Doctor Strange

29. října 2016 Elhonzo Diskuze (4)

Open your mind

Doctor Strange

Po Civil War nám Marvel letos přináší svůj druhý filmový počin. Po delší době je to ale zase něco nového a neokoukaného. Stephen Strange je arogantní a brilantní chirurg, který po strašlivé autonehodě skončí s závažným poraněním svých rukou. Poté co vyčerpá veškeré své peníze na tradičních způsobech léčby, obrátí svou zoufalou pozornost na ty netradiční způsoby. Odcestuje do mystického místa Kamar-Taj, kde možná bude schopen najít léčbu pomocí magie. To je zhruba v kosce celý film. A teď se na to pojďme mrknout detailněji.

Knihy Dobrovský

Největším plusem filmu je bez diskuzí samotný Doctor Strange. Marvelu se povedl další brilantní castingový úlovek a odklad natáčení kvůli Cumberbatchovu nabitému programu se rozhodně vyplatil. Benedict je super herec a klidně by mohl hrát i stolní lampu a mě by bavilo se na něj koukat. Podoba s komiksovým Strangem je také úžasná. Kdyby mi někdo před obsazením ukázal fotku Benedicta s tou Strangovo vizáží (i bez kostýmu), tak okamžitě řeknu že vypadá přesně jako on.

Z různých reakcí na film jsem se bál, že bude prakticky jen kouzelný Tony Stark, ale naštěstí se tak nestalo. I když má být v úvodu filmu prezentován jako totální douchebag, tak se tak bohužel neděje. Spíš je jen takový všeználek a největší „zrůdnost“ co provádí je to, že si vybírá koho bude léčit. Myslím, že z toho šlo vytěžit více. Jinak je i trochu ukecaný jako Stark, ale úplně jiným stylem a rozhodně nesype jednu hlášku za druhou a nemusí mít vždy poslední slovo. Na rozdíl od Tonyho se jeho ego v průběhu filmu i trochu zmenší a je tam i prostor, aby do budoucna dospěl do takového magického profesora Xaviera, jakým je i v komiksech.

Ostatní postavy na tom už tak suprově nejsou. O záporákovi je snad škoda mluvit a přiznám se, že jsem si teď musel vygooglit jeho jméno, abych si na něj vzpomněl (Kaecillius, jmenuje se Kaecillius). Marvel už tradičně upíná největší pozornost na hlavního hrdinu a padoucha přesouvá do pozadí. Nicméně nepřítel v příštím filmu by už mohl být o poznání zajímavější.

Baron Mordo v podání Chiwetela Ejiofora totiž ve filmu projde hezkou proměnou a jeho motivace se ke konci filmu drasticky změní. Tilda Swinton je jako Ancient One ucházející, ale jak už je zvykem, tak změna pohlaví oproti komiksové předloze její pojetí ničím neobohacuje. Rachel McAdams pak slouží jako takový Strangeúv morální kompas a určitě by si zasloužila více prostoru.

Ve společných scénách mají totiž super chemii. Skvělou chemii má pak ještě s Benedictem Wongem, který hraje Wonga (ta role se musela obsazovat sama). Na rozdíl od komiksů je tady Wong tím zkušenějším a Strange se učí od něj. Do budoucna se nám tu ale rýsuje další ikonické parťáctví z komiksů.

No a pak je tu to, co Doctora nejvíce odlišuje od jeho superkolegů. Ano je to magie. Vizuál filmu je totiž něco neskutečného a kdyby jste na ten film měli jít čistě kvůli efektům, tak se vám nemůže nikdo divit. Ať už se ve filmu cestuje přes všechny možné dimenze, nebo se manipuluje s časem, nebo se ohýbá realita, tak na to s největší pravděpodobností budete civět s otevřenou pusou a budete si to chtít pustit znovu, aby vám něco neuteklo.

Na to abych vám to dostatečně popsal mi snad ani nestačí slovní zásoba a je to ten typ věci kterou každý musí vidět na vlastní oči. Některé výjevy navíc vypadají jakoby vyskočily ze stránek komiksů a kdyby to Steva Ditka zajímalo, tak by byl možná i náležitě pyšný. Efekty jsou zkrátka solidně udělané a ani jednou jsem neměl pocit, že bych koukal na něco falešného.

Tady si neodpustím nepatrný spoiler, takže kdo nechce nic vědět, tak ať tento odstavec přeskočí. Co mě velmi potěšilo byl konec filmu. Jednak se objeví další ze Strangeových ikonických nepřátel, který je mimochodem naprosto fantasticky udělaný, ale hlavně se mi líbil způsob, jakým Strange celý konflikt vyřešil. Na rozdíl od ostatních komiksových filmů zde není žádná epická CGI řežba (i když teda CGI je tam hodně), ale Doc to celé vyřeší jen díky lsti a inteligenci. Zkrátka příjemná změna.

Soundtrack musím také pochválit. Na poprvé ho možná nezaregistrujete (alespoň já ho nezaregistroval), ale při druhé projekci vám bude krásně doplňovat zážitek z filmu. Mám rád hudbu, která zvládne vyprávět příběh sama o sobě a tady to rozhodně zvládá. Když je ve filmu něco smutného tak se hudba přizpůsobí, když hlavní hrdina něco objevuje nebo se učí něco nového hudba se přizpůsobí. Ke spokojenosti mi chyběl asi jen výraznější hlavní motiv.

Film má samozřejmě i své slabá místa a paradoxně jedním z těch míst je ta úžasná magie. I když je magie ve filmu využívána ve značné míře, tak bych se nebránil ještě většímu využití. A to převážně v bojových scénách. Téměř každý kouzelník ve filmu totiž používá pouze dvě kouzla a tím to hasne. Strange se naučí vyčarovat nějaké magické laso a štít a to je více méně to jediné co během filmu používá. Hlavní záporák (jak že se jmenoval ?) pak zase používá jakousi „skleněnou“ tyč nebo kopí. Všichni pak tyhle kouzla používají k tomu, aby se zase klasicky mydlili hand-to-hand.

Tak nějak jsem doufal v magické paprsky, telekinezi, přeludy a další šílenosti. Na jednu stranu se Marvel naprosto odvázal, ale na stranu druhou si zase nasadil dětská kolečka. Strange by měl být jednou z nejmocnějších postav, kterou zatím v MCU představili (a to i když je ještě nováček), ale takový pocit jsem z něj bohužel neměl. Druhou vadou na kráse je pak humor. Tedy ne humor jako takový, ale spíš jeho využití. Ono ho ve filmu moc není a převážně funguje dobře, ale jednu z nejsilnějších scén totálně zabil. Každý snad bude vědět, jsou v ní slzy a plášť. 

Verdikt

Doctor Strange je další trefou do černého pro Marvel Studios. Je to origin, ale pro běžného diváka téměř neznámý, tudíž zajímavý. Celé je to dostatečně nové, ale zároveň i stejné aby to uspokojilo jak dlouholetého tak i nového diváka. Je tu představeno plno nových postav a konceptů z kterých bude tento svět moc žít ještě dlouho poté, co nás opustí stálice v podobě Downeyho a Evanse.

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Elhonzo Offline
Elhonzo 07/11/2016 (7. listopadu 2016)
Odpověd na #7174 příspěvek od AliAl
Mně osobně se film neskutečně líbil, Cumberbatch je jeden z mích neoblíbenějších herců a dokázal Strange ztvárnit naprosto dokonale. Na filmu jsem byla 2x, jiné reality, multivesmír, astrální cestování, ovládání času a mystické energie, jojo tak to je moje ! 
Jo Cumberbatch byl trefa do černého. Můžeme u Marvelu nadávat na všechno možné, ale casting mají vždy perfektní :-) 
AliAl Offline
AliAl 07/11/2016 (7. listopadu 2016)
Mně osobně se film neskutečně líbil, Cumberbatch je jeden z mích neoblíbenějších herců a dokázal Strange ztvárnit naprosto dokonale. Na filmu jsem byla 2x, jiné reality, multivesmír, astrální cestování, ovládání času a mystické energie, jojo tak to je moje ! 
Elhonzo Offline
Elhonzo 30/10/2016 (30. října 2016)
Odpověd na #7168 příspěvek od S4TW
Já bych mu i tu osmičku dal :-), vlastně skoro i devítku, fakt se to totiž povedlo :-)
Já jsem si i s tou osmičkou pohrával, ale při odchodu z kina jsem prostě necítil že by to byla až taková pecka. Osobně je pro mě vždycky víc důležitější ten text, než to čísílko na konci. Protože se mi pak stává že za půl roku bych to u některých filmů klidně o bod...
S4TW Offline
S4TW 30/10/2016 (30. října 2016)
Já bych mu i tu osmičku dal :-), vlastně skoro i devítku, fakt se to totiž povedlo :-)
Minotaur.cz