Úsměv

20. prosince 2015 Morzael Diskuze (4)
Úsměv

Vánoční šílenství dosahuje vrcholu, a já si konečně našel trochu času na psaní. Dnes to bude opět nesuperhrdisnká recenze, jak je z mé strany poslední dobou téměř zvykem. O tomto komiksu jsem vám už psal ve své doporučující bleskovce, ale není nad to, si ho pořádně proprat. Pojďme se tedy této eisnerovské záležitosti podívat na rovnátko.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Teenage drama

Příběh:

Raina je obyčejná puberťačka, která má ráda kreslení a videohry, a řeší stejné problémy, jako všechna děvčata v jejím věku. Naneštěstí se jí stane nehoda a přijde o dva přední zuby. Následuje řada operací, vyšetření, opatření a rovnátek, které mají Raině vrátit její krásný úsměv. K rozbouřenému věku hormonů, falešných kamarádek a prvních lásek tak naší hrdince přibývá další starost.

O komiksu:

O autorce komiksu, Raině Telgemeierové, jsem slýchal, resp. čítal, už nějakou dobu. Díky svým dílům se stala držitelkou mimo jiné i dvou Eisnerů, z nichž jeden dostala přímo za svůj Úsměv (ten komiksový, vy šťouralové). Po celém světě má mnoho fanoušků, a tak bylo jen otázkou času, kdy se tento kvalitní a oblíbený kousek dostane i do našich knihkupectví. Tím, kdo se postaral o vydání Úsměvu u nás, bylo nakonec nakladatelství Paseka.

Nebudu vám lhát, kdybych se měl rozhodovat, jestli si knihu pořídím, podle synopse, tak dám přednost asi jiným kouskům. Moji pozornost přitáhl především zmíněný Eisner a oblíbenost, která se na komiks váže.

Této tématice jsem už jednou šanci dal. Došel jsem si tehdy v naší knihovně pro první dva díly Pupíků, o kterých jsem v jednu chvíli slýchával ze všech stran. Mimo jiné i od milých pánů, co stojí za nakladatelstvím Crew. Ano, knihovnice se na mě tvářila stejně blbě, jak si asi dovede představit, že se bude tvářit na 24-letého floutka, co si dojde do dětského oddělení pro komiks s názvem Pupíky.

Nakonec jsem ale byl z Pupíků celkem zklamaný. Příběhy byly strojené, hlavní postava trapně naivní a „záporačky“ byly přesně ten typ holek, kterými absolutně pohrdám. Čekal jsem proto od Úsměvu něco podobného.

Naštěstí jsem byl vyveden z omylu. Raina vypráví svůj příběh maximálně nenuceně. Svou cestu pubertou, i když určitě učesanou, podává s humorem i vážností. Poselství svého příběhu tu autorka nikomu nevnucuje v podobě pseudohlubokých citátů, které poslední dobu vládnou (nejen) literatuře a jejichž kýčovitým králem je Paulo Coelho.

Prostě sledujete, jak si mladá holka prošla lekcemi ohledně kamarádství, lásky, povrchnosti a štěstí. Co si z toho odnesete, je jen na vás. Za to palce nahoru, to mi bylo opravdu hodně sympatické a pro současné dospívající dívky bych to skoro dal na seznam povinné literatury.

Jak jsem ale řekl, příběh je vyprávěn hlavně s lehkostí a humorem, který autorka podtrhuje svým cartoonistickým stylem kresby. Je vidět, že se sama sobě místy až posmívá, ale s mírou a vkusem.

Komiks si užijete o to víc, pokud jste si, stejně jako já, prošli rovnátkovým peklem. Úplně jsem se teleportoval těch pár let zpátky, kdy jsem byl na otiscích kvůli rovnátkům a dozvídal se list věcí, které si příštích pár let asi nedám. Tyhle pocity autorka trefila dost přesně.

Pokud vás komiks zaujme, tak od madam Telgemeierové tu vyšel ještě jeden příběh s názvem Drama, který se díky Úsměvu dostal vysoko do mého To-Read listu. Osobně doufám, že nám Paseka v nejbližší době vydá i další Rainin eisnerovských kousek – Sestry (Sisters). Do té doby ale určitě doporučuji přečíst Úsměv.

Určení:

Dospívající mládež a fanoušci obyčejných, poutavých příběhů ze života, především těch o hledání sebe sama a dospívání.

Verdikt

Úsměv byl pro mě jedním z nejmilejších komiksových překvapení roku 2015 u nás. Humorný příběh vyprávěn s nenuceností, humorem i poutavostí, který si vás udrží až do konce. V příběhu jednoho teenagera si každý najde ten svůj kousek dospívání, který mu bude povědomý, obzvláště lidi, kteří někdy museli žít s tím železným mučidlem jménem rovnátka. Jestli byl oblíbený film z loňska, Boyhood, sondou do světa chlapeckého dospívání, tak Úsměv je jeho holčičí, vtipnější a povedenější verzí.

Paseka
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Paseka, které patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy, autorská čtení a provozuje litomyšlské Portmoneum. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Cap 12 Offline
Cap 12 20/12/2015 (20. prosince 2015)
Odpověd na #6784 příspěvek od Morzael
Hele věřím ti, ono to říká víc lidí, třeba se k tomu později dostanu, ale ty první dva díly si mě prostě nezískaly :-/
Chápu :) mě by se taky nechtělo čekat než se to zlepší. Kór když se první dva díly nelíbily :)
Morzael Offline
Morzael 20/12/2015 (20. prosince 2015)
Odpověd na #6783 příspěvek od Cap 12
Jinak co se týče těch Pupíků tak ta série prý získává na obrátkách až v pozdějších dílech :)
Hele věřím ti, ono to říká víc lidí, třeba se k tomu později dostanu, ale ty první dva díly si mě prostě nezískaly :-/
Cap 12 Offline
Cap 12 20/12/2015 (20. prosince 2015)
Jinak co se týče těch Pupíků tak ta série prý získává na obrátkách až v pozdějších dílech :)
Cap 12 Offline
Cap 12 20/12/2015 (20. prosince 2015)
Mám objednáno pod stromeček. Těším sena to jak blázen! :D
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku