Goon 05: Zvrhlé choutky

24. března 2016 Morzael Diskuze (0)
Goon 05: Zvrhlé choutky

Dnes si odpustím srdceryvný úvod o outsiderském komiksu, který do poslední chvíle bojoval o své vydání. Připadá mi totiž, že se v tomhle ve spojitosti s Goonem trapně opakuji. Takže už se prostě smířím s tím, že to vždy bude takové drama. Hlavně, aby vycházel, co? Takže jaké to má Goon vlastně Zvrhlé choutky?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horror (jo, tentokrát to fakt sedí)

Příběh:

Než se zakousnete do hlavního chodu, dostanete příběh o jedné rodinné křivdě, cikánských kletbách a vykořisťování ektoplazmatických soudruhů. (Jestli se ještě divíte, asi jste ještě nic ze série Goon nečetli.) Pak už hurá k hlavnímu příběhu.

Zoufalé časy si žádají zoufalá opatření. Zkuste si představit, k jakým opatřením se asi uchýlí zákeřný Pater Monster, když mu Goon s Krkavcem zatnou tipec a rozpráší skoro celou jeho armádu nemrtvých. Jestli vám z té představy přebíhá mráz po zádech, tak uvažujete správným směrem.

O komiksu:

Jeden by už skoro myslel, že Goon žádný příběh vlastně ani nepotřebuje a že si ho člověk stejně užije jako málokterou sérii. Pak ho ale někdo vyvede z omylu. Ano, sám autor, Eric Powell, mě touto knihou vyvedl z omylu, protože se svazek značně liší od jeho předchozích sourozenců.

Jiný je jednak tím, že celkem dost posouvá celý Goonův příběh kupředu, ale především svojí atmosférou. Jestli opět čekáte srandu až na půdu při roztodivných eskapádách našeho dynamického dua, tak nečekejte. Vtípků je tu pouze pár, o to ale více povedených. Především v první části knihy a pasáži o revoltě vykořisťovaných duchů, ta je výborná.

Nicméně atmosféra je černá jak pondělní kafe. Goon i Pater Monster zalehnou na matrace, ale nikdo to rozhodně nebere jako obchod. Tohle je osobní a musím říct, že cesta, kterou se hlavní záporák série vydá, mu na osobní stupnici zla zvedla skóre tak o 50 vybouraných školních autobusů. Ze zrůdiček, co si na pomoc přivolá, jde fakt strach i odpor.

Stejně tak prožíváte i Goonovi osobní ztráty a bezradnost. Je opět vidět, jak autor dokáže bez problému přepnout na vážnější linku, když chce, a hrůza i smutek mu jdou stejně jako vtip. Komiks si tedy žánr horror vysloužil zcela bez debat.

Nebojte ale, pořád je to bouchač Goon, který rozdupe kdejakou zrůdu na krvavou kaši a do toho hází drsňácké hlášky. Stále se jede ve směru všech možných žánrů od duchařiny, přes folklór až po gangsterky. Pořád je tu buranský Franky, aby vás pobavil. Jen se tentokrát jede více na příběh a atmosféru.

To opět podtrhuje celkové působení série, kdy nevíte, s čím každý nový svazek zase přijde. A to je bezva. Má to ale i stinnou stránku. Jestli jdete do čtení této knihy s tím, že se pobavíte po depresivním dni, tak to si moc nepomůžete :D.

Určení:

Věrní fanoušci sérii Goon a čtenáři se slabostí pro horrorové příběhy.

Verdikt

Již pátý díl série Goon (sakra, to to utíká) má opět čím překvapit. Tentokrát to ale nebyl humor. Byl to strach. Strach a příběh. Zvrhlé choutky totiž posouvají Goonovu sérii příběhově zase o solidní kus dál a při tom v pěkné temné tónině. Opět se tu potkáváme se starými postavami, opět se společně zasmějeme, ale pátý Goon je oproti svým předchůdcům už skoro ryze horrorový komiks. Další změna ve stylu vyprávění svazku je tedy vítaným podtrhnutím nevypočitatelnosti Powellových úmyslů a příznakem, že autor toho pro nás má v rukávu ještě dost. Za mě standardně nadstandardní spokojenost.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz