Goon 09: Pohroma jménem svědomí

17. června 2018 Morzael Diskuze (0)
Goon 09: Pohroma jménem svědomí

Dlouho tu nebyla žádná recenze na Goona a dlouho zase nebude. Pravda je ale jenom to druhé. Comics Centrum nás totiž poslední dva roky zásobuje dvěma svazky Goona najednou, a pak rok absťáku. Pojďme si společně zkrátit čekání na další díl téhle peckoidní série u naší recenze. Jo a radši si tentokrát připravte kapesníky.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horor, fantasy, noir

Příběh:

Ve městě na okraji Koňožroutského lesa zuří válka. Goon a jeho spojenci bojují proti démonickému Labraziovi a jeho přisluhovačům. Ztráty jsou na obou stranách a nic není jisté. Snad jen to, že Goonův svět už nikdy nebude, co býval.

O komiksu:

Pohroma jménem svědomí celkem těsně navazuje na Dost prokletí pro všecky, až skoro splývají v jednu knihu. Devátý svazek je jakýmsi vyvrcholením jednoho velkého příběhového arcu série Goon, kde se uzavírá spousta rozjetých linek. A několik se jich nakopává.

Po tomto díle je už nade vší pochybnost jasné, že se série nemůže vrátit ke svému někdejšímu komediálnímu stylu. Jasně, sem tam určitě na srandu místo bude, ale z Goona se stává mnohem víc tragická série, ke které budete muset ukusovat tabulku čokolády. Nebo upíjet flašku bourbonu.

Těžko vám můžu prozradit, co všechno je v hajzlu, aniž bych vám spoileroval. Snad ale můžu vyzradit, že se opět vrátí Goonova stará láska. Jenže, jak už má ve zvyku, přinese Goonovi do života jenom smutek.

Ztráty pociťují všechny postavy. Goon se proto uchyluje mnohem víc do sebe, ke své temnější stránce. Na svědomí teď není čas. Jak jsem psal v recenzi na předchozí svazek, Goon sestoupil na své cestě hrdiny do podsvětí a čelí svým démonům. Vnitřním i vnějším, minulým i současným.

Powell tu dál rozvíjí mytologii svého světa a nechává svoje postavy do sebe narážet mnohem syrověji než kdy dřív. Opět se tu ukazuje jeho cit pro drama a budování scén. Čím dál víc si myslím, že Eric Powell je Tarantino komiksu. Jeho dialogy mají říz, každá scéna má svůj účel a buduje napětí a finále jsou emotivní a silná.

Je až nefér, jak talentovaný tenhle jižanský blázen je. Když si k psaní připočtete jeho um pro kresbu a coloring, máte skoro chuť ho praštit hasákem. Skoro. Ale to by pak nikdo nepsal Goona a to by bylo velký špatný.

Tomuhle dílu prostě téměř není, co vytknout. Tahle hororová gangsterka, jaká nemá obdoby, vám zabrnká na city jako málokterá komiksová série. Já pořád nechápu, jak může Goon do poslední chvíle vždycky bojovat o vydání.

V edici Na přání by měl mít hotovo po týdnu. Oprava - po dni. Goon patří mezi to nejlepší, co na českém komiksovém trhu vychází. A vzhledem k tomu, jak moc se těším na další díl, byste mě fakt naštvali, kdyby to příště nevyšlo. Jsme dávno za půlkou, tak už to snad dotáhneme, ne?

Verdikt

Pohroma jménem svědomí uzavírá většinu rozjetých linek a ukončuje tak první větší příběhový arch série Goon. Humor pomalu vystřídala vážná nota, ale to vůbec nevadí. Série funguje stále skvěle, ne-li lépe. Jen se připravte, že si tu nejspíš pěkně pobrečíte. Svět Goona se tímto dílem definitivně změnil a my se můžeme jenom těšit na další díly téhle parádní série. Opakuji to stále dokola a opakovat to ještě budu - Goon patří mezi to nejlepší, co u nás vychází, tak ho šiřte dál a hlavně kupujte.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku