Sága 5

5. listopadu 2017 jardoom Diskuze (0)
Sága 5

Sága je série, kterou jsem původně recenzovat nechtěl. Měl jsem k tomu patřičné důvody a jeden z hlavních je ten, že vlastně nevím, co to ta Sága je. Jasně, příběh, postavy, osudy, to vše chápu, ale definovat, či nějak přesněji popsat, co to vlastně ve výsledku je, to asi neumí ani samotní tvůrci. Tak nějak na mě přeskočila povinnost ji recenzovat a já, ačkoliv tuto sérii čtu od začátku a doslova ji hltám, musím otevřeně mluvit o tom, jaká je. Jedno vím jistě, je Báječná!!!

Knihy Dobrovský

Žánr

Sci-fi, fantasy

Příběh

Marko hledá svou rodinu, o kterou v minulém díle přišel. Své síly spřáhl s Robotem IV, který také hledá svého syna. Alana je se svou tchýní a dcerou Hazel na druhém konci vesmíru, kde je drží v zajetí Dengo, robot, který se mstí královské rodině a celému systému jejich vlády. Pak tu máme také příběh Vůle, který je ve špatné zdravotní situaci ale jeho "přátelé" se vydávají na nebezpečnou planetu najít jediný lék k jeho uzdravení.

O komiksu

Sága se u nás dočkala již pěti dílů a v době této recenze se již tvrdě pracuje na díle šestém, který by měl do Vánoc vyjít (teda pokud BB/art nezmění plány, nebo pokud to jejich tiskárna stihne). Důvodem, proč se Sága tento rok dočká v našich končinách třetího dílu je, že všechny díly, ať už čtvrtý, který vyšel na jaře, nebo tento pátý, který vyšel na podzim, nabízí bezvadné čtení, které vás celou knihu šokuje a v závěru vám nabídne rozuzlení zápletky a zároveň také zápletku novou.

Jasně, příběh vesmírného Romea a Julie možná malinko upadá, ale ona pozornost se přenáší na příběh jiný, takže neustále čtete a mezi tím se chystají věci nové, které vás neudrží ve stereotypu. Komiks má vlastně od začátku více příběhových rovin.

Když nad tím tak přemýšlím, vždy jsou nejméně dvě, nebo tři. Příběh Marka, Alany a Hazel, se v této knize rozdělil na příběhy Marka a Alany. Tohle rozdělení se dalo pozorovat již od knihy předchozí, kde byl s Hazel sám Marko, a v této knize je s ní Alana.

Příběhově tu je ještě část Robotí rodiny, která podle mě není až tak zajímavá, ale objevují se v ní prvky, které napovídají, že tenhle příběh zatřese se vším, o čem prozatím Vaughan a Staples vypráví. No a příběh Vůle? Ten se začíná vyvíjet víc než skvěle.

Ze začátku to pro mě byl hajzl, který chce zabít hlavní hrdiny, ke kterým logicky ihned přilnete, protože je ta kniha o nich, nicméně poté se z něj stal dobrák. Konec tohohle dílu ale naznačil, že ztráta a lidské emoce člověka změní a mám ten pocit, že se z něj stane hajzl ještě větší a že se tady vyvíjí zatím největší záporák celé série.

Ono slovo "záporák" v této sérii možná není vhodně použito. Určitě ne u postav jako je Vůle nebo Robot. Ano, jsou to překážky v životě našich hlavních protagonistů, a ze začátku je každý čtenář neměl moc v lásce, ale vývoj téhle série vás nutí s nimi občas sympatizovat a tak je těžké je jednoznačně označit za záporáky.

V předchozím díle chyběla akce, bylo to spíše o vztazích a snaze. Pátý díl je o akci a porozumění. Každá kniha je jiná a přestože koukáte na stejné postavy a sledujete jejich osudy, není to stereotypní záležitost. Každá kniha je lekcí o něčem jiném. Vesmírná fantasy série je na oko akčně vzhlížejícím dílem o nepřátelských rasách, zakázané lásce a válce, ale v pozadí vidíte, že jsou do ní přeneseny také každodenní problémy nás všech. 

Nebyla by to Sága, aby v ní nebylo, jak to sakra nazvat, pár sexuálních záležitostí, řekněme. Pohled na Marka a Alanu, kteří si užívají sexu, nám už Fiona Staples dopřála mnohokrát, ale tohle je nic v porovnání s monstrózním penisem obra, nebo jinými extrémy z planety neřesti. Tento díl také "dopřál" něco výjimečného. Schválně, kde jinde než v téhle sérii, uvidíte draka ukájet se orálním sexem.

Verdikt

Sága 5? Lepší než jsem čekal. Po čtvrté knize jsem myslel, že se kouzlo série malinko vytrácí, ale byl jsem daleko od pravdy. Vaughan přišel s ještě těžším kalibrem a myslím, že Sága určitě ještě ukáže, proč je tohle jedna z nejlepších sérií všech dob.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku