Ségry

2. února 2017 Morzael Diskuze (0)
Ségry

Než nám naplno začne vydavatelský rok 2017, je potřeba ještě napravit pár restů z roku minulého. Nakladatelství Paseka nám po úspěšném Úsměvu vloni vydalo volné pokračování příběhu Rainy Telgemeierové, tentokrát zaměřeného na sourozenecké vztahy a nesoucí název: Ségry. Udržela autorka laťku, kterou si nastavila Eisnerem oceněným Úsměvem?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Teenage drama, humorný

Příběh:

Raina, její sestra, bratr a mamka jedou přes celou zemi na výlet za rodinou. Vše začíná jako vcelku parádní filmový road trip. Jenže každý, kdo byl kdy nucen se svojí rodinou trávit několik dní v autě bez možnosti úniku, ví, že do idylky to má hodně daleko. Na povrch se tak dostávají komplikované vztahy sourozenců (a to i starší generace), problémy v rodině a klasické nástrahy dospívajícího života.

O komiksu:

Zatímco Úsměv pro mě byl tak trochu testovací jízdou, abych zjistil, co můžu od všude vychvalované autorky čekat, u Séger už jsem přesně věděl, do čeho jdu. A dostal jsem to. Ségry jsou totiž dalším Eisnerem oceněným svazkem. Přesněji řečeno získal Raině cenu za nejlepší autorku/kreslířku roku 2015.

Ale co je na něm tak skvělého? Co je těmi tajnými ingrediencemi, které tvoří příběh ověnčený tou nejvyšší cenou? Odpověď je až překvapivě prostá - skvěle odvedená práce s komiksovým médiem a upřímnost.

Autorka je naprosto evidentně už vykreslená, a i když vás její kresba nijak zvlášť neoslní, je hlavně vidět, že umí s komiksem pracovat. Každý panel říká přesně to, co říkat má a dohromady spolu fungují a podílí se na vyprávění příběhu. Takže to není jen ilustrovaný text, který předvádí spousta komiksových zelenáčů (obzvlášť v našich končinách).

Je to opravdu práce prvotřídního komiksového autora. Nedělá jí problém skákat mezi minulostí a přítomností, aniž by mátla čtenáře. Vykreslit nálady, detaily i emoce. Po technické stránce není o čem diskutovat, tenhle komiks je prostě zmáknutý naprosto profesionálně. Třešničkou je pak super překlad a zpracování Paseky, které Ségrám rozhodně ostudu nedělá.

A co ta upřímnost? Za sebe musím ocenit autorky odvahu jít tak daleko do soukromý své rodiny a sebe sama. Úsměv byl vcelku vtipnou jízdou milé outsiderky, které jste od začátku fandili. Mohla si tam dovolit rýpat od sebe, spolužáků a vůbec nám barvitě předat školní léta, která všichni známe. Byl to svým způsobem odlehčený komiks, i když zabrousil do pár vážnějších situací.

Ségry jsou naproti tomu trochu hutnější záležitostí. Autorka se tam upřímně pouští do sourozeneckých vztahů, které, kdo ví proč, ve většině rodin prostě nefungují. Od prvotního nadšení pro svou malou sestřičku, přes první nepříjemné momenty a omezení, které nový sourozenec znamená, až po fázi, kdy člověk chce mít jen chvilku a kousek svého klidu. Jako nejstarší sourozenec v rodině jsem s ní opět velmi soucítil.

Tím hlavním je ale autorky uznání vlastních chyb, že uzavřít se od rodiny za dveře a sluchátka není úplně ideální. Kromě toho, že se tím od svých sourozenců vzdálíte ještě víc, vám navíc může uniknout, jak se partnerství vašich rodičů rozpadá.

Mně se opravdu strašně líbí, jak si autorka na nic nehraje. Tohle není dokonalá americká rodinka ze seriálů, ale naprosto průměrná rodina, která musí řešit finance, kde děti nemají každý svůj pokoj, a kde se řeší naprosto všední problémy. Právě umění autorky dělá i z každodenních situací upřímnou lidskou výpověď plnou humorných, dojemných i hořkosladkých momentů. Za sebe Rainu opět doporučuju.

Verdikt

Ségry jsou další humorným i dojemným exkurzem do života a dospívání Rainy Telgemeierové. Řemeslná práce s komiksem jako médiem je naprosto profesionální a autorka moc dobře ví, co dělá. Oproti Úsměvu jsou Ségry o něco vážnější a osobnější, ale neméně zábavné. Eisnerova cena pro autorku je rozhodně na místě. Doporučuji hlavně všem starším i mladším sourozencům.

Paseka
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Paseka, které patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy, autorská čtení a provozuje litomyšlské Portmoneum. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku