Vykopávka

20. dubna 2017 Radek Bouřil Diskuze (0)
Vykopávka

Nakladatelství Labyrint českýmu čtenáři připomnělo švédskýho autora Maxe Andersona vydáním jeho Vykopávky. Anderssonovo jméno je v českých luzích už celkem zavedené a nakladatelství tímto krokem nešláplo vedle. To, že se v Čechách Maxovi daří, nejlépe dokládá, že čeština je po angličtině, němčině a španělštině čtvrtou nejčastější jazykovou mutací Anderssonových knih. Sám autor se často, jako každý správný dark umělec, odkazuje na Kafku, tak snad i jemu se naše země taky líbí.

Knihy Dobrovský

V roce 2009 tu udělal díru do světa násilným Pixy a teď pravděpodobně udělá další svou Vykopávkou. Pokud jste už něco vod něj měli v ruce, asi vás nic nepřekvapí. Max si drží stále tentýž pankáčskej styl, jakej jsme mohli vidět právě v Pixym nebo v Bosenským plackopsovi (obě vydalo nakladatelství Mot).

Četba díky výtvarnýmu zpracování rychle vodsejpá. Každá stránka tvoří (až na minimum vyjímek) vlastní panel, tak to docela sviští. Díky tomu je sledování děje vo to míň přehledný. Ty kresby jsou ale svým primitivním stylem dost fascinující a kolikrát jsem měl chuť si tu knížku pustit jako flipbook. Ještě, že sem to nedělal, protože bych si nevšim parádně provedenýho letteringu.

Prve jsem ani moc netušil, co od příběhu očekávat, věděl sem, že to bude ujetý, ale představoval jsem si podobnej androš jakým je Černá díra Charlese Burnse. No a celkem šeredně jsem se splet. Spíš mi to vzdáleně připomínalo Caveovu Oslici, co uzřela anděla, jen ne tak prasáckou.

Číst to pro mě bylo něco jako jít tunelem, kde čím dál jste, tím víc vynechává osvětlení, tím větším nánosem prachu se brodíte. Dál vidíte vytrhaný koleje a proražený boční vchody, který mířej tam, kam se vám nechce, až najednou jste v uplný tmě a nevíte vlastně, ani kterým směrem jdete.

O vlastním příběhu Vám toho moc neřeknu. Zaprvý vám nechci usnadnit tu práci, kterou Andersson před čtenáře staví…“Dej si to do kupy celý sám.“ A zadruhý se mi nepodařilo ani po druhým přečtení to sám dokupy dát. Asi nejlíp to jde popsat jako procházka takovým tím WTF snem, kerej si bohužel moc dobře pamatujete.

Hlavně takový ty detaily, jako že vám tam přišlo fakt super mít sundavacího ptáka pro případ, že by vám ho chtěl vzít váš fotr. Nebo že vaše pubický ochlupení můžete v případě nutnosti použít jako skvělou osušku.

Tady u těch věcí s uměleckejma ambicema je strašně těžký odhadnout, kdy je to samoúčelná úchylárna a kdy se v tom má hledat ten pohřbenej smysl. Vzhledem k tomu, že autor tohle snil přes osmnáct let, tak nepředpokládám, že by to mělo bejt jen jeden velkej joke. Pokud je tadyten můj supersoud správnej, všechno co potkáte na stránkách jsou Anderssonovi démoni, co s hlavní postavou, která je bezpochyby autorova, pěkně zametaj.

Hlavní hrdina je strašně smutnej, alespoň z toho pohledu, že nemá téměř nic pod kontrolou. Bizarní sled ještě bizarnějších událostí však přijímá s klidem právě snícího člověka. „Zabod sem si nožičku vod brejlí přímo do voka? OK, radši jdem najít nějaký čistý nádobí do strašidelnýho pokoje.“

Verdikt

Knížka má v člověku vyvolat úzkost, jde o velmi depresivní záležitost oblečenou ve velmi přitažlivým kabátě. Rozhodně by to nemělo chybět v žádný knihovně absolventa výtvarky nebo UMPRUMu. Obyčejný lidi, který nerozuměj umění však nemusej zoufat, protože za trapáky s touhle knížkou nebudou. Zjistěj totiž, že to mají v hlavě možná víc v pořádku, než si mysleli. Undergroundovejch záležitostí na českým trhu moc není a byla by škoda takovouhle příležitost nevyužít. Jo a nemyslete si, že jediný, co ve vás knížka vyvolá, je nutkavá touha si to hodit. Je to zároveň taky slušná prdel.

Labyrint
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Labyrint, které již přes dvacet let vydává kvalitní beletrii, českou i překladovou (zejména německy psanou prózu), knihy o umění, komiksy a v edici Raketa knihy pro děti. Labyrint také podporuje řadu nezávislých kulturních projektů a spolupořádá mezinárodní festival KomiksFEST!

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku