Ultimátní komiksový komplet #085: Marvel počátky - 60. léta

28. března 2016 S4TW Diskuze (1)
Ultimátní komiksový komplet #085: Marvel počátky - 60. léta

Tak jsme zpět s hodnocení Ultimátního komiksového kompletu. Tentokrát se podíváme do dávné historie, vlastně nic staršího nás v rámci tohoto kompletu nečeká, jelikož se jedná o úplně první díla, která v Marvelu vyšla. A mají stále své kouzlo nebo se jedná o starý škvár, který dnes již nikoho nevytrhne? Nejspíš na to má každý trochu jiný názor a to i včetně našich třech milých redaktorů. Jdeme na zlatá šedesátá. 

Knihy Dobrovský

S4TW

Co se vůbec dá říct k takhle zásadním komiksům, které navždy ovlivnily nejen svět Marvelu, ale komiksový průmysl vůbec? Dá se to vůbec nějak objektivně hodnotit? No, z mojí strany asi moc ne, i kdybych chtěl (jakože nechci), tak bych nedokázal něco tak zásadního hodnotit špatně. Tak se aspoň pokusím shrnout, co z tohoto booku vlastně cítím.

Pokud bych to měl brát z dnešního pohledu, tak komiks trpí klasickými věcmi, kterými trpí všechny komiksy z té doby. Opět je zde opravdu velké množství textu, což čtení dosti zpomaluje a nemáte takový ten pocit svižnosti a příjemného odsýpání. Samozřejmě, že spousta použitého textu je absolutně zbytečná, ale to už jsou hold zlatá šedesátá. Ano, postavy se občas místy chovají dosti naivně a vůbec některé scénky či dialogy jsou úsměvné. Ale ve finále musím říct, že scénáře jsou ve většině případů velice zdařilé a taková ta základní kostra, myšlenka, ten nápad, to je něco, co ani po padesáti letech nevyčpí.

Naopak, spousta tvůrců si dodnes z těchto scénářů berou inspiraci a já v tomto směru musím vyzdvihnout především Spider-Mana, Avengers a Daredevila, ty scénáře jsou absolutně parádní. Moc neztrácí ani X-Meni, Iron Man, Hulk a Fantastic Four. Jedině Ant-Man a Ant-Man s Wasp, jsou i na tu dobu dosti podprůměrné komiksy, do teď se směji tomu, jak Marie Pymová propaguje USA jako tu báječnou zemi J.

Samozřejmě, že i kresba té doby je s tou dnešní nesrovnatelně jinde. Ale jestli jsou někdo ikony té doby, tak je to Ditko a Kirby, ovšem nejvíce jsem si užil kresbu Billa Everetta (Daredevil), to byla neskutečná paráda a pastva pro oči. Známka v tomto případě hraje pramalou roli. Tuhle knihu by si měl přečíst každý, kdo aspoň trochu holduje superhrdinskému komiksu. Je to taková Bible Marvelu, kde byly položeny základní kameny, ze kterých vzešel celý Marvel Universe. Já osobně jsem si komiks užil narámně, až na dva sešity to byla slušná jízda a konečně jsem zjistil, proč je Stan Lee takovou ikonou, jakou je. 

 

8/10

 

Elhonzo

UKK zase po delší době dostálo svému názvu a přináší nám něco důležitého. A co může být důležitějšího než originy těch nejznámějších postav, co dané universum nabízí. Po více než 60 knihách jsou nám konečně ukázána první dobrodružství a první výskyty mnoha oblíbených postav. 

Kniha obsahuje celkem 10 sešitů, což znamená že je to docela špalík.  A nebudu lhát kvalita většiny těch příběhů je z dnešního pohledu velmi mizerná. Ve své době to ale museli být parádní kousky. Stan Lee, Jack Kirby, Steve Ditko a další, těmito příběhy začali takovou menší komiksovou revoluci. Hrdinové konečně přestali být jen jednorozměrné postavičky jejichž poznávacím znakem bylo to, že nosili slipy a byli to klaďasové. Začali mít starosti, život jim stavěl do cesty nepříjemné události a celkově začali být mnohem více lidští.

Thing získal nadlidské schopnosti, ale zároveň se stal netvorem který pravděpodobně nikdy nebude moct vést normální život. Iron Man mohl  pomáhat lidem, ale hrozilo že může kdykoliv umřít pokud bude přemáhat své síly. X-meni se snažili být prospěšní lidstvu, ale neustále bojovali s rasovou nenávistí. To vše bylo samozřejmě načrtnuto jen okrajově, ale položilo to základy tomu, jak známe superhrdiny dnes. 

Jak jsem již říkal v komiksu je celkem 10 originů postav, z toho dva sešity (konkrétně Avengers # 1 a 4 ) nám neukazují nikoho nového, jen představují jak se tým poprvé dal dohromady a jak byl původní Captain America přiveden zpět do Marvelovského universa.  Všechny ty příběhy psal Stan Lee, s občasnou pomocí svého bratra Larryho Liebera a samozřejmě i s pomocí kreslířů. Neuvěřitelných 7 sešitů kreslil Jack Kirby a upřímně ještě to nebyl ten pravý Král. Je vidět že se u mnoha postav teprve hledal a třeba taková FF, která v pozdějších číslech v jeho podání byla fantastická, vypadá v prvním čísle docela otřesně. A i když má ze všech obsažených nejlepší origin jednoznačně Spider-Man, tak ani on není hvězdou knihy. Tím je Daredevil, který je nakreslený vážně skvěle a ani  po stránce scénáře to není utrpení číst, tak jako ostatní příběhy z té doby. 


Co dodat, z historického hlediska stojí tyto příběhy za přečtení. Přivedly do komiksů něco nového a vyhoupli Marvel na vrchol slávy, kde je prakticky až dodnes. Jen zamrzí že chybí příběhy Doctora Strange a Thora. Toť důvod proč jsem nesáhl po ultimátním hodnocení. 

 

9/10  

 

Drekorian

"Captain America nikdy nelže. Jdeme!"

Ach, zlatá šedesátá. Stan Lee vybudovává prakticky z ničeho současné marvelovské superhrdinské impérium příběhy, ve kterých se to hemží podivnými monstry, komunisty, všemocnými tranzistory, radioaktivitou a podivnými vynálezy. Určité motivy se napříč originy opakují: armáda a vojáci jsou naprostí pitomci, radioaktivita a paprsky z vesmíru jsou zdrojem záhad a zvláštních schopností, všechny ženské postavy jsou psány jako naprosté slepicoidní pipky (mimochodem celkem trvalá součást tvorby Stana Leeho).

Samotné příběhy nelze hodnotit příkrým pohledem dnešního komiksového trhu, ale i při přimhouření obou očí je přinejmenším polovina příběhů hloupoučky naivňoučkých (Fantastic Four, Ant-Man, Hulk, X-Meni). Přesto se dá kniha do značné míry doporučit nejen těm, kdo mají o zájem o historii superhrdinského komiksu (kresby Steva Ditka, Jacka Kirbyho nebo Donnyho Hecka jsou báječné i po téměř padesáti letech), ale originy Spider-Mana, Daredevila a hlavně návrat Kapitána Ameriky z ledového vězení, to jsou příběhy, které mají šanci oslovit i dnes. Jako velice zdařilý hodnotím překlad Martina D. Antonína, který zachovává takový ten zvláštní dobový punc.

 

5/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

captain wundar Offline
captain wundar 30/03/2016 (30. března 2016)
Daredevil je vážně dokonalej..o tom žádná !!!
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku