Útok Titánů 5

28. prosince 2015 jardoom Diskuze (0)
Útok Titánů 5

V recenzi na předchozí díl Útoku Titánů jsem v závěru řekl, že mě svazek příjemně překvapil ale v mnoha ohledech také zklamal. Svazek totiž nabídl náhled na Erenův vývoj a posun směrem kupředu. Do teď byl zmateným hochem, který pořádně neví, kam se zařadit. Všichni víme, že je vyjímečný a úplně jiný. Jeho Titání síla ale nutně potřebuje aby ji spoutal a začal ovládat. Jde také o to, jestli mu lidé začnou věřit a nebo ho odsoudí ke smrti. Na tohle nám snad odpoví svazek pátý, jehož recenzi právě čtete.

Knihy Dobrovský

Tento svazek pokračuje přesně tam kde předchozí skončil. Ačkoli příběh pokračuje dále, atmosféra je krapek jiná a řekl bych že mnohem zajímavější. Předchozí měl daleko pomalejší scénář než první tři svazky a to sérii trochu uškodilo. Nyní ale od začátku dostáváme mnoho nových informací, jenž nám odpovídají na velké množství otázek, které Eren položil během událostí této série. Scénář se tak po pomalejším čtvrtém díle rozjiždí mnoha zajímavými směry a Hadžime Isajama si tímto připravuje půdu pro mnoho změn či jakýchsi zvratů.

Titánů se v tomto svazku moc nedočkáme. Respektive zde moc bitev s Titány není a až do samého začátku se jim svazek obloukem vyhýbá. Hadžime Isajama ale absenci Titánů nahradí obrovským překvapením, které si nechává až na samotný konec svazku. Eren totiž očividně není jedinný svého druhu a dokonce je nově objevený inteligentní jedinec žena, což opět mění celou situaci a veškeré informace, které lidstvo o Titánech má, jsou nyní převráceny naruby. 

Co všechno přináší tento díl? Čtenáře hlavně potěšil fakt, že se konečně něco málo dovídáme o Titánech. Jak jsem řekl již na začátku, Isajama servíruje mnoho nových informací. V tomto svazku je velká část věnována studií Titánů a i když jsou všechny informace nepodložené a charaktery s nimi více či méně jen spekulují, vy se máte od čeho odpíchnout a konečně se o našich obrech něco dovíte. Isajama nás nejvíce překvapuje začátkem a koncem svazku. Na konci inteligentní Titání ženou a na samém začátku hlavně flashbackem do minulosti, kdy se stalo nemožné a človek poprvé komunikoval s Titánem.

Samotný Eren si v této recenzi také zaslouží svůj odstavec. On sám dostal šanci a lidstvo mu tím "svěřilo" svojí důvěru. Problém ale je, že né každý mu věří a šanci dostal jen proto, že ho nemají pod kontrolou a proces jeho likvidace nemusí být úspěšný. Proto radši Erena nechají pod velkým dohledem v řízeném oddílu za zdí, než aby se dostali do křížku s Titánem v jeho těle. Další Erenovy epické proměny se nedočkáme a ono je to vlastně dobře. Tato kniha totiž vůbec nepotřebuje pozornost upoutávat na Erena jako Titána, opět nám předkláda Erena jako lidskou osobnost bilancujicí nad jeho osudem. 

Ačkoli se zdá, že Eren je středobodem vesmíru, není to až tak úplně pravda. Na scéně se totiž objevují od samého začátku postavy, které je nutno pozorně sledovat, protože nikdy nevíte, čím příběhu přispějí.

Verdikt

Pátý svazek se velmi slušně rozjel a myslím, že jeho obsah připravil tu nejlepší možnou půdu pro nadcházející šestý díl, který nám Crew poskytne v Lednu. Tuhle mangu si rozhodně nenechejte ujít protože tady se schyluje k obrovským věcem, které budou mít kolosální dopad na svět jaký nám Hadžime Isajama představuje.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku