Fatale 01: Smrt je mi v patách

18. ledna 2018 jardoom Diskuze (0)
Fatale 01: Smrt je mi v patách

Co si představíte, když vám řeknu slova jako noir, mysteriózní, horor a detektivka? Já si představím Brubakerovu Fatale. Série, která je celkem čerstvá, ale i tak se na ni nahlíží jako na jednu z nejlepších v celé historii komiksového řemesla.

Knihy Dobrovský

Ed Brubaker a Sean Phillips totiž s touto sérií získali mnoho ocenění Eisner Award a proměnili snad všechny nominace. Tento komiks totiž v roce 2013 získal pět ocenění a to v nominaci „Nejlepší pokračující série“, „Nejlepší nová série“, „Nejlepší spisovatel“, „Nejlepší inker/penciler“, „Nejlepší Cover artist“.

Tohle určitě není málo a rozhodně není zvykem, že by série útočila na tolik prvenství. Fatale si to ale právem zasloužila a já, přesto že jsem hodně vybíravý, jsem si našel novou komiksovou lásku.

Vlastně ani nevím čím to je. Zda se mi komiks trefil do všech žánrů, které mám rád, nebo zda má kresba ten správný noirovský nádech plný ponuré nálady, nebo je ideálně černočerná, nebo je to scénářem, který neustále drtí čtenáře a ten skoro nedýchá.

Každá stránka je zajímavá a každá je naprosto jiná. Čtenáře nenechá vydechnout a ani nadechnout. On by i rád, ale tlak na jeho plicích, který komiks vyvíjí, mu to stejně nedovolí a on je nucen hltat každou stránku jako by neměl jinou možnost.

Brubaker chytře navlékl nitku na jehlu a tou prošíval celý příběh, který je pevně svázán. Vše zapadá, vše je se vším spojeno a nic v komikse tam není náhodou. Ačkoliv vás tempo nutí číst rychle, a je těžké zpomalit, musíte to nutkání zvládnout a číst pomalu. Užijete si tak hutnou atmosféru, která je předností tohoto komiksu.

Pokud BB/art kdy vydával lepší sérii, může se mluvit leda o Watchmanech nebo Sáze. Oba tyto tituly jsou sice naprosto jiné, ale fascinující jsou stejně. Doufám, že nechválím dne před večerem, když mluvím o tom, jaká je Fatale báječná série, protože to že se povedl první díl neznamená, že máme vyhráno.

Víceméně mi jde hlavně o fakt, že je Ed Brubaker dost impulzivní a všestranný autor. Jednou nechá zabít Capitána Ameriku v jednom z nejslavnějších superhrdinských komiksů a pak zase píše potemnělý noir, který je plný Lovecrafta.

Nejvíc mě asi dostalo, že to bylo naprosto jiné, než jsem čekal. Přiznám se, že jsem naprosto vůbec nevěděl, do čeho jdu, detektivky vlastně ani nečtu a noir mě častokrát zklamal, i když jsem vyhledával sebelepší díla.

Nicméně jsem nečekal, co přinese osvědčená kombinace noiru s detektivkou, ke kterému se přidá lehký horor s mysteriózním nádechem. Výsledek je skvělý, protože se krásně snoubí napínavý scénář s atmosférickou kresbou, která perfektně pasuje jak dobově, tak žánrově.

Verdikt

Fatale je komiksem, který vás naprosto překvapí. Je naprosto jiná, než obdobné komiksy v podobném žánru, razí si svou vlastní cestu a drží se daleko od stereotypů, které jsou dnes na každém rohu.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku