Rozhovorujeme: Comics Point a BB/art

18. dubna 2016 Morzael Diskuze (0)
Rozhovorujeme: Comics Point a BB/art

Rok 2015 je sice už dávno za námi, ale nám se ještě podařilo získat zpětné zhodnocení od jedněch z největších hráčů na poli vydávání a prodeje komiksů u nás - BB/artu a Comics Pointu. Navíc každý přihodil i náhled do dalšího roku a odpovědi na pár otázek, které české čtenáře už delší dobu pálí.

Na naše všetečné otázky odpovídali: Rudolf Vrábel (vládce Comics Pointu :)) a Martin Buchal (majitel nakladatelství BB/art).

Knihy Dobrovský

Začneme tou tradiční a ohranou otázkou: Jak hodnotíte zpětně rok 2015 z pohledu nakladatelství a z pohledu Comics Pointu?

Tady odpovím pouze za Comics Point, za BB/Art je většinou odpovězeno v dalších otázkách níže...

Rok 2015 byl z pohledu Comics Pointu stejně úspěšný jako ty předešlé. Tady to musíme zaklepat. Jakožto prodejní síť samozřejmě hovořím hlavně o prodejích, kdy se opět zvýšil zájem o pop kulturu a udržel se zájem o komiksy obecně.

Vánoční sezóna pro nás byla opět náročnější než ta předešlá a určitě tak padl i rekord v pití kávy a energetických drinků u všech našich zaměstnanců. Určitě byl pro nás největší úspěch postup Comics Pointu do užšího výběru Eisner Awards v kategorii Spirit of Comics Retailer Award.

Potěšil nás větší počet pozitivních ohlasů a reakcí na Comics Point od českých a slovenských zákazníků a fanoušků, zvláště když vezmeme v úvahu, že Česko exceluje hlavně v počtu negativních příspěvků. Takže to můžeme brát za velký úspěch ;)

Kdybych měl vybrat jednu akci nebo událost, která mě za Comics Point v roce 2015 utkvěla nejvíc v paměti, byl by to asi Batman Day, který se povedl více, než jsme po pravdě očekávali a atmosféra byla fantastická, na čemž mají zásluhu hlavně cosplay organizace a lidé okolo nich, kteří se na akci podíleli.

(zdroj: Comics Point FB - Batman Day 2015)

Loňský rok nebyl ze strany BB/artu příliš štědrý, co se nadílky komiksů týče, a podle předběžného plánu na první pololetí to letos vypadá velmi podobně. Vím, že to záleží především na tržbách, ale přeci jen vaše čtenáře určitě zajímá, jestli tímto tempem budete pokračovat i v letech příštích, nebo se jedná jen o momentální úsporné opatření?

Loňský rok byl opravdu chudší, co se vydaných titulů týče, alespoň pokud ho srovnáme s dvěma předešlými, ale pořád byl bohatší než starší léta před nimi.

Minulý rok byl hlavně velký blok ve schvalování ze strany vydavatelství DC Comics, které se snad poprvé ve své historii kvůli úsporným opatřením stěhovalo. A to nejen z budovy do budovy, ale rovnou do jiného státu. Což byl dost zásah pro zaměstnance a dlouho s námi nikdo nekomunikoval. Což je velký problém, pokud 2 měsíce plánujete vydat tituly, které z 90% tvoří jedno vydavatelství a nemůžete rozjet práce ani na jednom, dokud nedostanete povolení.

Letos je již komunikace se zahraničím v pořádku, musíme ale krotit naše nadšení, zvláště vydávání titulů každý týden, které se ukázalo jako ne zrovna optimální vzhledem k tomu, že naše portfólio titulů není zase tak žánrově pestré. 

Oproti minulým rokům jsme se také více zaměřili na v ČR rostoucí superhrdinský žánr a fanoušci tak začali být frustrováni, že si nemohou pořídit vše vzhledem k tomu, kolik komiksů již u nás měsíčně vychází. Tohle se již ale mění, český čtenář komiksů už stále více chápe, že si může vybírat, jak mezi žánry, vydavatelstvími, tak třebas mezi typem vazeb a cenou.

Letos jsme původně chtěli udržet tempo cca 1-2 komiksy do měsíce, což se ale od února tohoto roku změnilo kvůli novému projektu, který vytěžuje všechny naše spolupracovníky a externisty na maximum. Doufejme, že změnilo k lepšímu. Fanoušky mangy a evropských sérií (mimo britskou tvorbu) ale zatím nepotěšíme. Tam tento rok nic neplánujeme.

Vloni jste všechny jistě příjemně překvapili dotiskem dvou vyprodaných kultovních komiksů – V jako Vendeta a Z pekla. Jsou v plánu ještě nějaké dotisky vyprodaných kousků? Velká sháňka je především po prvním dílu Swamp Thinga, prvním dílu Batman: Dlouhý Halloween, ale třeba Pod dekou od Craiga Thompsona je také beznadějně vyprodané.  

Dotisky v plánu jsou. První by mohl být s největší pravděpodobností Swamp Thing.

Z toho, co sleduji na sociálních sítích, by se vaši čtenáři dali téměř rozdělit do dvou táborů. Jeden jede na vlně superhrdinských komiksů a druhý je rozmlsaný aktuálně vycházejícími peckami v zahraničí od liberálnějších nakladatelství, jako je třeba Image Comics. Zaměřme se nejprve na první tábor. Nemilosrdné vlně Ultimátních komiksových kompletů se zdá u nás vzdoruje hlavně vaše nakladatelství vydáváním New 52 sérií od DC. Máte v plánu pokračovat ve všech rozjetých sériích, nebo chystáte nějakou ukončit?

V plánu je pokračovat s Batmanem (Detective Comics, The Dark Knight), Harley Quinn, Justice League, Wonder Woman. Se Supermanem se ještě uvidí. Jeho prodeje nejsou zrovna optimální. Naopak bychom chtěli ještě letos vydat něco nového z New 52. Ale zatím se smlouvy připravují...

Série Batman: Temný rytíř končí čtvrtým svazkem, u nás vyšly už tři. Máte už vymyšleného nějakého náhradníka za tuto sérii? Nabízí se třeba mezi fanoušky velmi populární série Batman: Eternal.

Náhradu zatím nemáme.

Když je řeč o Batmanech, je kromě New 52 sérií v dohledu vydání i nějakého staršího kousku? Ve vzduchu už třetím rokem visí Batman: Black Glove, nebo pokračování Batman & Robin od Granta Morrisona.

Starší Batmany zatím ne, možná později v rámci nějaké sebrané výroční knihy podobně, jako tomu bylo u Jokera: Oslava 75. výročí. U Batmana & Robina ještě uvidíme, série je to povedená, ale v ČR příliš ohlasů nemá a to ani mezi fanoušky. První svazek funguje i jako samostatná kniha, tento rok tedy zůstaneme jen u první.

Na Granta Morrisona bych navázal a musím se prostě zeptat na otázku, která mi už vrtá hlavou delší dobu. Nezvažujete vydání All-Star Supermana? Obecně se bere jako jeden z nejlepších komiksů od Granta Morrisona a řadí se mezi špičku superhrdinského žánru. Celkem se divím, že ho tu ještě nikdo nevydal. Spolupráce Grant Morrison/Frank Quitely i u nás sklidila za komiks MY3 výborné ohlasy.

Uvažujeme už dlouho, ale přednost nyní dostal jiný, stejně oceňovaný Superman a to Země jedna (Straczynski). Vzhledem k aktuální popularitě muže z oceli, viz výše, asi All-Star Superman tak brzy nebude. Komiks MY3 sklidil pouze výborné ohlasy, nikoli prodeje, bohužel.

Přesuňme se teď k táboru těch „rozmazlených“ čtenářů :). Loňské vydání jedné z nejoblíbenějších vycházejících sérií na světě – Sága – sklidilo výborné ohlasy. Vlastně byla Sága fanoušky hlasitě propagována dlouho před vydáním. Nezvažujete vydání nějaké podobně populární série? Na Facebooku ve skupinách zabývajících se komiksy člověk celkem jasně pochytí, o jaké série je velký zájem: Fatale, Wytches, The Fade Out, Rat Queens,…   

Všichni čtenáři by měli být rozmazlení a rozmazlováni :). Jinak by se jednalo o trochu diskriminační dotaz :). V hledáčku máme cca 100 sérií, které se častěji objevují u fanoušků nejen na Facebooku.

V době těchto odpovědí už dokonce budou frčet zase jiné a na tyto si vzpomene málo kdo, proto je potřeba vybírat spíše ze sérií, které se v ohlasech objevují častěji, pravidelně a obvykle již nejsou úplné novinky. U novinek je totiž zájem vždy větší a postupem času opadá.

Vzhledem k tomu, co jsem uvedl v odpovědi hned na druhou otázku, by se nám vydání 100 titulů ročně dost bilo s plánem ;). Určitě se s tím ale popereme a vybereme. Fatale je u nás pořád mezi prvními v pořadí zamýšlených komiksů k vydání.

Hodně čtenářů vloni znejistilo ukončení série DMZ pro nízké prodeje. Bojí se, že bude takto ukončena i série 100 nábojů. Jsou tyto obavy opodstatněné, nebo tuto sérii už určitě dovydáte?

Vzhledem k tomu, že v listopadu vyšel po opravdu, ale opravdu dlouhé době nový díl, který se vleče stále na vlně nezájmu... to pořád nevzdáváme a 100 nábojů dovydáme!

Naši čtenáři by nás jistě ukamenovali, kdybychom se nezeptali i na další vaše rozjeté série. Jak to vypadá s Americkým upírem, sérií Planetary, Ennisovou Bandou a Punisherem? U Ellisovi série jste se nechali slyšel, že ty dva díly už dovydáte, nezměnilo se tedy v tomto směru nic?

Pořád se snažíme najít řešení. Hlavně u Bandy, která je v prodejích téměř stejně špatná jako DMZ, ale je to prostě naše srdcovka a z výše uvedených je to jediná série, která na sebe přímo navazuje a čtenáři tak zatím nedostanou zakončení...

Planetary má do konce jen krůček, první knihy se ale zatím dají číst celkem samostatně. Pokud porovnáme vydání závěrečného sešitu v USA od toho předposledního, jenž trvalo 5 let, jsme na tom ještě dobře, tak snad tuto dobu nepřekročíme :)

Americký upír – horor, kde ani Kingovo jméno na první knize nezabralo... Pořád se ale dá číst samostatně.

Punisher naštěstí funguje úplně samostatně a každá kniha je uzavřená. To ale neznamená, že bychom nechtěli vydat jak další Ennisovy, tak Aaronovy díly, jenž jsou stejně dobré, ne-li lepší.

Budete se i nadále držet vydávání limitovaných edicí u New 52 sérií? Případně chystáte nějaké jiné, speciální limitované edice?

Ano, zatím budeme vydávat jak limitované, tak vázané a brožované verze, ať je na výběr. Líbí se nám zahraniční „absolute“ edice, uvažujeme o některých, v přípravě je ale zatím nemáme.

Candide od Karla Jerieho by měl být uzavřen třetím dílem. Máte nějaké zprávy, jestli se závěrečné knihy dočkáme opět až za 2 roky, nebo spíše dříve?

To by byl dotaz spíše přímo na Karla. Každopádně Karel zatím tvoří v duchu evropských mistrů a tedy podobným tempem - jedno album za dva roky, což nám vyhovuje a zatím jsme neslyšeli opak ani od fanoušků, takže bychom Karla neradi do něčeho tlačili a ten nemusel uspěchat proces tvorby.

ComicsPoint vloni uspořádal speciální den Batmana s akcemi na zboží související s touto postavou. Jsou v plánu na rok 2016 nějaké podobné akce?

Určitě v roce 2016 budeme opět pořádat Batman Day.

Za poslední tři měsíce proběhlo pár soutěží, dvě vlastní kino projekce (Deadpool a Batman v superman), akce na Star Wars omnibusy... a v podobném duchu bychom rádi pokračovali i další měsíce v tomto roce, blíží se Star Wars den, končí soutěž Batman v Superman a blíží se také projekce filmu X-men: Apokalypsa, která je ještě v jednání.

Také bychom rádi dodrželi alespoň jednu besedu či podpisovou akci s nějakým tvůrcem jako doposud, akce neplánujeme více dopředu, takže ještě uvidíme.

Tržby a fanoušci stranou. Kdybyste si mohli vydat nějaké komiksy pro sebe, kdo jsou vaši favoriti?

K tomuhle bych se mohl vyjádřit jen jako jednotlivec, ne za celé vydavatelství. Pokud bychom vzali BB/art a Comics Point dohromady, bylo by to opravdu velké množství – každý preferuje něco jiného a asi bychom je museli vyčlenit podle tvůrců, především scénáristů.

Určitě nějaké z vyhlášených sérií uvedených výše, každopádně favoriti jsou už za ty roky myslím jasní – Brubaker, Ennis, Millar, Ellis, Morrison, Moore, Vaughan... To, že jsou zde ale vypsáni jako favoriti, rozhodně neznamená, že upřednostňujeme jen je a nedáváme šanci nikomu dalšímu, aby si to čtenáři nyní nevyložili jinak.

A na závěr bych se chtěl zeptat, jestli má BB/art nebo Comics Point pro fanoušky nějaké zvláštní překvapení na rok 2016, případně jestli byste čtenářům rádi něco vzkázali?  

Za Comics Point bude malých či větších překvapení určitě více, to tak nějak udržujeme každým rokem ;). Za BB/art může být překvapením nový projekt nastíněný ve druhé odpovědi, ze kterého doufám budeme moci brzy odhalit více.

Závěrem za Comics Point díky všem věrným zákazníkům, fanouškům a spolupracovníkům, kteří se k nám vracejí třeba jen na prohození pár slov na prodejně, zmíní milým slovem v emailech a tvoří či pomáhají s akcemi a tvorbou za naší podpory.

Za BB/art platí díky naší částečné provázanosti to samé a samozřejmě vždy je na místě speciální poděkování navíc za výdrž. Vydávání komiksů v ČR se za poslední roky zlepšilo natolik a na trhu je již tolik dostupných titulů a sérií, že nám mohou závidět i některé okolní státy a tím teď opravdu nemyslím Slovensko, to bereme pořád jako jeden trh společně s českým.

O to víc může být pro zahraničního fanouška překvapením, že toto navyšování úrovně a množství titulů je prací pouze několika málo vydavatelství a to v rozmezí „pouhých“ patnácti až dvaceti let. Což je v poměru s okolními státy, kde se komiksový trh formoval více než půl století, celkem výkon, to se musí uznat.

Je asi všem jasné, že dokonalé to nebude nikdy a že je pořád co dohánět. Vydávat komiks pořád není lehká věc, vydávat komiks pro fanoušky, to je extra náročná věc. To neplatí jen v komiksech a ne jen v ČR. BB/art si ale vybral tento boj a musí se s tím poprat.

Vyřadit nedokončenou sérii je těžká věc i pro nás, to my jsme v první řadě této sérii věřili, my ji, třebas na doporučení fanoušků, vypustili na český trh a bohužel je tak i na nás její uzavření, pokud je to nutné, abychom se pohnuli dál. To musí řešit každý vydavatel, každý výrobce, každý produkční... U specializovaných vydavatelství na českém trhu to platí dvojnásob.

Díky za poskytnutý prostor a ať se ComixZone daří!

My mockrát děkujeme BB/artu, Comics Pointu a speciálně panu Vrábelovi za vyčerpávající odpovědi a náhled do vydávání komiksů u nás. Přejeme hodně úspěchů do dalších roků a mnoho spokojených čtenářů!

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz