Logan

7. března 2017 Elhonzo Diskuze (1)

V tom co dělá je nejlepší, jenže to co dělá, není nic hezkýho

Logan

Předem se přiznám, Loganovi jsem nevěřil. Po otřesném prvním dílu a průměrné dvojce se mi nějak nechtělo věřit, že by třetí díl této série (?) dokázal výrazně vylepšit. Kéž bych se takhle pletl pokaždé, když se do kin blíží nějaký pofiderní film. 

Knihy Dobrovský

Kdyby film skončil po prvních pěti minutách, tak bych byl asi trochu rozčarovaný kvůli penězům za lístek, ale dostal bych přesně takový film s Wolverinem, na který jsem čekal sedmnáct let a osm filmů. Ano, první věc co vás praští do obličeje je R-rating. Ten je tu využitý naprosto skvěle a je mi až líto, že to trvalo takhle dlouho, abychom se filmu v tomto stylu dočkali.

Je logické, že když má hrdina jako hlavní zbraň sadu nožů na každé ruce, tak by bylo fajn, kdyby je mohl používat a sekat do lidí. A to se tady děje a to ve velkém stylu. A nejlepší na tom je, že hned po první krvavé lázni vám to přijde naprosto normální a organické, zkrátka něco, co k té postavě patří.

Jedna z věcí co tenhle film teda trochu pokazila je, že retrospektivně zničil všechny předchozí Loganovo výskyty. Když jsem po skončení filmu přišel domů a pustil si (tehdy) mojí oblíbenou scénu z X-men Apocalypse, kde Wolverine prchá z Weapon X laboratoří, tak jsem se musel smát. Po Loganovi už se žádná z jeho akčních scén zkrátka nedá brát vážně.

Příběh samotný je takový mix několika žánrů. Je to akčňák, je to road trip,  je to western, je to o rodině a životě. Jako jediné co se to netváří je superhrdinský film. Jestli to je špatně si musí posoudit každý sám. Jelikož ale většina Wolverinových sólových příběhů do té klasické škatulky pláštěnkářů nespadá, tak bych řekl, že to film zvládl velmi dobře a ve finále do sebe všechno hezky zapadá.

Pak tu máme herecké obsazení. A i když ze všech stran lítá chvála na malou Dafne Keen, tak největším tahákem filmu je logicky Hugh Jackman, s Patrickem Stewartem v těsném závěsu. Neberte mě špatně, Dafne a její Laura/X-23 je bad ass a na svůj věk (pouhých 12 let) podává skvělý výkon. Když se vám ale před kamerou promenáduje výše zmíněná dvojice, tak prostě musíte udělat místo.

Hugh Jackman je Wolverine prakticky celý můj život. Tu postavu hrál dlouhých 17 let a prošel si s ní hodně. Nastartovala jeho kariéru, obětoval jí neskutečné množství času a ať byl film ve kterém se vyskytl sebehorší, vždy tomu dal maximum. A vždy na něm byl vidět zápal a láska s kterou tu postavu hrál. Můžeme namítnout, že s komiksovou předlohou moc společného nemá. Kreslený Logan měří metr šedesát, je chlupatý a vznětlivý. Jackman se svým metrem osmaosmdesát a vizáží modela do té škatulky zkrátka moc nezapadá. Ale i tak si tu postavu dokázal přivlastnit a pro spoustu lidí se stal jedinou verzí Wolverina, kterou znají a uznávají.

A v Loganovi předvádí asi ten nejlepší výkon vůbec. Těžko říct, jak by celý film působil, kdyby to nebyl Jackmanův poslední výskyt (alespoň v tuto chvíli) v této ikonické roli. Momentálně to ale zjišťovat nemusíme a díky tomu co Hugh předvádí, to funguje na jedničku.

Skvěle mu do toho sekunduje výborný Patrick Stewart, který mutantského mentora hraje prakticky stejně dlouho jako Jackman. Jejich platonický vztah otce a syna zde došel krásného vyvrcholení. V prvních X-menech se o Logana staral Xavier, dal mu rodinu a smysl v životě. Tady na konci jeho života se o něj zase stará Logan a je prakticky jedinou osobou na které mu záleží. Pohled na zlomeného Charlese, který trpí stařeckou demencí a blázní vás zabolí. A Stewart tomu dává vše.

Když se do toho tihle dva pánové opřou, tak bych přísahal, že pár řad přede mnou někdo adamantiem krájel cibuli. Pokud jste si k těmto postavám za ty roky vybudovali nějaký vztah, tak vám garantuji, že to z vás nějaké emoce vytáhne.

Film nám nabízí i dvojici záporáků, ale ti vážně hrajou třetí housle a slouží pouze jako katalyzátor děje. To ale neznamená že by byl Donald Pierce s tváří Boyda Holbrooka, nebo Zander Rice v podání Richarda Granta špatný. Oba mají skvělé charisma, jen zkrátka nemají tolik prostoru a vedle Wolverina se ztratí.

Film vlastně ani nemá žádné výrazné chyby. Je tu sice pár věcí, které mi vadili, ale to je takový ten typ věcí, které bych viděl raději, nebo jsem si je představoval jinak vzhledem k tomu, že to je naposledy. Jako celek film funguje skvěle a je to patřičné zakončení jedné éry. 

Verdikt

Je smutné, že jsme se Wolverina v plné síle dočkali až na konci jeho sil. Logan je přesně tím typem filmu, který jste s tímto nabručeným mutantem vždy chtěli vidět. Hugh Jackman dává do své životní role absolutní maximum a užívá si každou minutu. Jedná se o drsné, emocionální a důstojné rozloučení, s dost možná nejikoničtější postavou superhrdinského filmu. PS: Jsem zvědav co bude dělat FOX teď.

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

arrow Offline
arrow 14/03/2017 (14. března 2017)
Ten film je prostě neposatelnej je to něco úplně nového, ještě dlouho po tom co jsem ho vyděl to ve mně zanechlao pocit kterej si sám nedokážu vysvětlit, je to nádhera!
Minotaur.cz