Temná věž 01: Zrození pistolníka

16. srpna 2016 Morzael Diskuze (0)
Temná věž 01: Zrození pistolníka

Hlavní hrdina odjíždí do západu slunce na koni se svou milovanou vstříc světlejším zítřkům, nechávajíc všechny nepřátele mrtvé za sebou. Všichni známe klasická klisché spaghetti westernů, protože za dlouhou dobu své popularity vyždímaly z žánru snad veškerou originální látku. Může nás tu tedy ještě něco překvapit? Mám pro vás jen dvě slova, která by vás měla už sama o sobě přesvědčit – Stephen King.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Western, fantasy

Příběh:

Roland je sice ještě mladý, ale osud už k němu mocně promlouvá. Je potomkem jednoho z největších pistolníků, elitních bojovníků Společenství, kteří se snaží udržovat mír v zemi zdecimované velkou válkou.

Společenství má ovšem mocného nepřítele – Johna Farsona – člověka, jež se neštítí používat magii ani technologie mrtvých národů. Rolanda čeká vůbec první setkání s plány tohoto krutého muže, které ho jednou pro vždy změní.

O komiksu:

Tak jo, kecal jsem, lákat vás Stephenem Kingem na tuto knihu je trochu klamání tělem. I když je komiksová série Temná věž založena na sérii novel mistra Kinga, on sám ji nepsal. Každopádně i on byl s finálním výstupem talentů z Marvelu velmi spokojen a já se mu vůbec nedivím.

Jak jsem psal v úvodu, westerny už podle mého vyčerpaly studnici své látky do sucha a jen málokterý autor vás ještě dokáže něčím novým zaujmout. Temná věž to ale dokáže hned několika způsoby, ke kterým se ještě vyjádřím zvlášť: Originální průnik žánrů, poutavý styl vyprávění a sny-zhmotňující kresba.

Originální průnik žánrů

Nezapomněl jsem sice tvář svého otce, ale jeho lásku k westernovému žánru jsem bohužel nezdědil. Očekávám, že karmickým zadostiučiněním mi bude netečnost vlastních dětí vůči komiksům (už se na tuto variantu poctivě připravuju). Jsem dokonce člověk, který neviděl ani všechny filmy s Vinnetouem. Anomálie v domácnosti, kde jsou v knihovně všechny Májovky a každou neděli odpoledne v televizi běžel nějaký klasický western.

Pravidla a klasiky žánru mám sice nakoukané, některé i násilně (že jsem do nich musel nutit, nikdo mě knížkou netřískal) načtené, ale absolutně mě nebaví. Přesto se nebojím Zrození pistolníka zařadit mezi nejlepší a nejzábavnější věci, které jsem letos četl. Pokud tedy westerny nemusíte stejně jako já, nebo i víc, nebojte, tohle má do klasického westernu daleko.

Jo, ještě se sluší dodat, že jsem původní Kingovu sérii nečetl, takže jsem nevěděl do čeho jdu a i z toho důvodu jsem teď tak mile překvapený (samozřejmě už se chystám si ji při nejbližší příležitosti dokoupit a přečíst). Takže ani neznalost předlohy není mínusem. Komiksy se totiž odehrávají jako prequely před knižní sérií.

Temná věž je směcicí surovosti klasických westernů, mystičnosti a spirituality, lovecraftovské wierd-fiction, a mad maxovského dieselpunku (no jo, steam punk a cyber punk nejsou jediné punky). Vzniká tak svět, kde není zvláštní, že po klasické přestřelce s kolty někdo kouzlí, mluví o osudu, nebo jede ve starém tanku. Přesto ale vše funguje a zapadá.

King vytvořil opět něco naprosto originálního a unikátního. Pokud vám alespoň jeden ze zmíněných žánrů něco říká, pak vás komiks nemilosrdně vtáhne. Nemáte na výběr.

Poutavý styl vyprávění

Je fakt, že už nestíhám číst všechny komiksy, co tu vyjdou, ale zrovna mě nenapadá jediný, který by se stylem vyprávění této sérii podobal. Vševidoucí vypravěč já sám o sobě dnes v komiksech spíše unikátní záležitostí, ale vypravěč, který neví vše a některé věci se tam sám snaží otevřeně hádat, je zase něco jiného.

K tomu si připočtěte velmi specifický styl vyjádřování všech postav s kompletně postavenou mytologií a kulturními prvky a máte scénáristickou lahůdku. Celé to pak vytváří dojem velmi působivého a živého výletu do jiného světa.

O to více překvapující je fakt, že se pera nechopil King, ale Peter David. Ten jednak dokázal s Kingovým světem zacházet velmi obratně a druhak mu práce s komiksem prostě jde. Jen mi občas přišlo, že až moc nechává postavy kecat.

Sny-zhmotňující kresba

Jsou kreslíři, které poznáte ve vteřině, kdy komiks otevřete. Původem Korejec, Jae Lee, je přesně jedním z těch, kteří mají vlastní, dost specifický styl kresby. U nás ho bohužel můžete znát pouze ze série Před Strážci, kde měl na starost příběh Ozymandiase. Za velkou louží je to ale už hodně silné jméno a v posledních letech měl na starost třeba sérii Batman/Superman. Znám je ale hlavně pro svou práci u Marvelu a Image.

Jeho kresbu jsem sny-zhmotňující nenazval jenom proto, abych byl zajímavý, ale protože to sedí. Využívá převážně velké panely a celostránkové kresby, kde se soustředí hlavně na samotné postavy. Pozadí vykresluje spíše tak, aby ve vás vyvolalo nějaký pocit, konkrétní objekty uvidíte, jen pokud jsou nezbytně nutné. Zkrátka jako ve snu - vnímáte jen to, co je zrovna nutné, vše ostatní je rozmazané, na pozadí, dokreslující atmosféru.

Komiks je složený téměř výhradně z epický výjevů (jako kdyby je točil Zack Snyder) působících skoro mytologicky. Na nějaké komorní scénky tu zapomeňte. Hlavní hrdina proto často nevypadá ani jako člověk, ale spíš jako antická socha ve vší své majestátnosti a tajemnosti.

Verdikt

Zrození pistolníka je poutavý úvod do temné a nápadité série, která proplétá několik žánrů do fungujícího celku. Kresba i scénář (i když ho nepsal King) jsou na vysoké úrovni a myslím, že ani fandu původní série komiks neurazí. Pokud hledáte něco netradičního a máte rádi westerny, fantasy nebo dieselpunk, tak Temná věž se hned prvním dílem u nás zařadila na přední místa v pomyslném žebříčku těchto žánrů. Jeden z komiksů, které si letos vaši pozornost rozhodně zaslouží.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku