ale osobně musím říct, že mi jeho kresba přijde s každým načteným dílem horší a horší. Postavy jsou takové zvláštně hranaté a není to prostě úplně ono, daleko víc mu sedí vesmírné odysey.

Dalším dvojčíslem je týmovka s Thingem, kde Machine Man dostane prostor spíš až v druhém čísle. Osobně mi to přišlo jako nejslabší část celé knihy, ač se zde objevuje jako protivník Ultron. Je to více o tom, jak se asi cítí roboti, kteří uvažují více jako lidé, o jejich pohnutkách, stavech a tak. Ukecané až na půdu, hodně jednoduchý a prostoduchý příběh, velká akce. Nic moc, ale úplně to neurazilo.

No a pak nastal vrchol celé knihy, čtyřdílná minisérie, která je naprosto parádním béčkovým sci-fi. Už jen kvůli těmto čtyřem sešitům musím tuhle knihu doporučit. Jedná se o alternativní budoucnost, kdy je Machine Man po čtyřiceti letech probuzen nebo spíš zapnut. Objevuje se zde pár postav z minulosti MM, jako třeba Jocasta či Gears, ale i spousta nových, skvěle napsaných postav.

Celé to má nádech toho správného retro sci-fi, takže fanoušci věcí jako Soudce Dredd či Deathlok by si mohli přijít na své. Jedná se o klasický svět, kdy je prostý lid ždímán korporací, zároveň se zde objevuje skupina lidí, která žije na hranici zákona a tyto dva světy se střetávají. Celý svět působí hodně drsně, syrově, ale zároveň až úsměvně futuristicky (létající motorky v roce 2020 atp.). 

Já si  tenhle styl sci-fi nemohu vynachválit, už Deathloka jsem žral a Machine Man mě znovu bavil. Ještě víc to umocňovala skvělá práce Windsor-Smithe, který dodělával kresbu a hlavně použil trefné barvy, které tomu všemu dají pulpový nádech. Navíc ty obálky? Úplně jsem zatoužil si všechny čtyři kousky sehnat neboť jsou luxusní. 

Nebudu lhát, samotný příběh není takový zázrak, ač bych neřekl, že se jedná o nějakou naivní či slabou zápletku, ale to hlavní tu je ten futuristický a despotický svět, který na vás dýchne to nejlepší ze sci-fi osmdesátých let. Je to asi spíše pro určitou skupinu lidí, ale já se naštěstí mezi ně řadím a jak mi nesedne Soudce Dredd, tak mi sedne Machine Man a Deathlok.

 

Verdikt

Ač jsou první tři sešity celkem slabým, nepříliš záživným odvarem, tak poté vás čeká výborná béčková sci-fi jízda s úžasnou kresbou a barvami. Navíc tahle kniha opravdu splňuje, co si tahle série předsevzala, seznámit čtenáře s různými postavami Marvelu a teď konečně přichází nějaká postava, kterou valná většina opravdu nezná, nezná její původ, motiv či spolubojovníky. Určitě se nebojte, že Machine Man působí na první pohled trochu víc trhle, jelikož určitě tenhle týpek má co nabídnout.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku