Liga spravedlnosti: Válka velké trojky

20. června 2018 jardoom Diskuze (0)
Liga spravedlnosti: Válka velké trojky

Vydávat u nás superhrdinský komiks je v poslední době víc a víc těžké a naši nakladatelé to s moderním mainstreamem nemají lehké. Dvojnásob to platí, pokud zvážíme, že mnoho sérií na sebe navazuje a to dopřává autorům možné propojení jednotlivých děl. Podobně to je s New52 Ligou spravedlnosti, která jako samostatné čtení funguje maximálně na počátku, což je schodou okolností podtitul první knihy.

Knihy Dobrovský

Kniha samotná si mě ale získala a tak jsem dal této sérii šanci. Jenže každé další čtení nebylo vůbec jednoduché a bylo to právě tím, že New52 svět je obrovský a jednotlivé série na sebe častokrát navazují, a tak je čtení mnohdy obtížné právě proto, že samostatný svazek samostatně nefunguje a po dočtení máte zvláštní pocit, že vám asi něco uniklo.

Vzpomeňme si například na Trůn Atlantidy, k jehož naprostému pochopení bylo zapotřebí znát informace z Aquamanovy samostatné série. Síť, ta byla ještě těžší a v podstatě rozvyprávěla příběh, který nebyl zdaleka dokončen a už vůbec nebyl vysvětlen. Tohle sérii nejspíš hodně uškodilo a mnoho lidí to určitě také odlákalo.

Málokdo také doufal, že by BB/art vydal vše potřebné, jelikož všichni víme, jak to dnes prostě chodí. Nicméně překvapení přišlo a my v ruce držíme bichli jménem Válka velké trojky, což je komiks, který naše trápení ukončí a konečně nás nechá pochopit příběh a myšlenku toho, co Geoff Johns rozvyprávěl.

Jak už jsem naznačil, kniha je pořádná a ještě aby ne, když má 320 stran. Opravdu je to dlouhé čtení a to i přesto, že děj strašně rychle utíká. V knize je totiž všechno, co vám chybělo v předchozím čtení a vy po těch informacích dychtíte. Navíc tato kniha nejen ukončuje téměř všechny rozjeté příběhové linie, ale dá vám odpovědi na vše, co vám v předchozím čtení odpovězeno nebylo. Nicméně je stále kde pokračovat a konec komiksu ve vás zanechá chtíč po dalším svazku.

Určitě ale kniha funguje dost samostatně a není pouhým pokračováním či mezibodem. Svazek má svůj vlastní příběh, pracuje se svým vlastním námětem a to vše doplňují další vedlejší linky, které se konečně chovají uceleně a hlavnímu příběhu pomáhají. 

Jenomže tahle recenze nebude jen pochvalná, i když se konečně dostáváme tam, kde nás scénárista dostat chtěl. Kniha trpí tím, že ji čtete dlouho po tom, co vám ji BB/art rozvyprávěl a tak jste hodně věcí zapoměli. Navíc je látka dost obtížná a veškeré dění také, takže aby se člověk zorientoval, musí znovu přečíst celou Síť a mít čerstvě přečtenou Americkou Ligu by se také hodilo.

Problém je, že na tohle příjdete v době, když máte půlku Války velké trojky přečtenou. Je totiž skvělá a ze svých spárů ho nechce pustit, jenže onen aktuální pamatovák Sítě je opravdu dost potřebný a tak to nakonec vzdáte jako já a jdete si zopakovat zmíněnou Síť.

Tolik asi ke scénáři, který prostě opravdu funguje a konečně působí věrohodně, zábavně a hlavně nepostrádá myšlenku i když je to opět celé o akci, monumentálních soubojích a dynamické kresbě. Díky tomuto dílu zjistíte, že myšlenka nechyběla ani v předchozím svazku, jenom k jejímu vyjádření autor potřeboval daleko více prostoru.

Je zapotřebí komentovat superhrdinskou mainstreamovou kresbu? Tohle je běžně k vidění všude jinde a myslím, že se to nijak nepovyšuje nad jiné komiksy z řady. Jde o typickou záležitost, která neurazí, přesně pasuje ale rozhodně nevyzdvihuje celek nikam výš.

Verdikt

Nikomu nebudu tvrdit, že je tohle nejlepší kniha s Ligou Spravedlnosti, kterou si v češtině může přečíst. Nicméně rozhodně je to nejlepší kniha z téhle série díky které vám celá série začne dávat smysl. Když už vyšel Trinity War, co takhle další milník, kterým je Forever Evil? To by totiž bylo důstojné a hlavně vděčné zakončení této série v New52 vesmíru.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku