Serpens Levis: Ve smyčkách hada

22. dubna 2016 jardoom Diskuze (0)
Serpens Levis: Ve smyčkách hada

Tento rok se náš komiksový trh dočká i pár českých počinů a mezi nimi je komiks jménem Serpens Levis a vydalo jej nakladatelství Edika, které vypadává pod záštitem Albatros media. Jak se tento komiks líbil naší redakci se dozvíte v této recenzi.

Knihy Dobrovský

Někdo už možná o tomto komiksu něco málo slyšel. Původně se totiž jedná o komiks, který vycházel v ABCčku v ročnících 2011-2012 a zasadil se o něj scénářem tajemný Gunwirth a kresbou Michal Kocián, který je v českém komiksu známou osobností.

Co se scénáře týče, Gunwirth v tomto komiksu nechal vyklíčit zajímavé postavy, které ale pořád letí kupředu a člověk se k nim nestihne uvázat. Jde poznat, že je komiks sepsaný celkem narychlo a je cítit, že ze strany ABC byl scénárista velmi omezen a nejspíš mu nebylo dopřáno tolik prostoru.

Scénář totiž nelogicky letí strašně moc kupředu a vy si díky tomu všímáte zřejmých nedostatků a děr, které jdou vidět hlavně při seznámení dvou hlavních postav, kdy se vlastně po jednom dialogu stanou neznámí lidé parťáky až za hrob.

Uspěchanost komiksu je dle mého názoru jedinný problém, který zde vyvstal. Scénář je totiž celkem nápaditý a opírá se o zajímavý žánr, kterým bezpochyby steampunk je. Scénárista navíc vymyslel velmi dobrou zápletku a také postavy, což platí jak u klaďasů, tak záporáků.

Kresba v tomto komiksu je pro pana Kociána typická. Vidět tohle můžeme v téměř každém jeho komiksu. Když jsem komiks otevřel, ihned jsem si vybavil Generála Fajtla, Husa i Stopu Legiońářů. Naopak vůbec bych neřekl, že tenhle pán kreslil Tomanova Kruana.

Musím uznat, že Kocián kreslí výborně a v případu Serpens Levis to platí dvojnásob. Ona mu totiž doba minulá velmi sedí a když jsem pozoroval panely, ve kterých vykresluje Pražskou architekturu či špinavé podzemní zákoutí, byl jsem velmi spokojen, že něco tak hezkého umí i umělci v tuzemské komiksové scéně.

Kresba je temněji laděná a to hlavně proto, že se většina děje odehrává v noci či podzemí. Ke komiksu to pasuje, a to hlavně díky tomu, že v něm vidíme i jisté prvky hororu. Kocián v tomhle komiksu opravdu předvedl, že má cit a svoji práci odvedl na výbornou. Užíval jsem si hlavně pohled na jím vykreslenou Prahu a také perfektně sladěné steampunkové prvky.

Myslím, že ze strany Ediky byl tohle velmi dobrý tah, protože je tohle kvalitní komiks, který si zasloužil vlastní knihu. Byla by totiž škoda, kdyby něco takového bylo zapomenuto v archívu ABC. Doufám také, že se tato recenze stane výzvou, která je adresována autorům, protože tohle si zaslouží pokračování a myslím, že jej nejeden čtenář uvítá.

Verdikt

Je opravdu velká škoda, že scénář na začátku strašně moc spěchá dopředu, protože bez téhle vady by bylo vše naprosto v pořádku. Můžu ale s klidným svědomím říct, že tohle je komiks, který se sice mezi české legendy nedostane, ale rozhodně je to jedno z nejlepších děl posledních let a co se žánru týče, v této oblasti předčil veškerá má očekávání.

Albatros Media
Za spolupráci děkujeme mediální společnosti Albatros Media, nabízející pod značkami dvanácti samostatných nakladatelství Albatros, BizBooks, CooBoo, CPress, Computer Press, Management Press, Edika, Motto, Plus, XYZ, Fragment, B4U Publishing a v koedičním projektu s ČT Edice České televize široké spektrum mediálních produktů - knih, e-knih a audioknih.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku