Živí mrtví 16: Ten velký svět

7. dubna 2016 S4TW Diskuze (0)

Je na čase přestat přežívat a začít zakládat civilizaci.

Živí mrtví 16: Ten velký svět

Komiksová série Živí mrtví si již bezpochyby vybudovala velké jméno ve světě komiks a to včetně našeho malého trhu. Důkazem je, že již vyšla 16. kniha. S tím ovšem vyvstává další otázka. Je tato série stále tak kvalitní, jako tomu bylo dosud? Má vůbec tato série ještě co nabídnout? Dokáže nás dvojice Kirkmand & Adlard ještě něčím překvapit? Na to z části dokáže odpovědět kniha, kterou budeme nyní recenzovat.

Knihy Dobrovský

Příběh Živí mrtví pokračuje stále dál. Rickova skupinka se už, jak se zdá, vzpamatovala z posledního nepříjemné konfliktu. Ovšem věci mají k idylce hodně daleko. Zásoby se tenčí a po více než dvou letech v post apokalyptickém světe se opravdu hodně špatně shánějí nové. Skupina se vydává dále ze své osady, avšak ani to nestačí. Ale právě na takové výpravě potkají novou tvář, samotného Ježíše.

Po kratší rozmíšce jim vypráví o skvělém společenství komunit, které mezi sebou vzájemně obchodují a pomáhají si. Ale přesvědčit někoho, jako je Rick, není vůbec lehké, o čemž se přesvědčí I Ježíš. Nakonec se to nějak povede a Rick společně s několika dalšími se vydává do Hilltopu. Zde se opět něco vyhrotí a Rick zjišťuje, že nic není v tomhle světě ideální, ale I přesto vidí před sebou mnohem lepší budoucnost, než doposud, akorát to bude něco stát.

Kirkman opět přichází s něčím novým. Tentokrát je to mnohem větší společenství, než jsme doposud byli zvyklí. I přesto se neubráním pocitu, že se jedná o již zaběhlý standart. Byl tu nějaký konflikt, ten se podařilo vyřešit. Chvilku je klid, postavy se vyvíjí,. Pak přijde něco nového, co skupinu překvapí, ta cítí, že by mohlo být lépe. Ovšem opět je to přivede k dalšímu potencionálnímu konfliktu. A to je I tento případ, ale pořád je to skvělé, pořád to baví a pořád jsou v tom nové nápady I myšlenky, I když základní koncept je furt stejný.

Myslím si, že toto dílo je o něco méně o pocitech, myšlenkách a vztazích mezi postavami, a to I přesto, že se jedná o ‘klidný‘ díl. Tentokrát nám autor přináší novou myšlenku, která se tu popírá, pak rozebírá a nakonec přijímá. Tou myšlenkou je obnovení civilizace a snahou začít žít a ne jen přežívat.

Není tu sice pořádná akce, není tu ani rozebírání jednotlivých postav, ale světe div se, pořád je tato série neuvěřitelně zábavná a to i když se na první pohled vůbec nic neděje. Kirkman je jednoduše skvělý vypravěč, jeho postavy jsou uvěřitelné a originální. Pořád je to především o lidech a ne o zombících, kteří jen dotvářejí atmosféru.

Ačkoliv se to zdá k neuvěření, tak tato série pořád baví a to i ve své šestnácté knize. Autor, jak se zdá, svá témata ještě zdaleka nevyčerpal a na konci knihy nám slibuje, že tohle byla jen taková menší atrakce před pořádnou horskou dráhou, která na nás bude čekat v knize číslo 17. A nejspíš i v těch dalších.

Ke kresbě není co dodávat, já ji považuji za naprosto perfektní, atmosférickou a výstižnou. Adlard, ale i Rathburn, vytvořili dokonalý tým s Kirkmanem a my tu díky tomu máme parádní sérii, která se čte jedna báseň.

neustálé rozvíjení příběhu, přidávání nových věcí, postavy, kresba, atmosfére
pořád se jede podle stejné šablony (ale funkční)

Verdikt

Živí mrtví #16: Ten velký svět je komiks, který má pořád co nabídnout. Kirkman má pořád nějakou koncepci, kterou jede pořád dokola, ale neustále ji obohacuje o nové a zároveň skvělé a zajímavé prvky. I když se zdánlivě nic neděje, tak stejně hltáte jednu stránku za druhou. A nejlepší na tom všem je, že víte, že další díl bude stejně tak dobrý. Takže, kdo tuto sérii ještě nečte, tak to okamžitě napravte, jelikož se jedná o jednu z nejlepších sérií, které v současnosti vycházejí!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz