Nejmocnější hrdinové Marvelu 047: Nova Annihilation: Nova

21. června 2018 S4TW Diskuze (0)
Nejmocnější hrdinové Marvelu 047: Nova Annihilation: Nova

Poslední dobou mě od Marvelu nejvíc baví jeho “space opery“. Povětšinou se jedná o zajímavější, rozsáhlejší, komplikovanější a větší příběhy, kde si musíte jednotlivé kusy skládačky daleko více hlídat a dávat k sobě. A to je přesně to, co mám rád. Z moderní doby jednou z nejlepších událostí z vesmírného prostoru Marvelu byla Annihilace a my dostáváme další střípek této skládačky.

Knihy Dobrovský

No, nejprve se musíme vrátit o několik desítek let zpět a podívat se na to, jak vznikla postava Novy. Jeho origin je kombinací Green Lanterna (mimozemšťan, který chce předat svoji sílu někomu ze Země, aby nastoloval pořádek ve vesmíru) a Spider-Mana (pubertální outsider, kterého ostatní rádi šikanují, navíc velmi rád vtipkuje), což je vlastně velmi zajímavá kombinace.

První dva sešity mě to dokonce i hodně bavilo. Ač jsme měli již možnost první sešit v rámci UKK číst, tak mě bavilo i jeho znovupřečtení. Richard je správný outsider, u kterého je to umocněno ještě tím, že je špatný i ve škole (změna oproti Péťovi) a když přijde ke svým schopnostem, tak je zajímavé sledovat, jak si s novou mocí poradí.

Je strašně fajn vidět, že si s ní ze začátku vůbec neví rady a na to, že má fakt velmi mocné schopnosti, tak dostává povětšinou celkem po tlamě. Proto mě bavil u druhý díl, kde se objevují nějací céčkový padouši, kteří ovšem parádně demonstrují, jak to nový superhrdina nebude mít lehké.

Bohužel poslední dva sešity už mě trochu začaly nebavit. Škoda, že se do toho tvůrci více neopřeli a rovnou nám nenaservírovali nějaké vesmírnější drama. Opět tu mám slabého protivníka (kterého možná znáte ze seriálu Luke Cage) a trapný příběh se šíleným Thorem. Celé je to hrozně ukecané, některé hlášky Novy jsou možná trochu na sílu a samotné čtení úplně neodsýpá. Každopádně i tak hodnotím retro část jako nadprůměrnou a rozhodně celkem fajn.

Následovala moderní část, kde se věnujeme další části Annihilace, tentokrát z pohledu Novy. Je velkou škodou, že jsme neměli možnost si hlavní část této události přečíst v českém vydání, tudíž opět nastanou situace, ve kterých někteří čtenáři nebudou vědět, která bije.

Nova se ocitá na vypleněném Xandaru, kde zůstal jako poslední přeživší (no dobře, ne tak úplně poslední) a jeho hlavní úkolem je zachránit kolektivní vědomi xandarské civilizace společně se silou Nova Corps. Do toho se samozřejmě připletou anihilační vlny, které bude muset odrážet.

Je zajímavé, že ač se jedná o příběh, který se odehrává ve velkém celovesmírném konfliktu, tak působí, svým způsobem, dosti komorně. Je možné, že to dost způsobuje samotná kresba, která je celkem skromná na detaily a jednotlivé panely mi místy přišly dosti chudé. Ano, pár vesmírných výjevů či soubojů mají ten správný wow efekt, ale i tak jsem si někdy přišel, jak v nízkorozpočtovém filmu.

Na druhou stranu díky tomu dostane prostor k vyniknutí samotný příběh, který je velmi fajn. Jedná se o klasické – musíš dostat mocný předmět z bodu A do bodu B, abys zachránil celou civilizaci a možná celý vesmír, zároveň tě čeká nebezpečí na každém kroku. Ovšem Richard si jede trochu to svoje a samozřejmě, jako správný vesmírný policajt, mu jde především o ochranu nevinných.

Musím říct, že jsem nakonec s touto čtyřdílnou minisérii byl spokojený, ač mě na zadek neposadil. Je to takový ten příjemný vedlejší příběh, který si rádi v rámci velkého konfliktu rádi dáte. Postavy jsou chytlavě napsané, souboje působí velkolepě, nechybí ani trocha toho emocionálního dramatu a společně s poměrně sympatickým retrem se jedná o nadprůměrné NHM, které rozhodně neurazí.

Verdikt

Nadprůměrné retro, které snoubí něco z Green Lanterna a něco ze Spider-Mana, ale zároveň vytváří originální postavu. Moderní příběh, který nám opět poodkrývá část Annihilace. Sice má trochu slabší a možná nudnou kresbu, ale vynahrazuje to slušný příběh. Nova je určitě postava, která stojí za pozornost a v budoucnu bude mít ještě významnou roli.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku