KNIŽNÍ KOUTEK: Hluboký hrob

19. září 2016 fm.tua Diskuze (0)
KNIŽNÍ KOUTEK: Hluboký hrob

Začíná podzim a na pulty knihkupectví se dostává překlad dalšího genealogického thrilleru z pera Stevea Robinsona pod názvem Hluboký hrob.

Knihy Dobrovský
Jefferson Tayte, postarší obtloustlý americký genealog, se znovu pouští do pátrání, které ho i tentokrát zavede do Anglie. Jeho odbornou pomoc si vyžádala Eliza Grayová, které nedávno anonymně zaslaný kufřík prozradil, že je adoptovaná. Dříve patřil její pravé matce Philomeně Lasseterové a krom osobních potřeb se uvnitř nacházela armádní jmenovka, plyšový medvídek a starý výtisk knihy Paní Bovaryová. Tayte je pevně rozhodnut najít totožnost Eliziny pravé matky i jejího otce a také důvod proč se jí matka vzdala. Zpočátku jednoduchý případ se s příletem na anglický venkov komplikuje. Zdá se, že Elizina matka také vystupovala pod falešným jménem Mena Finchová. Proč se snažila skrýt své pravé jméno? Nijak nepomáhá ani fakt, že ke konci 2. světové války zmizela – nejen z povědomí své rodiny, ale také ze všech možných dostupných záznamů. Je možné, aby tehdy náctiletá dívka, zmizela s jistým americkým vojákem, jak naznačují rodinné báchorky, tak i armádní jmenovka přiložená v kufříku? Tayte se pouští do nepřetržitého pátrání za pomocí Eliziných anglických příbuzných Jonathana a Geraldiny Lasseterových. Čím více se blíží pravdě a odhaluje dávné rodinné tajemství, tím více se blíží ke smrtelnému nebezpečí…
 
Napínavé, čtivé, takřka mistrovské dílo v kategorii thriller. Po prvním románu Stopách v krvi, s nímž se neubráním srovnání, se Robinson zapisuje do povědomí českého čtenáře Hlubokým hrobem. Kostra příběhu je stejná jako v předchozím díle – sympatické postavy, zakázaná mladá láska, hrozba prozrazení tajemství, jež by potencionálně mohlo poškodit rodinné jméno. Teď ale autor přenesl příběh do bližší minulosti – atraktivního tématu druhé světové války. Hlavní postava genealoga Jeffersona Tayta je i tentokrát sympatická, obestřená původním klišé, nebojácná a zázračně (a stále realisticky) se dokáže dostat ze sebezapeklitějších situací.
 
V čtyřiceti devíti kapitolách rozložených na 270 stránkách sledujeme příběh z pohledu dvou důležitějších postav – z pohledu detektiva a z pohledu hledané osoby. Retrospektivní kapitoly, které sledují příběh Meny, příjemně a realisticky zachycují atmosféru období druhé světové války v Anglii očima náctileté naivní dívky. V předchozí knize časté pasáže z perspektivy záporné postavy, se v Hlubokém hrobě vyskytují zřídka a lehce podkreslují napjatou atmosféru.
 
Musím podotknout, že mé osobě to vyhovuje více a stavím Hluboký hrob příběhově i stylisticky před jeho první román. Jen samotný Prolog vyzařuje energii potřebnou pro pořádný thriller. Steve Robinson je očividně poučil ze svých chyb.
 
Poutavá zápletka nutí čtenáře k brzkému návratu ke knize. Není nijak složitá, přesto dokáže překvapit, až téměř potěšit, co se originality týče. Román vás při správné náladě doslova vtáhne do děje. Na konci je těžké ubránit se lítostivým pocitům a soucitu s postavami.

Steve Robinson

Hluboký hrob

ISBN: 978-80-88096-35-1

Mystery Press, 2016

překlad: Kateřina Niklová

vázná s přebalem, 320 stran

299 Kč

Steve Robinson

Steve Robinson je britský spisovatel s obrovskou vášní pro genealogii a pro psaní příběhů. Své znalosti zúročil zejména v románech s ústření postavou genealoga Jefferson Taytea. Jeho prvotinou se stál román "Stopy v krvi".

Jefferson Tayte

Série knih v hlavní roli s postavou Jeffersona Taytea. Tento muž je najímán lidmi, kteří se chtějí něco dozvědět o minulosti své rodiny. Některá tajemství jsou však příliš nebezpečná na to, aby byla odhalena. V sérii doposud v originále vyšlo 5 knih.

Verdikt

Shrnuto, podtrženo, Hluboký hrob je vynikající thriller s genealogickým tématem, rozhodně jeden z nejlepších, které je možno na českém knižním trhu sehnat.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku