Temná věž 03: Zrada

30. června 2017 Morzael Diskuze (0)
Temná věž 03: Zrada

Pomalu se nám blíží seriál podle úspěšné knižní série Stephena Kinga, ale pokud jste už nedočkaví, můžete si čas zkrátit komiksovým prequelem. Crew nám docela nedávno vydala třetí díl komiksové série Temná věž, kterou sice nepíše sám King, ale čerpá a staví na jeho světě. Takže co nám nabídl třetí díl?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy, horor

Příběh:

Roland a jeho ka-tet se vrátili ze své (více méně) úspěšné výpravy a mají být oficiálně přijati mezi Pistolníky. Jenže cosi prohnilého se chystá v hlavním městě a baště našich hrdinů. Zatímco jeden nepřítel osnuje zradu proti Rolandovu otci, druhý, mocnější, nahlodává Rolandovu mysl kousek po kousku. Temná mračna se stahují nad Gileadem.

O komiksu:

Třetí díl série je zase trochu jiné kafe než oba předchozí. Zatímco jednička byla skoro čistokrevná westernovka, dvojka byla akční psycho-haluz znásobená atmosférou pronásledování. Zrada oproti tomu staví na dusivější atmosféře temných městských fantasy. Naši hrdinové nemůžou své soky prostě střelit do hlavy, jako tomu bylo do teď. Musí věci mnohem víc promýšlet.

Vlastně ani nevědí, kdo všechno jejich nepřátelé jsou. Ať už se jedná o jejich uražené vrstevníky, kteří jim dávají sežrat jejich předčasné přijetí mezi Pistolníky, bezradnost ohledně jejich vůdce, který propadá růžové kouli víc než Glúm prstenu, nebo chystané zradě ve vysokých kruzích Gileadu.

Svět politiky, svět dospělých, je o moc komplikovanější než svět divočiny, kde hrdinové stojí při sobě a nepřátelé jsou jasní. V knize je tak hezky vidět tvrdý střet s realitou ještě naivních, předčasně vyspělých hrdinů, kteří teprve hledají své místo ve společnosti.

Komiks navíc rozjíždí ještě víc linií než obvykle a přibývají další postavy, ať už jde o nebojácnou a divokou dívku, která chce být první Pistolnicí, nebo návrat Rolandovi matky. Ve Zradě se čtenáři rozprostírá ona velká a spletitá síť, kterou je svět Temné věže a je to parádní.

Už tak dusivou atmosféru pak podtrhuje kresba skvělého Jae Lee. Změnou je práce s panely, která mi přišla o dost promyšlenější. Pro Rolandovu linku například volil užší panely, které podkreslovaly stísněnost Rolandova pohledu na svět. Naopak linie jeho otce byla vyprávěna skrze velké sebevědomé panely, odpovídající otevřenosti vůči plíživé zradě.

Tři knihy venku a pořádná porce před námi. Myslím, že teď je naprosto ideální čas naskočit na palubu tohohle temného steampunkového fantasy dostavníku, který vás doveze do míst velkých skutků a ještě větších hrdinů. Jen jestli na to máte odvahu.

Verdikt

Třetí díl série pokračuje ve vysoce nastavené laťce z předchozích dílů. Tentokrát nese punc politického dramatu a městské fantasy. Kresba od Jae Lee se jeho prací s panely ještě zlepšila. Vytknout můžu snad jedině méně akce, kterou ale kompenzuje dusivá atmosféra. Temná věž je skvěle rozjetá série, která určitě zaujme každého koho baví westerny, steampunk nebo fantasy.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku