Morzaelovo zamyšlení #22 - Překonala Civil War Batmana se Supermanem?

18. května 2016 Morzael Diskuze (10)

Hype nebo dobrá filmařina?

Morzaelovo zamyšlení #22 - Překonala Civil War Batmana se Supermanem?

Vypadá to, že se k zamyšlením dostávám poslední dobou hlavně díky filmům. Příště bych už měl raději sepsat něco ke komiksům, ať to není tak monotónní. Nicméně s příchodem dalšího filmu MCU přistály do kapes Marvelu další kýble peněz a mokré kapesníčky uspokojených fandů jejich supr čupr filmového univerza. Měli bychom ale skákat nadšením? Dle mého zase tolik ne a rád bych vám vysvětlil proč.

Knihy Dobrovský

Abych alespoň částečně předešel obviňování z hejterství, tak hned na začátek řeknu, že jsem se u filmu bavil a z kina jsem odcházel spokojený. Captain America: Civil War dál pokračuje v tom, co Marvel umí, i když někdy až nemístně. Myslím tím srandy kopec na úkor zápletky a emocí.

Akční scény byly, s výjimkou té úplně první, dobře a přehledně natočeny, choreografie soubojů byly taky super. Práce s postavami byla, co se prostoru týče (všimněte si, jak jsem tady specifický), zvládnuta opravdu parádně a měli jste z filmu pocit, že na každého se dostalo.

Jenže marvelovští fandové prostě nemohli držet zobák. Nemohli si prostě s kámošema užít tenhle fajn filmek a okamžitě nevpálit konkurenčnímu DC pár machistických poznámek o tom „jak se to má dělat“. A právě tyhle kecy mě motivovaly k napsání tohoto zamyšlení, kde bych rád poukázal, že nic není dokonalé a Civil War už vůbec ne. A jelikož je to zamyšlení, tak pozor SPOILERY dále.

Občanská válka?

Že film neobstál předloze, to je samozřejmé. Millarův event byl krásnou eskalací dlouholetého budování Marvelovského komiksového univerza a všech postav v něm. Něčeho takového prostě nedosáhnete ani s 50 filmy. Ale se surovinami, které měli režiséři k dispozici, vykouzlili hodně.

Co mě ale mrzelo bylo upozadění zápletky ohledně registrace superhrdinů. I když promo spoty k filmu ukazovaly debaty moderátorů a veřejnosti ohledně přijetí nebo nepřijetí aktu o registraci, ve filmu byla tato civilní složka vynechána. Řešilo se to zde pouze v rovině hrdinů a pak samotné OSN potažmo představitelů USA.

Chtěl jsem vidět rozštěpenou společnost, rozkol názorů a hodnot mezi běžnými lidmi – morálka vs etika. Občanská válka přeci nebyla jen o hrdinech, kteří si dají do zubů, ale bylo to o rozporu, který prorostl veškerou infrastrukturu společnosti v USA (něco jako naše prezidentské volby :)).

To vedlo k onomu velkému gestu, kdy se Capa vzdal v rámci zachování integrity – Civil War totiž nebyla válka mezi hrdiny, ale mezi lidmi. Že film neukázal onu občanskou složku je dle mého názoru ohromná chyba, která ubírá na podstatě příběhu. Marvel tak odsunul ideologický rozpor a vyměnil ho za osobní drama. Čímž opět dokázal, že umí plodit jen plytký typ filmů bez vyšší myšlenky.

Motivace

Pro mě osobně největší zklamání filmu. Všichni marvelovští chvastouni vychvalují práci s postavami a jejich motivacemi. Viděli ale ten film vůbec? Místo Občanské války by se měl jmenovat „Zabili mi rodinu“.

Zemovi zabili rodinu, proto se rozhodl zničit Avengers. Black Pantherovi zabili tatínka, proto se rozhodl zabít Buckyho. Bucky zabil Iron Manovi tatínka a maminku, proto se Tony rozhodl zabít Buckyho.

Menší flashback: Quicksilver a Scarlet Witch (Starkova technika nám zabila rodinu, proto zničíme Avengers), Ivan Vanko (Iron Man 2), Malekith (Thor: Temný svět), Drax, Gamora, Ronan… děláte si ze mě srandu? Vážně vám tohle ohrané téma „pomsta za smrt blízkých“ nepřijde trapné? A ani když je TŘIKRÁT v jednom filmu? Připočtěme i maminku mrtvého syna, která dá Tonymu bídu hned z kraje filmu. Ano, tento typ motivace může být výborným hnacím motorem pro postavy a příběh, když se to udělá dobře a s citem. Jenže tohle už je vyloženě nucené hraní na city – umělé a prvoplánové.

Pardon Marvele, moji míru únosnosti pro laciné zápletky jsi už dávno překročil. Chápu, že seriály jsou o něčem jiném, ale sakra Kingpin a Kilgrave dosahují kvalit, kterým vy jste se ve filmech ani nepřiblížili. Když se tedy budeme bavit o záporácích. Vaší plejádu villainů zachraňuje jen Loki, a co si budeme povídat, z větší části za to může Tomovo charisma. Zemo byl dosud nejzbytečnější a nejgeneričtější záporák, co jste si vycucali z prstu. Dobrá práce.

Finální twist

Už ani nepočítám, kolikrát jsem viděl nějaké posměšné meme na BvS finále a Marthu. Že prý je to stupidní a nepravděpodobné vyústění filmu, že prý Marvel to zmáknul líp.

No, pomiňme fakt, že kvalita videa, které mělo být tím vrcholným zvratem filmu, byla až překvapivě dobrá na začátek devadesátých let. Co už je ale podezřelé – že uprostřed lesa byla kamera (z jakéhosi důvodu), že celá scéna byla nasvětlená jedinou lampou v okolí, že Bucky (naše legendární postava, o které si do filmu Winter Soldier nikdo nebyl jist, že existuje), si celkem lážo plážo pozabíjí všechny své terče a až pak zničí kameru? Em, cože? Chyběly už jen nápisy se šipkami: „Tohle je Bucky“ a „Tohle jsou tvoji rodiče“.

Já nepotřebuji ke své spokojenosti hledat na filmech chyby. Rád na ně koukám, rád si je užívám a pokud to není vyloženě debilní, nerejpu. Ale nerozumím lidem, kteří jednou rukou vypíchnou každou chybu na BvS a druhou vám píší seznam, proč byl Civil War nejlepší film MCU a jak to DC natřela.

Civil War má chyby – logické i scénáristické. Nemusí vám vadit, ale jsou tam. Proto si myslím, že ta adorace filmu a vyzdvihování nad BvS je dosti přehnaná a nefér, a že oba filmy mají slabé i silné stránky, ale nemají si moc, co vyčítat.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 18/05/2016 (18. května 2016)
Odpověd na #7038 příspěvek od jardoom
V tomhle máš možná pravdu. Ostatně DCCU zatím moc nepředvedl, takže fanoušky nasbírat nemohl. MCU už má dlouholetou tradici a tím pádem větší zástup fanoušků. Navíc tolik od začátku nelpí na znalostech komiksové světa, což je naprostý opak toho, co předvedl BvS.. To ale neomlouvá, že na BvS flušou i komiksáci,...
Tak ono jde také dost o to, že Marvel si nějaké ty roky budoval svůj svět, než začal vypouštět trochu složitější zápletky, ve kterých musíš hledat spojitosti a odkazy. Za to DC na to šlo úplně blbě a hned vrhlo diváka do guláše, který byl dokonce gulášem i pro komiksáky,...
Morzael Offline
Morzael 18/05/2016 (18. května 2016)
Odpověd na #7038 příspěvek od jardoom
V tomhle máš možná pravdu. Ostatně DCCU zatím moc nepředvedl, takže fanoušky nasbírat nemohl. MCU už má dlouholetou tradici a tím pádem větší zástup fanoušků. Navíc tolik od začátku nelpí na znalostech komiksové světa, což je naprostý opak toho, co předvedl BvS.. To ale neomlouvá, že na BvS flušou i komiksáci,...
Přesně jak říkáš... je to logické, že CW má větší základnu fanoušků, budovala si jí taky roky, je to stravitelnější film, což je za mě mínus. Ale přesně nechápu nějaké komiksáky v tomhle :-/
Elhonzo Offline
Elhonzo 18/05/2016 (18. května 2016)
Odpověd na #7036 příspěvek od Morzael
Dejme tomu, že tam ty kamery měla Hydra schválně (protože přesně věděla, kde Bucky to auto srazí :D), proč jí ale potom rozstřelil? Jak jsem psal, tohle je pak už na úsudku každého, někomu nesedl konec BvS, mně zas CW. Jinak souhlas s Lukášem, neříkám, že CW byl odpad a BvS top, líbily se mi oba filmy, ale oba měly...
Kdo říká že byla jediná ? Nebo že Bucky přesně nevěděl kde je má srazit ? Kameru pak zníčil aby se to nenašlo při vyšetřování. Jasně Hydra (S.H.I.E.L.D.) ve finále mohla poslat někoho ze svých agentů aby to vyšetřovali a neuspěli, ale to už se v tom moc šťouráme :-D ....
jardoom Offline
jardoom 18/05/2016 (18. května 2016)
Odpověd na #7033 příspěvek od S4TW
Já si myslím, že pro nezaujatého diváka byla Civil War daleko srozumitelnější a tudíž asi lepší. A jelikož Marvel má daleko větší filmovou fanouškovskou základnu, tak není divu, že BvS končí o dvě třídy v hodnocení níž, než Civil War. Mě osobně se Civil War také líbilo víc, především díky postavám a hercům,...
V tomhle máš možná pravdu. Ostatně DCCU zatím moc nepředvedl, takže fanoušky nasbírat nemohl. MCU už má dlouholetou tradici a tím pádem větší zástup fanoušků. Navíc tolik od začátku nelpí na znalostech komiksové světa, což je naprostý opak toho, co předvedl...
jardoom Offline
jardoom 18/05/2016 (18. května 2016)
Odpověd na #7035 příspěvek od Morzael
Cywe kluci, já to ještě ani nevypustil a vy už mi to komentujete :D 
To víš, dobrej článek je cítit na sto honů už předtím, než ho někdo napíše :D četl jsem to písmeno po písmenu, hned jak si to psal :D
Minotaur.cz