Thor: Ragnarok

30. října 2017 jardoom Diskuze (6)
Thor: Ragnarok

Já vlastně ani nevím, kde tuhle recenzi začít. Očekávání byla veliká, Marvel Studios jsou film od filmu lepší, a Thorova filmová historie napovídala, že tohle musí být zákonitě ta nejlepší Thorova sólovka, protože jednička byla fajn, dvojka byla super a trojka? Ta měla být fenomenální.

Knihy Dobrovský

Vlastně asi byla, svým způsobem určitě, jenže něco tam prostě ruší a až se na tento film podíváte, tak mi budete určitě rozumět. Výborná akce, parádní efekty, retro stylizace, to vše je přesně padnoucí. Pak je tu ale humor, což je prvek, který filmový Marvel doprovází od pomyslného vzniku novodobého Marvel Studios.

Než se začnu bavit o filmu jako takovém, musím se tu trochu rozepsat o humoru v Marvelu. Jak jsem psal již výše, humor je nedílnou součástí všech Marveláckých filmů, které odstartoval Iron Man. Tony je frajer, a tak jeho přesně mířený humor vždy vyšperkoval jakoukoliv scénu. Jenže Marvel si řekl, že když to funguje u něj, musí to fungovat i u jiných a v téhle myšlence je podpořila jejích první týmovka o Avengerech.

 

Takhle to šlo dál a dál, až se na pomyslném žebříčku Marvelovských filmů objevila další týmovka, tentokrát o pablbech z Galaxie. Zde se akce začala prát s humorem, a tak se z akčních/scifi snímků stala spíš komedie. Thórův Ragnarok zde narazil na zeď a já si začínám myslet, že kluci z Marvel Studios už to krapek přehánějí.

Snaží se budovat největší superhrdinský vesmír, který bude plný epických postav a jejich velkých příběhů. Určitě se jim tohle daří, ale nyní narážíme na fakt, že jejich epickým postavám ve velikých příbězích podráží humor nohy,  což je nežádoucí, protože ačkoliv k Marvelu humor patří, vše má své meze a zde jsou překročeny více než dost.

 

Marvel budoval filmy pro fanoušky superhrdinů, pro fanoušky komiksu a pro fanoušky akce, dobrého příběhu či parádních efektů. Ragnarok je příběhem pro širokou veřejnost, a tak se mi zdá, že Marvel mění pravidla hry a jejich boj s DC o fanoušky se začíná přenášet k nové cílové skupině, protože je nový Thor spíše komedií.

Příběh je velký a epický, opravdu mě chytal za srdce, ale veškeré moje pouto k příběhu ihned přetrhává humor, který podráží vážnost všeho, co ve filmu vidíte. Hodně se umírá a mluvím i o hlavních postavách. Film přepisuje vše, co o Asgardu a jeho obyvatelích víte. Nezůstane kámen na kameni, ale nic z toho nemá šanci se ve vás otisknout.

 

Musím ale celé produkci pogratulovat k tomu, že opět představují originální příběh a originální prostředí. Fanoušci komiksu určitě budou souhlasit s tvrzením, že Taika Waititi použil dvě předlohy, které není lehké sloučit dohromady a já jsem vlastně do poslední chvíle nevěděl, jak tohle může vypadat. Hulkova planeta se na filmu podepsala ale Thorův Ragnarok spíše minimálně. Hela se předlohou vlastně celkem minula a její vsazení do příběhu nebylo až tak ideální. Bylo to hlavně umělé a strašně moc to chtělo otřást s tím, co o Thorově životě víte. Nejspíš se to povedlo ale jde z toho cítit ta hořká pachuť vynuceného efektu.

Ačkoliv je Thorův příběh spíše komedie, ten Hulkův je hlavně dramatem. Jasně, smějete se u jeho scének také, ale ono to v pozadí něco popisuje a vy cítíte, že tenhle zelený chlapík prožívá vývoj, který bude pro filmový Marvel klíčový. Zbytek filmu byl dost předvídatelný, nebyl ani tak šťavnatý a jedinné, co vás umělu upoutat, byl příběh, který chcete znát, protože vše, co Marvel dělá, někam vede a tohle je důležitý díl skládačky.

 

Verdikt

Třetí Thor nebyl ani tak o Ragnaroku, jak bych od názvu podtitulu očekával. Zásadní film to je, ale vše co se v tomhle snímku odehrálo, byla vlastně jedna velká legrace, která se nejspíš nedá brát až tak vážně. Otázkou je, zda vůbec Marvel chce, aby tohle bral někdo vážně. Předražený sitcom se superhrdiny totiž ještě nikdo nenatočil a tak se začínám bát, že pokud tohle bude kasový trhák, Marvel se ubere špatným směrem, kde sice najde fanoušky nové, ale naprosto zapomene na ty původní, kteří od začátku jejich filmové fáze hltají a čekají na to grandiózní finále.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

powerbee Offline
powerbee 09/11/2017 (9. listopadu 2017)
Dúfam, že Infinity war bude serióznejší film. A nový Thor sa mal volať Thor-Paradise lebo ani trochu som nemal pocit s toho, že by niekomu záležalo natom či Asgard bude zničený alebo nie každý sa usmieval vtipkoval atď. až na malé náznaky.
TonyT Offline
TonyT 05/11/2017 (5. listopadu 2017)
Odpověd na #7305 příspěvek od S4TW
Ty jo, marvelovka ve stylu Kubricka? To by byl sakra propadák :D. Ať v dobrém či špatném slova smyslu, MCU filmy jsou takové symboly zábavy, sic jednodušší, ale zábavy. Kubrickovi filmy jsou k uzoufání nudné, to prostě nejde dohromady...
To je jasný akorát že tvůj komentář je vytržený z kontextu...
S4TW Offline
S4TW 02/11/2017 (2. listopadu 2017)
Odpověd na #7300 příspěvek od TonyT
Předně, nemám Marvel příliš v lásce ani v komiksu ani ve filmu, no ale v tomhle případě jsem k Thorovi poněkud smířlivější. Mě jako častého navštěvníka kina nezávislých filmů přijde trochu směšná poznámka že Ragnarok je určen pro široké masy :-)) tak já nevím ale sotva dnes najdeš komerčněji vykalkulovaný...
Ty jo, marvelovka ve stylu Kubricka? To by byl sakra propadák :D. Ať v dobrém či špatném slova smyslu, MCU filmy jsou takové symboly zábavy, sic jednodušší, ale zábavy. Kubrickovi filmy jsou k uzoufání nudné, to prostě nejde dohromady...
jardoom Offline
jardoom 02/11/2017 (2. listopadu 2017)
Odpověd na #7300 příspěvek od TonyT
Předně, nemám Marvel příliš v lásce ani v komiksu ani ve filmu, no ale v tomhle případě jsem k Thorovi poněkud smířlivější. Mě jako častého navštěvníka kina nezávislých filmů přijde trochu směšná poznámka že Ragnarok je určen pro široké masy :-)) tak já nevím ale sotva dnes najdeš komerčněji vykalkulovaný...
Díky za názor, je objektivní a to se cení. Jak jsem psal, tenhle Thor byl nejlepší ze všech tří, nicméně prostě jsem byl zklamán, protože jsem v Ragnaroku viděl opravdu velký potenciál a Hulkova planeta to měla jen podtrhnout. Waititi použil dvě předlohy, které jsou u obou...
TonyT Offline
TonyT 01/11/2017 (1. listopadu 2017)
Předně, nemám Marvel příliš v lásce ani v komiksu ani ve filmu, no ale v tomhle případě jsem k Thorovi poněkud smířlivější. Mě jako častého navštěvníka kina nezávislých filmů přijde trochu směšná poznámka že Ragnarok je určen pro široké masy :-)) tak já nevím ale...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku