Čarotepec (Čarotepec 1)

10. prosince 2015 fm.tua Diskuze (0)
Čarotepec (Čarotepec 1)

Nakladatelství Laser-books přineslo českému čtenářstvu první díl fantasy trilogie Čarotepec. Román je příběhem o světě, v němž slova ožívají a s nesprávným pravopisem se pojí velké nebezpečí.

Knihy Dobrovský

Od začátku sledujeme příběh 25-letého Nicodema, který je učněm ve škole pro čarotepce. Někdo začíná vraždit mladé kakografy. Kvůli vyšetřování jsou povoláni čarodějové z dalekého města Astrophell, kteří nejprve podezírají čarotepcova učitele a poté Nicodema samotného. Začíná vyplouvat na povrch pradávné proroctví, které může, ale nemusí mít nic společného s hlavním hrdinou.

Jak již bylo naznačeno v úvodu, ocitáme se ve světě, který je jedinečný. Magie zde nefunguje v tradičním slova smyslu, ale pomocí prózy (tedy psaného textu), kterou díky magickým jazykům oživují čarotepci. Mezi nimi najdeme i kakografy, v našem světě bych tyto čaroděje přirovnal k dyslektikům. Ne každý v tomto univerzu dokáže vládnout magií, kakografové ji mohou požívat, ale občas se stane, že díky chybám, které v textu napáchají, vytvoří tzv. pakouzlo, jenž může napáchat více škody, jak užitku.     

Příběh se, dle mapy v úvodu knížky, odehrává ve velkém světě, který není z mého pohledu v tomto díle dostatečně využit. Děj se centralizuje do školy čarotepců ve Starhavenu a okrajově do jejího okolí, což je docela škoda, jelikož stereotypní prostředí začne po určité době nudit. Změna se dohraje ke konci románu, kdy hlavní hrdina opouští Starhaven.

Tímto se dostávám k příběhu jako takovému. Děj plyne poměrně svižně a text je psán čtivě. Myslím, že na tom má velkou zásluhu překladatel Roman Tilcer. Možná je to tím, že jsem si zvykl na jeho styl, například z Kronik železného druida, ale spíš se přikláním k tomu, že tento člověk prostě umí.

Co se týče autorova pojetí příběhu, tak bych ho spíše zařadil do kategorie adult fantasy. Děj je načrtnut stroze a s žádnou velkou zápletkou zde nepočítejte, kniha jde poměrně přímočarým směrem. Občas Charlton překvapí mystifikací a čtenář neví, jaké z postav má věřit či ne, což většinou bohužel vyšumí do ztracena. Autor na mnoha místech brousí do temnějších vod, ale dle mého názoru se mu to však nedaří, tak jak by mělo. Kniha se přes všechny své neduhy čte velmi příjemně a něco málo přes 400 stran slupnete jako malinu během krátké doby.

Za co musím autora pochválit je snaha přiblížit čtenáři historii světa čarotepců. Jde vidět, že si Charlton dal tu práci a svůj svět se snaží dotáhnout do detailu. Dozvídáme se jak o současnosti, tak i věci z minulosti. Nicodemus objevuje pradávné jazyky, svět chtoniků, démony a dávné božské pantheony. Pro lepší představu najdeme na začátku knihy mapu zobrazující země, v nichž se příběh knihy odehrává. Mapa mě při otevření mile překvapila, díky ní jsem se s ještě větší vervou vrhl do čtení.  

Co se týče postav tak jich v příběhu není mnoho. Krom 25-letého kakografa Nicodema, pozná čtenář jeho starého učitele Shannona. Dále se v ději mihne Shannonova bývalá žákyně Amandii a poslední výraznější postavou je druidka Deidra. Všechny tyto postavy mají na děj výraznější vliv, ostatní jsou spíše epizodního typu.

Jak jsem již naznačil výše kniha nadchne náctileté puberťáky rozhodně více, než dospělého čtenáře. Jelikož se jedná o první díl, lze očekávat, že autor svůj svět rozšíří a věřím, že v dalších dílech více prozkoumáme tento jedinečný a úžasný svět.


Čarotepec

Blake Charlton

ISBN: 978-80-7193396-0

Laser-books, 2015

překlad: Roman Tilcer

brožované, 448 stran

339 Kč

 

Blake Charlton

Blake je americký autor fantasy, který vstoupil do žánru povídkou Endosymbiont vydanou v roce 2008. Autor se potýká s dyslexíí, jeho potíže se čtením mu vnukli nápad stojící na počátku trilogie Čarotepec. Blake Charlton krom psaní, pracuje jako lékař v oboru interní medicíny a kardiologie.

Čarotepec

Univerzum v němž je vytvořen unikátní systém využívání magie. Hrdinou je čarodějnický učeň, jenž nedokáže napsat ani ty nejedenoduší texty, aniž by je překroutil do něčeho nebezpečného. 

čtivost, historie světa; nová forma využití magie; vhodné spíše pro teenagery
slabší příběhová linka; nevyužití obrovského světa čarotepců

Verdikt

Čarotepec přináší na pole fantastiky nové pojetí fungování magie. Člověk by řekl, že vše co šlo, tak je vymyšlené, ale opak je pravdou. Příběh je jednoduchý, bez větších zápletek, což je možná dobře. Kniha je primárně určena adolescentům než dospělím čtenářům, které bude rozhodně více bavit.

Laser-books
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Laser-books, které na český trh od roku 1990 dodává široký výběr sci-fi, fantasy, hororových a New Weird knih.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku